Ficova vláda ide dávať stimuly skoro za 10 miliónov eur. Analytik varuje, musia sa na ne vyzbierať iní podnikatelia

17. 1. 2017 9:50

Na Slovensku by mali vzniknúť stovky pracovných miest. Konkrétne by ich malo byť necelých štyristo a vláda premiéra Roberta Fica na ne vyhradila zo štátneho rozpočtu 9,65 milióna eur. Jedno miesto tak bude štát stáť 24 300 eur. Odborníci krútia hlavou a Ficovo konanie nepovažujú za krok vpred.

Ficova vláda ide dávať stimuly skoro za 10 miliónov eur. Analytik varuje, musia sa na ne vyzbierať iní podnikatelia
Foto: TASR
Popis: Eurá. Ilustračná fotografia.
reklama

Premiér Robert Fico má na stole návrhy finančnej pomoci v šiestich mestách - v Rimavskej Sobote, Hnúšti, Sučanoch, Krásne nad Kysucou, Trenčíne a Kechneci. V týchto mestách by mal pomôcť slovenským firmám prostredníctvom dotácií na rozšírenie fabrík, daňových úľav či priameho príspevku na vybudovanie nového pracovného miesta.

Podľa informácií denníka Nový Čas rekordérom by v rámci podnikov mala byť firma Hyca, ktorá sa nachádza v okrese Rimavská Sobota. Na vybudovanie jedného pracovného miesta by od štátu mala dostať 12-tisíc eur a s dotáciou na vybudovanie podniku sa táto suma vyšplhá na hodnotu 33-tisíc eur.

Proti týmto krokom sa ohradili podnikatelia z Klubu 500 na čele s Vladimírom Sotákom. „Poskytnutie štátnej pomoci v navrhovanej sume a štruktúre by spôsobilo významnú konkurenčnú nevýhodu pre ostatných výrobcov,“ uviedli zástupcovia združenia. Ministerstvo hospodárstva argumentuje tým, že Rimavská Sobota patrí k najmenej rozvinutým okresom. Analytik Martin Vlachynský z INESS tvrdí, že v minulosti boli stimuly na jedno pracovné miesto ešte vyššie. „Stimuly pracovné miesta nevytvárajú, len ich prerozdeľujú,“ hovorí analytik a dodáva, „na každé euro stimulu sa musia vyzbierať iní podnikatelia.“

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: du
reklama

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…