Fico vyhlásil, že chce o prezidentských kandidátoch vedieť všetko. Reakcia na seba nenechala dlho čakať

4. 9. 2018 16:46

Expremiér Robert Fico znova zopakoval, že chce, aby sa prezidentskí kandidáti zbavili daňového tajomstva. Dôvodom sú vraj skúsenosti s Andrejom Kiskom. Na výzvu okamžite reagoval jeden z prezidentských kandidátov.

Fico vyhlásil, že chce o prezidentských kandidátoch vedieť všetko. Reakcia na seba nenechala dlho čakať
Foto: TASR
Popis: Robert Fico a Robert Mistrík
reklama

Najsilnejšia parlamentná strana to oznámila ešte v júni tohto roku. Predseda Smeru v tom čase priznal, že motiváciou na takúto zmenu bola ich skúsenosť s terajším prezidentom Andrejom Kiskom. Zmení sa teda okrem iného aj paragraf, ktorý hovorí, čo všetko musí kandidát predložiť predsedovi NR SR. Po novom bude musieť priniesť aj vlastnoručne podpísaný dokument o tom, že sa počas kampane zbavuje daňového tajomstva. Ak by to neurobil, nemohol by kandidovať. Po voľbách by sa mu nárok na daňové tajomstvo vrátil.

Podľa Fica bolo konanie Andreja Kisku v roku 2014 amorálne a diskvalifikujúce. „Chceme zabrániť tomu, aby sa v budúcnosti niečo také mohlo opakovať. Je nemožné, aby na čele štátu stál daňový podvodník. My tu predkladáme informácie, ktoré potvrdzujú, že Kiska si chcel pätinu kampane preplatiť zo štátnych peňazí cez vratku DPH,“ uviedol v júni.

Na tlačovej konferencii, ktorá sa konala v utorok 4. 9. a bola venovaná obedom zadarmo pre žiakov základných škôl a posledného ročníka materskej školy, padla aj otázka na túto tému. A teda, či s týmto návrhom strana ešte počíta, keďže ho ešte nepredložili.

„Áno, pôjde to na októbrovú schôdzu, pretože dnes máme za prezidenta daňového podvodníka. Bol by som rád, ak by znovu nebol zvolený za prezidenta daňový podvodník. Ja chcem iba to, aby každý kandidát, ktorý sa bude uchádzať o post hlavy štátu, jasne povedal, aké má a nemá svoje veci, lebo musíte uznať, že informácie, ktoré boli zverejnené o pánovi Kiskovi, sú šokujúce,“ povedal expremiér.

Kandidát za Smer

Podľa Fica nie je dôležité, že súčasná hlava štátu sa nebude znovu uchádzať o prezidentské kreslo, ale to, aby každý kandidát od samého začiatku vedel, čo bude jeho povinnosť. A jedna z nich bude, že do boja pôjde bez daňového tajomstva, aby bolo jasné, odkiaľ zobral peniaze na kampaň a z akých prostriedkov ju financuje. „Chceme o ňom vedieť všetko. Ako podnikal, ako platil alebo neplatil, či má, alebo nemá nejakú účinnú ľútosť. O nič iné nejde, len chceme vedieť, kto bude prezidentom Slovenskej republiky,“ vysvetlil.

Naskytla sa však otázka, či by nebolo vhodné, aby takáto podmienka bola nastavená aj pre predsedov politických strán, ktoré pôjdu do parlamentných volieb. „Nemám s tým najmenší problém,“ uviedol Fico, ale dodal, že ide o situáciu, ktorá nikdy nebola na Slovensku. Dodal, že žiadna krajina na svete nemala za prezidenta daňového podvodníka a preto túto situáciu treba vyriešiť.

Rovnako padla aj otázka, či Smer predloží vlastného kandidáta, ktorý sa zapojí do boja o Prezidentský palác. „Povedali sme, že v septembri zasadne predsedníctvo strany kvôli kandidátovi. Samozrejme, bude samostatný. My nie sme žiadni ´pusipajtáši´, toto je seriózna veľká strana, najúspešnejší politický projekt na Slovensku, aký tu bol,“ odpovedal Fico s tým, že ako strana majú povinnosť postaviť samostatného kandidáta. Argumentoval tým, že sú štvrtýkrát vo vláde a je na stranícke vedenie vyvíjaný tlak týkajúci sa tejto témy. „Ja mám v tom mám jasno ako obyčajne,“ povedal na adresu výberu kandidáta.

