Fico v roku 2009: Človek by mal po tom, ako skončí vládnutie, povedať ďakujem pekne a odísť z politiky. Neverte tomu, čo hovoria politici, odkazuje Hrnko

30. 4. 2018 15:40

V roku 2009 kritizoval Robert Fico, že nepovažuje za správne, aby človek, ktorý má k dispozícii vládnu moc, či už štyri roky, alebo osem rokov, sa potom vrátil do parlamentu a vykrikoval z lavice, ako to robil Mikuláš Dzurinda alebo Ivan Mikloš. Dnes chce byť však bývalý premiér predseda poslaneckého klubu Smeru. Poslanec SNS Anton Hrnko to okomentoval slovami: „Neverte tomu, čo hovoria politici." Podľa Lucie Ďuriš Nicholsonovej Fico nevie, kedy dosť a Boris Kollár dodáva, že jeho "pracovnou metódou je lož".

Fico v roku 2009: Človek by mal po tom, ako skončí vládnutie, povedať ďakujem pekne a odísť z politiky. Neverte tomu, čo hovoria politici, odkazuje Hrnko
Foto: TASR
Popis: Poslanec NR SR Robert Fico (SMER-SD) počas 30. schôdze Národnej rady SR v Bratislave 23. marca 2018
reklama

Bývalý predseda vlády, ktorý je v súčasnosti poslancom parlamentu, Robert Fico sa chce uchádzať o post predsedu poslaneckého klubu Smer-SD. Súčasným šéfom klubu je Martin Glváč, ktorý pôsobí ako podpredseda NR SR. Fico ako predseda Smeru-SD povedal, že z pozície šéfa poslaneckého klubu vie mať väčšiu mieru zodpovednosti v parlamente.

„Chcem mať väčšiu mieru zodpovednosti v národnej rade. Chcem mať podstatne väčšiu možnosť koordinovať prácu poslaneckého klubu, chcem mať podstatne väčšiu možnosť dávať dohromady iniciatívy vlády a poslaneckého klubu, aby to bolo dobre skoordinované. Chcem trošku rozbehnúť poslanecký klub,“ povedal Fico.

Robert Fico zároveň uviedol, že nemá v úmysle ukončiť svoju politickú kariéru. „Chceme vyhrať nasledujúce parlamentné voľby,“ povedal Fico s tým, že Smer-SD je najúspešnejší politický subjekt v histórii novodobého Slovenska. Viac sme o tom písali TU.

Poslanci NR SR Robert Fico, Ľubomír Vážny a Robert Kaliňák (SMER-SD) Zdroj: TASR

Fico v roku 2009: Nikdy si nesadnem do parlamentu ako opozičný poslanec

V roku 2009 však Fico hovoril niečo iné. Kritizoval bývalého premiéra Mikuláša Dzurindu a bývalého ministra financií Ivana Mikloša, že si po vládnutí sadli opäť do poslaneckých lavíc.

„Nepovažujem za správne, aby človek, ktorý má k dispozícii vládnu moc, či už štyri roky, alebo osem rokov, potom sa vrátil do parlamentu a vykrikoval z lavice, ako dnes vykrikuje pán Dzurinda alebo pán Mikloš. Je to smiešne. Podľa môjho názoru to nie je dobré. Človek by mal po tom, ako skončí vládnutie a ľudia mu nedajú druhýkrát dôveru, povedať ďakujem pekne a mal by odísť z politiky. To je môj recept,“ povedal Fico v nedeľnej relácii TA3 V politike 4. 1. 2009.

Okrem toho dodal: „Nikdy si ja nesadnem do parlamentu ako opozičný poslanec.“

Dokonca 6. apríla 2009 Fico ubezpečoval, že do roku 2014 skončí v politike. „Ubezpečujem vás, že v roku 2014 ja už v politike nebudem,“ povedal Fico v odpovedi na otázku, či bude kandidovať v prezidentských voľbách.

Napriek svojim výrokom Fico už o rok neskôr sedel v parlamente ako opozičný poslanec za Smer počas vlády Ivety Radičovej a 18. decembra 2013 oznámil, že bude kandidovať na prezidenta Slovenskej republiky.

Je dramaticky veľký rozdiel medzi pozíciou Fica a Dzurindu, myslí si Číž

Podpredseda poslaneckého klubu Smer-SD Miroslav Číž rozhodnutie Roberta Fica stať sa predsedom poslaneckého klubu víta. „Jeho ambícia je úplne prirodzená. Robert Fico je predsedom strany a to, že chce byť predsedom poslaneckého klubu, osobne veľmi vítam. Je to pozitívne, pretože poslanecký klub dostane teraz trochu aj odlišnú úlohu,“ povedal Číž s tým, že Smer takto hľadá možnosti, ako zabrániť prepadu preferencií.

„Jednou z vecí je aj možnosť zvýšenia aktivity poslaneckého klubu,“ dodal.

Čížovi sa pritom vytýka, že sám v parlamente nie je aktívny a nepredkladá žiadne návrhy zákonov. „Situácia je taká, že časť médií sa tvári, že aktivity opozície boli niečím pozitívnym. Podľa môjho názoru však pozitívne nie sú, pretože v drvivej väčšine nie sú ich návrhy v súlade programovým vyhlásením vlády. Úloha koalície je komunikovať a hľadať formu spolupráce s vládou. Predkladať niečo proti vôli vlády je nelogické. Klub však môže žiadať vládu, aby konala. Koaličný poslanec preto predkladá zákony, pokiaľ to nemôže urobiť vláda, alebo ide o spornú vec,“ ozrejmil smerácky poslanec, pričom dodal, že problémom poslaneckých návrhov je, že neprechádzajú pripomienkovým konaním.

