Ficova vláda mení štruktúru obyvateľstva na menej kvalifikovanú a brzdí rast miezd na slovenských trhoch, tvrdí SaS

22. 2. 2018 15:55

Strana Sloboda a Solidarita je proti novým pravidlám zamestnávania pracovníkov mimo štátov Európskej únie. "Vládna koalícia urobila podľa nášho názoru hrubú chybu a v čase nevídaného celosvetového rozmachu ohrozuje rast miezd najmä v robotníckych profesiách," uviedla podpredsedníčka SaS a tímlíderka strany pre podnikateľské prostredie Jana Kiššová.

Ficova vláda mení štruktúru obyvateľstva na menej kvalifikovanú a brzdí rast miezd na slovenských trhoch, tvrdí SaS
Foto: df
Popis: Podpredsedníčka SaS a predsedníčka Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Jana Kiššová
reklama

Kiššová ďalej konkretizovala: "Na jednej strane administratívnymi opatreniami, ako je rast minimálnej mzdy, rast príplatkov za prácu v noci a počas sviatkov vláda mzdy umelo zvyšuje, ale otvorením trhu práce pre robotníkov zo Srbska či Ukrajiny vytvára reálny trhový tlak na stagnáciu miezd."

Podľa liberálov je to typická politika vlády Roberta Fica, ktorá nevie riešiť dôsledky svojich chybných rozhodnutí v hospodárskej politike.

"Reguláciu dovozu lacných pracovníkov, ktorú schválili koaliční poslanci na poslednej parlamentnej schôdzi, považujeme za byrokraticky náročnú a teda deravú, ale najmä principiálne nesprávnu. Ficove vlády urobili a robia hrubú chybu, keď prostredníctvom stimulov a rôznych dotácií doslova nakupujú v zahraničí investície, ktoré zvyšujú dopyt po nekvalifikovanej práci. Takúto prácu pri výrobných pásoch ľudia zvládnu po krátkom školení. Nepotrebujú na to žiadne školy. Navyše, tieto investície sa sústreďujú len v niekoľkých priemyselných centrách na Slovensku, čím sa nedostatok pracovných síl prehlbuje," povedala J. Kiššová.

Riešenie SaS sa opiera o dv základné piliere. Po prvé, treba konečne zrušiť investičné stimuly, ktoré selektívne zvýhodňujú malú časť podnikateľov a deformujú podnikateľské prostredie vrátane trhu práce. Po druhé, štát umožní zamestnávanie pracovníkov z tretích krajín len s podmienkou, že budú zarábať minimálne jeden a pol násobok priemernej mzdy. 

"Tým dosiahneme to, že na Slovensku dostanú príležitosť pracovať len kvalifikovaní pracovníci z tretích krajín, ktorí prinesú zamestnávateľom vyššiu pridanú hodnotu a súčasne prispejú primerane svojimi odvodmi a daňami na riešenie spoločných problémov v doprave, bezpečnosti či zdravotníctve," poznamenal poslanec NR SR a tímlíder SaS pre verejné financie Eugen Jurzyca a doplnil: „Súčasná politika vlády spôsobuje exodus časti elitných stredoškolákov, teda budúcich kvalitných lekárov, sudcov, zakladateľov firiem, vedcov, manažérov, IT špecialistov, špičkových remeselníkov a nahrádza ich pomocnými robotníkmi a skladníkmi. Ak tento trend bude trvať dlho, stane sa veľkým problémom pre krajinu, regionálne to je problém už dnes. Trváme na tom, že primárnym zdrojom pracovných síl pre firmy na Slovensku je slovenský trh práce a v širšom kontexte trh práce Európskej únie."

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…