Po poslednom rokovaní vlády sa minister Ján Richter vyjadril, že pre neho by bol súčasný minister zahraničných vecí vhodným kandidátom. Viackrát sa hovorilo aj o tom, že by ho Smer mohol postaviť ako vlastného kandidáta. Rovnakú možnosť pripustil aj vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši.

Samotný šéf diplomacie však nad kandidatúrou na post hlavy štátu neuvažuje. „Ja sa vidím v zahraničnej politike. Necítim silnejší spoločenský dopyt po mojej osobe. Je tam veľa postáv a postavičiek, ktoré sa tešia, že sa zviditeľnia. A necítim potrebu byť súčasťou tohto predstavenia. Zatiaľ sa zdá, že slovenská spoločnosť je spokojná s tou ponukou, ktorá tam je a ja som spokojný tam, kde som,“ uviedol na adresu prezidentských kandidátov.

Mistrík: Viem vysvetliť pôvod majetku

Po slovách expremiéra sa k celej záležitosti vyjadril aj jeden z kandidátov – vedec Robert Mistrík. Ako napísal na svojej facebookovej stránke, nechce riešiť, či tento krok je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky. „Na rozdiel od niekoho viem vysvetliť pôvod svojho majetku aj hodiniek, aj všetkého. A mám tiež normálne bývanie,“ uviedol Mistrík.

Ako dodáva, nechápe, prečo ak chce niečo predložiť, o tom rozpráva, ale nekoná. „Veď je poslanec, sedí v parlamente, nech najprv predloží, navrhne, urobí a potom nech o tom rozpráva. Nie naopak,“ uzatvára s tým, že nemá čo skrývať.

Rovnako kriticky sa k celému návrhu vyjadrila aj kandidátka Zuzana Čaputová, ktorú podporuje Progresívne Slovensko. Hoci účelovosť tohto návrhu je viac než zjavná, osobne s týmto problém nemám. Podnikám ako fyzická osoba a nemám účasť v žiadnej firme," píše vo facebookovom statuse. Podľa Čaputovej by však návrh nič nevyriešil. A to z dôvodu, že zbavenie daňového tajomstva by neplatilo na účasť kandidátov vo firmách. Obrazne povedané, ak by kandidovali páni Kočner alebo Baštrnák, ich majetok vo firmách by zostal chránený daňovým tajomstvom. Návrh poslanca Fica teda považujem za účelový a vyslovene zbytočný," vysvetlila na záver.

Prezidentské voľby sa budú konať v marci budúceho roku, pričom poznáme dvanástich kandidátov, ktorí zabojujú o Prezidentský palác. Medzi nimi je napríklad ústavný sudca Štefan Harabin, poslanec za Sme rodina Milan Krajniak, Béla Bugár alebo Robert Mistrík. Ten ohlásil kandidatúru bezprostredne po tom, čo súčasný prezident povedal, že už nebude kandidovať za prezidenta. Takmer všetky strany už postavili vlastného kandidáta, s výnimkou Smeru, SNS, OĽaNO a KDH, ktoré buď podporí Františka Mikloška, alebo postaví Mariána Čaučíka.

V prípade strany Smer sa hovorilo aj o tom, že by mohli podporiť Jána Kubiša, ktorý má záujem kandidovať v marcových voľbách. Ten uviedol, že ak by kandidoval, tak ako občiansky kandidát. Parlamentné Listy sa v tom čase pýtali analytika Jána Baránka, čo by to mohlo pre stranu znamenať.

Od takejto strany sa očakáva, že postaví vlastného silného kandidáta, tobôž, ak ide o prezidentské voľby. Neočakáva sa, že podporia občianskeho kandidáta. To je hlavná náplň politickej strany –  obsadzovať posty. Ja sám očakávam, že postavia vlastného kandidáta, a ak sa tak nestane, bude sa to rôzne interpretovať, a z možných interpretácií bude najsilnejšia zrejme tá, že politici kandidatúru za Smer vnímajú ako hendikep a preto ju odmietajú," povedal. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: PH
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…