Ficov a Širokého kamoš Výboh v kontroverzných Panamských dokumentoch. Uľavoval si v daňových rajoch spolumajiteľ luxusného bratislavského hotela?

10. 5. 2016 8:39

Kontroverzný zoznam Panama Papers ukázal prstom na ďalšieho „hriešnika“. Tieň podozrenia padá na nášho rodáka Miroslava Výboha, ktorý bol v minulosti označovaný ako mecenáš Smeru. Ten je známy aj ako spolumajiteľ luxusného hotela Double Tree Hilton, ktorý už v minulosti navštívil premiér Robert Fico aj so svojou asistentkou.

Ficov a Širokého kamoš Výboh v kontroverzných Panamských dokumentoch. Uľavoval si v daňových rajoch spolumajiteľ luxusného bratislavského hotela?
Foto: SITA
Popis: Robert Fico komentuje výsledky volieb

Je možné, že práve Výboh by mohol cez schránkové firmy na Seychelách vlastniť akcie hotela Double Tree Hilton. Naznačujú to uniknuté dokumenty z právnickej kancelárie Mossack Fonseca, ktorá mala zastupovať zákazníkov schránkových firiem po celom svete. Fakt, že premiér pozná Výboha už desiatky rokov, priznal aj on sám už v roku 2014. „Dvadsať rokov poznám osobne tohto človeka a ja nebudem ľudí zatracovať, ako to robia niektorí iní,“ priznal.

Fotografiu, na ktorej „hviezdi“ premiér s asistentkou Máriou Troškovou v Double Tree Hilton, médiá zverejnili už v minulosti. Denník Nový Čas zase 4. mája zachytil limuzínu podobnú tej Ficovej, ako vychádza z úradu vlády a neskôr sa stratila v garážach v už spomínanom hoteli. Vlastníkom a správcom hotela je spoločnosť Tehelné pole, a. s. Akciami spomínanej firmy po tretinke disponuje trojica „veľkých hráčov“, údajných mecenášov Ficovho Smeru. Okrem Výboha ním je napríklad Juraj Široký (s jeho menom je spájaný Váhostav či hokejový klub HC Slovan) a Jozef Brhel.

Výboh je známy svojím nekomunikovaním s médiami. Portálu Aktuality.sk ale prezradil, že s kanceláriou Mossack Fonseca bol v kontakte pri likvidácii firiem Caledonian International Investments a Caledonian International. Založil ich údajne kvôli developerskému projektu, ktorý sa ale neuskutočnil. Spoločnosť Amicorp mala Výbohovi pri likvidácii firiem odporučiť práve spomínanú Mossack Fonseca. Podnikateľ ale tvrdil, že s firmou Enterprise Solutions, ktorá cez britské a seychelské schránky ovláda tretinu akcií hotela Double Tree Hilton, nemá nič spoločné.

„Spoločnosť Enterprise Solutions nepozná, nikdy ju nevlastnil, nevyužíval jej služby ani nikdy nebol jej konečným užívateľom výhod,“ mal odkázať cez Katarínu Petrášovú z firmy AMW. Podľa portálu Aktuality Výboh ale nakoniec priznáva, že spoločnosť Enterprise Solutions pozná.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pk
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Plňte príkazy! Pod stôl! VIDEO z EÚ spustilo lavínu: To Bruselu podporu nezdvihne

0:05 Plňte príkazy! Pod stôl! VIDEO z EÚ spustilo lavínu: To Bruselu podporu nezdvihne

Záznam rokovania z europarlamentu o vlajočkách, ktoré predseda zakázal, vzbudil ohlas. Predsedajúca …