Ficova vláda ignoruje ÚPN. Chce poslať pamäť národa do zabudnutia?

5.9.2015 15:00

Ústav pamäti národa (ÚPN) nemá už dva mesiace jedného z členov Správnej rady, ale vládu Roberta Fica to pravdepodobne netrápi a podľa článku na stránkach SME nechce kabinet prezradiť prečo. Ešte v júni stiahol predseda vlády nomináciu Romana Michelka po hlasnej kritike a odvtedy sa o novom kandidátovi nerozhodlo.

Ficova vláda ignoruje ÚPN. Chce poslať pamäť národa do zabudnutia?
Foto: SITA
Popis: Ústav pamäti národa

Do Správnej rady ÚPN chcel Smer posadiť ešte koncom júna za odchádzajúceho Slavomíra Micháleka zo Slovenskej akadémie vied Romana Michelka, ale  rozhodnutie doteraz nepadlo. Túto nomináciu totiž smeráci po masívnej kritike stiahli. „S Ústavom pamäti národa v tejto veci nikto nekomunikoval ani nekomunikuje,“ povedal pre SME hovorca ÚPN Tibor Ujlacký. Podľa neho sa situácia neodrazila na fungovaní Ústavu pamäti národa a správna rada v júli riadne zasadala.

ÚPN nie je priorita vlády

Ústav pamäti národa by mal riešiť zločiny totalitných režimov a ich predstaviteľov, ktorí sa na nich podieľali, ale to pravdepodobne nie je priorita Ficovej vlády. Zamestnanec ÚPN, ktorý nechcel byť z pochopiteľných dôvodov menovaný, pre SME povedal, že „cieľom môže byť postupná likvidácia, keďže vládny Smer činnosť ústavu nepovažuje za dôležitú“. Prioritou vlády ÚPN určite nie je, keďže  Úrad vlády stále neobjasnil, prečo premiér s vymenovaním člena správnej rady mešká. „O nástupcovi bude rozhodnuté v dohľadnom čase a podrobnosti zverejníme,“ zopakoval stanovisko tlačový odbor Úradu vlády.

Pokútne nominácie Smeru

Premiér Fico pôvodne navrhoval na post chýbajúceho člena Správnej rady ÚPN Romana Michelka, ktorý sa netají svojím pozitívnym vzťahom k Tisovmu vojnovému slovenskému štátu. Okrem toho Michelko patril k ľuďom blízkym Vladimírovi Mečiarovi. Po opozičnej kritike Fico svoj návrh radšej stiahol. „Smer mal problémy aj pri hlasovaní o kandidátoch na členov správnej rady v roku 2012. Jeho poslanec Andrej Kolesík v parlamente kolegom rozdával lístočky s menami kandidátov mládežníckej organizácie Smeru Romana Lebedu a Jána Hrubého. Neskôr klamal, že nič také nerobil,“ píše SME.

Celý článok si môžete prečítať TU

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Tomáš Pilz
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Výbušná kniha o kauze Cervanová. Pomáhal som šíriť konšpirácie. Odsúdení vrahovia sú vinní, priznáva novinár. Na večierku sa s nimi objavil aj Kiska

14:40 Výbušná kniha o kauze Cervanová. Pomáhal som šíriť konšpirácie. Odsúdení vrahovia sú vinní, priznáva novinár. Na večierku sa s nimi objavil aj Kiska

Za vraždu mladej medičky, ktorá sa udiala pred vyše 40 rokmi, viackrát právoplatne odsúdili sedem mu…