Fico verejne ponižuje Danka čoraz viac, zaznelo. Opozičníci rozobrali zrušenie koaličnej rady

11.8.2017 15:00

Dnešné rokovanie koaličnej rady sa pre zdravotné komplikácie premiéra Fica neuskutočnilo. Andrej Danko tak svojich osem požiadaviek nemohol dnes Robertovi Ficovi a Bélovi Bugárovi predostrieť. Parlamentné listy oslovili opozičné politické strany s cieľom zistiť, čo si o požiadavkách šéfa SNS myslia a ako hodnotia súčasný stav v koalícii.

Fico verejne ponižuje Danka čoraz viac, zaznelo. Opozičníci rozobrali zrušenie koaličnej rady
Foto: Facebook, Andrej Danko
Popis: Nájdu Andrej Danko s Robertom Ficom spoločnú reč?

Len pre úplnosť, už včera priniesli slovenské médiá osem požiadaviek Andreja Danka, o ktorých chcel dnes s Robertom Ficom a Bélom Bugárom rokovať. Parlamentné listy ich publikovali TU. Išlo napríklad o investičné stimuly do kúpeľníctva, zvýšenie minimálnej mzdy v štátnej správe či o zavedenie 13. a 14. platu bez odvodov.

Najväčšiu kritiku si Danko zlizol od hnutia OĽaNO aj od liberálov zo strany SaS. Vo všeobecnosti prevládalo skôr negatívne hodnotenie.

Remišová: Koaličná rada nemôže byť nadradená

Koaličná kríza je snahou SNS zbaviť sa zodpovednosti za jeden z najväčších škandálov Slovenska na ministerstve školstva a bojom o teplé miesta v štátnej správe. Na tlačovej konferencii to dnes povedala poslankyňa OĽaNO-NOVA Veronika Remišová.

Poukazovala pritom na kauzu rozdeľovania eurofondov na vedu, pre ktorú opozícia plánuje odvolávať ministra školstva Petra Plavčana (nom. SNS). Hnutie OĽaNO-NOVA si zároveň myslí, že koalícia nevie riešiť svoju krízu.

Podľa TASR Remišová skritizovala požiadavky, ktoré mala dnes na koaličnej rade SNS predstaviť svojim koaličným partnerom, ale ešte predtým ich medializovala.

Poslankyňa v súvislosti s požiadavkou, aby ministri nekomentovali prácu kolegov, uviedla: „Danko by si želal, aby sa o jeho škandáloch ľudia nedozvedeli.“

OĽaNO-NOVA tiež odmieta, aby koaličná rada bola nadradená práci ministrov a poslancov. SNS chce, aby sa do vlády nedostávali návrhy, ktoré neprerokovala koaličná rada.

„Ústava SR zveruje spravovanie krajiny parlamentu a vláde,“ zdôraznila Remišová s tým, že takúto požiadavku považuje OĽaNO-NOVA za porušovanie ústavy.

SNS chce tiež zvýšiť minimálnu mzdu v štátnej správe. Opozícia na problém s tabuľkovými platmi v štátnej správe podľa OĽaNO-NOVA poukazovala už dlhšie. SNS podľa opozície kopíruje jej riešenie.

Založenie štátnych aerolínií Remišová odmieta.

„To je naozaj vynikajúci nápad, ako obrať ľudí na Slovensku o peniaze,“ vyhlásila a pripomenula, že v minulosti sa ani pološtátne aerolinky neosvedčili.

Hnutie má problém aj s väčšou podporou kúpeľníctva. Poukazuje na to, že viaceré kúpele vlastnia oligarchovia. Posielať viac chorých ľudí do kúpeľov sa dá podľa Remišovej aj bez stimulov. V súvislosti s 13. a 14. platom poukázala na veľké finančné náklady.

SaS: Sumár škodlivých a hlúpych opatrení

„Je to sumár hlúpych a škodlivých opatrení na hrane zákona či za ňou. Ak odhliadneme od zrejmej neústavnosti, požiadavka na zavedenie 13. a 14. platu oslobodeného od odvodov je tou najlepšou cestou k daňovým únikom,“ uvádza sa v tlačovej správe. „Požiadavka na založenie štátnych aerolínií znamená ďalšie príležitosti na tunelovanie verejných financií, deformovanie konkurenčného prostredia,“ konštatuje ďalej SaS.

Absurdná je podľa liberálov aj Dankova požiadavka, aby sa šéfovia rezortov nevyjadrovali k práci iných ministrov, považujú to za snahu nasadiť koaličným partnerom náhubky.

Liberáli majú výhrady aj k špeciálnym dotáciám pre slovenské kúpeľníctvo. Podľa strany nie je pravda, že sa slovenské kúpele nedokážu vtesnať do existujúcich dotačných schém schválených EÚ.

„Nedokážu sa tam zmestiť len tí, ktorí chcú kradnúť bez dosahu európskych kontrolných mechanizmov,“ uzavreli saskári s tým, že SNS je od novembra 1989 „nekompetentná, vždy sa postaví na nesprávnu stranu, teda tam, kde chýba slušnosť, poctivosť a serióznosť“.

Uhrík (ĽSNS): Navzájom sa nevedia dohodnúť kvôli kšeftom, to je všetko

„Podľa mňa ide o čisto vnútrokoaličný spor medzi SNS, Smerom a Mostom-Híd, ktorí sa navzájom nevedia dohodnúť kvôli kšeftom. To je všetko. Celkovo to vnímame (ĽSNS) len ako nejaký zástupný problém, pretože reálne nejaká vládna kríza, kedy by dochádzalo k odvolávaniu ministrov, nehrozí.