Miroslav Číž komentoval Ficove výroky z roku 2009 s tým, že „je dramaticky veľký rozdiel medzi pozíciou Fica a Dzurindu, a Mikloša. Fico má po toľkých rokoch v politike so stranou Smer stále pätinovú podporu. Situácia tých pánov bola dramaticky iná,“ zakončil poslanec.

Hrnko: Neverte tomu, čo hovoria politici

Poslanec SNS Anton Hrnko aktívne pôsobenie Roberta Fica v parlamente očakával. „Rozhodnutie, že bude Fico aj naďalej aktívne pôsobiť v politike, sa dalo očakávať. Keďže je predseda politickej strany a karty Smeru boli rozdané už predtým, ako podal demisiu. Je teda logické, že hľadá pozíciu, v ktorej sa môže ako predseda politickej strany uplatniť a mať aj vplyv na chod parlamentu,“ myslí si Hrnko.

Podľa Antona Hrnka bola v roku 2009 iná situácia v porovnaní s dneškom, keď Fico predniesol spomínané výroky. „Neverte tomu, čo hovoria politici. Nemôžete rozprávať to, čo bolo v roku 2009 na situáciu, ktorá je v roku 2018, pretože politika sa riadi svojou vlastnou logikou a nie tým, čo bolo pred deviatimi rokmi. Nikdy nehovor nikdy. To je základný princíp. Ja nebudem komentovať to, čo povedal Fico pred pár rokmi, je to jeho záležitosť. Ja, čo som povedal, tak som sa toho vždy držal,“ dodal národniar.

Pfundtner: Niekedy prosto človek vypustí slová, ktoré ho raz dobehnú

Edita Pfundtner z Mosta-Híd považuje Ficovo rozhodnutie stať sa šéfom klubu za lepšie, ako keby chodil iba na hlasovanie do parlamentu. „Mňa to osobne neprekvapuje. Myslím si, že je to plne na rozhodnutí poslaneckého klubu strany Smer. Budem vítať, keď sa Fico aktívne zapojí do poslaneckej práce. Sme zvolení na to, aby sme aktívne pracovali a aktívne vystupovali a ak jeho rozhodnutie má znamenať aktívnu prácu na pôde parlamentu, tak budem rada.“

Výroky Fica spred pár rokov zobrala poslankyňa s humorom. „Keď politik suverénne niečo vyhlási, tak ho jeho slová môžu dobehnúť. Pripomína mi to, keď Fico ako opozičný poslanec hovoril, že Iveta Radičová má vládny zlepenec a potom, keď sa vytvorila súčasná vláda zo štyroch strán, tak o nás tiež hovorili ako vládnom zlepenci. Niekedy prosto človek vypustí slová, ktoré ho raz dobehnú,“ uzavrela Pfundtner.

Nicholsonová: Neviem si ani predstaviť sedieť v jednej miestnosti s týmto človekom

Poslankyňa najsilnejšej opozičnej strany SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová je ako podpredsedníčka NR SR súčasťou politického grémia, na ktorom by sa stretávala aj s Robertom Ficom, ak by sa stal predsedom poslaneckého klubu Smer-SD. „Na spoluprácu s Robertom Ficom sa vôbec neteším. Neviem si ani predstaviť sedieť v jednej miestnosti s týmto človekom,“ uviedla Nicholsonová.

„Fico naozaj nevie, kedy dosť. V politike by malo byť umenie odísť, ale tento pán tu ´cezčasuje´ už od roku 2010. Mal by to zabaliť. On má niekoľko tvárí a tisíc klamstiev na požiadanie. Vôbec ma neprekvapuje, že nedodržal slovo. Je to len jedno z klamstiev, ktorými nás živí už hrozne dlho,“ dodala poslankyňa na margo Ficových výrokov z roku 2009.

Fico by mal skončiť úplne niekde inde a nie v parlamente, hovorí Kollár

Predseda poslaneckého klubu Sme rodina Boris Kollár hovorí, že Ficova ambícia byť predsedom poslaneckého klubu je logickým vyústením. „Je to pragmatické riešenie, pretože Fico je predsedom strany a reálne ju vedie. Vrátil sa do parlamentu a tak je asi logické, že by mal byť predsedom poslaneckého klubu. Mal by však skončiť úplne niekde inde a nie v parlamente,“ povedal Kollár.

Boris Kollár sa vyjadril aj k Ficovým vyjadreniam, že človek by mal po tom, ako skončí vládnutie, odísť z politiky. „Už sme si zvykli, že Robert Fico používa lož ako pracovnú metódu. Je to veľmi blízke Vladimírovi Mečiarovi. U Roberta Fica ma dnes už nič neprekvapuje, veď každý jeden deň vyjde na povrch nová kauza. Teraz tu máme únos Vietnamca z Nemecka. Tiež tomu asistoval Smer. Jedna kauza za druhou. Všetci títo politici by mali skončiť v base a nie niekde v parlamente,“ uzavrel predseda Sme rodina.

Mgr. Boris Kollár

  • SME RODINA - Boris Kollár
  • predseda Národnej rady

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Ondrej Šprlák
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Štát odpustí v apríli odvody firmám, ktoré museli zatvoriť prevádzky, potvrdil Heger. Krajniak hovoril o ďalšej pomoci

13:01 Štát odpustí v apríli odvody firmám, ktoré museli zatvoriť prevádzky, potvrdil Heger. Krajniak hovoril o ďalšej pomoci

Firmy, ktoré boli zatvorené pre nový koronavírus, majú mať odpustené odvody za apríl tohto roka. Inf…