Je to skôr také divadielko pre verejnosť a je to skôr politika SNS-ky, ktorá sa snaží preukázať, že v politike ešte niečo znamená a jej hlas zaváži. Veľmi dobre totiž národniari cítia, že tá podpora verejnosti voči takzvanej Slovenskej národnej strane výrazne klesá,“ uviedol jeden z najbližších spolupracovníkov Mariana Kotlebu.

Krajniak (Sme rodina): Predčasné voľby by išli na Dankov vrub

S tým, že by národniarom klesali preferencie a snažia sa preto silou-mocou upevniť svoju pozíciu, nesúhlasí Milan Krajniak z Kollárovho hnutia Sme rodina. „Preferencie SNS sa po škandále s výložkami zastabilizovali. Už nestúpajú, no sú zhruba na úrovni, ako bývali za pána Slotu.“

Problém vidí Posledný križiak niekde inde. „Andrej Danko urobil veľmi veľkú chybu tým, že vypovedal koaličnú zmluvu. Pretože od toho momentu pôjde prípadný pád vlády a predčasné voľby jednoznačne na jeho vrub. On bude tým fackovacím panákom, na koho budú všetci ukazovať, aký je nespoľahlivý a neseriózny. A Robert Fico môže teraz, takpovediac, dvíhať stávky. Takže uvidíme,“ myslí si Krajniak.   

Podľa Krajniakovho názoru vstúpil súčasný predseda NR SR do veľkej politiky veľmi nepripravený.

„Takéto veci sa dohadujú pri vytváraní vlády. Predstavte si, že sa s niekým na niečom dohodnete a urobia všetky strany dáke kompromisy, no po troch mesiacoch príde ten váš partner a povie vám, že ,ja som sa vlastne dohodol zle, poďme vyjednávať nanovo'. O tri mesiace to urobí znovu a po roku a pol povie, že je to úplne celé zle, tak poďme rokovať ešte raz. Tak sa podľa mňa nedá fungovať... Je to veľmi naivný prístup,“ tvrdí opozičný poslanec.

Parlamentné listy sa pýtali, ako teda vidí najbližšie týždne v rozhádanej koalícii. „Keď toto všetko chcel pán Danko mať, tak sa to malo dohodnúť pri podpise koaličnej zmluvy. Teraz má už iba dve možnosti: buď sa zmieri s tým, že mu Fico postupne berie kontrolu nad jedným či druhým ministerstvom, alebo sa vzbúri. Myslím si ale, že premiér Fico mu dal jasne najavo, ako si predstavuje to fungovanie. Povedal by som, že ho (Danka) verejne ponižuje čoraz viac. Takže buď Danko zatne zuby a povie si, O. K., ideme ďalej, alebo táto vláda nemôže fungovať,“ prorokoval na záver opozičník.

Hlina (KDH): „Kabelkové“ dámy z parlamentu

Líder mimoparlamentnej strany KDH Alojz Hlina použil na predsedu parlamentu veľmi nezvyčajné prirovnanie.

„Vnímam to ako pokus o vyslanie signálu, že to je boj za ľudí, no po tenkom ľade chodí Andrej Danko, lebo ešte trošku viac požiadaviek z jeho strany a dopadne ako ,venezuelská misska': tej keď sa spýtajú, čo chce, tak odpovie, že svetový mier. Takže začína sa mi to trošku na toto podobať.“

Aj Hlina však rovnako ako Krajniak vidí za Dankovou nespokojnosťou správanie premiéra Fica voči lídrovi národniarov.

„Ak je Andrej Danko chlap, tak za to, čo mu Robert Fico urobil na Devíne, tak sa musí koalícia rozpadnúť. Toto sú len manévre okolo toho,“ tvrdí líder kresťanských demokratov.

Mimochodom, bol by Hlina za to, aby sa koalícia rozpadla? „Riadiť krajinu je obrovská zodpovednosť a mali by ste ju riadiť tak, aby to bolo funkčné. Nemôžu krajinu držať v rukách 2 – 3 poslanci, ktorí sa ráno zobudia s tým, že čo si dnes zapýtajú. Pokiaľ budete nefunkčnosť maskovať kadejakými vyhláseniami, tak je lepšie zísť z cesty a férovo ľuďom povedať: ,Nevieme vládnuť.A karty sa rozdajú nanovo v predčasných voľbách. V parlamente však máme aj krásavice, ktoré sú ochotné podporovať volebný program aj za kabelku, a to môže byť problém,“ vytiahol pikantériu Hlina.

Konkrétne poslankyne však menovať nechcel. Do istej miery však Hlina potvrdil slová Milana Krajniaka, že Smer sa snaží zvaľovať vinu primárne na SNS.

„Smer zatieňuje SNS, pričom plusy si pripisujú smeráci a naopak, negatíva dávajú ,vyžraťnárodniarom, ktorí sa tomu bránia, čo má logiku,“ uzavrel svoje hodnotenie Hlina. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mr
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Je to formálne a politicky motivované. Zbytočný krok. Z jeho strany došlo k porušeniu zákona. Časť Kiskovho spisu posiela výbor NR SR na rezort financií

15:10 Je to formálne a politicky motivované. Zbytočný krok. Z jeho strany došlo k porušeniu zákona. Časť Kiskovho spisu posiela výbor NR SR na rezort financií

Časť spisu prezidenta Andreja Kisku o financovaní jeho predvolebnej kampane posiela Výbor Národnej r…