Fico spochybňuje Kiskovo financovanie prezidentskej kampane. Svoje vlastné účtovníctvo za kampaň však dodnes presne nezverejnil

16.1.2018 9:03

Premiér Robert Fico pokračuje v ofenzívnom ťažení proti prezidentovi Andrejovi Kiskovi. Ešte cez víkend Kisku obvinil, že na svoju prezidentskú kampaň minul o stovky tisíc eur viac, ako je zákonný limit. Fico zároveň vyhlásil, že ak Kiska sám nezverejní financovanie a účtovníctvo kampane, donúti ho k tomu zákonom. Paradoxne však sám Fico svoje vlastné financovanie prezidentskej kampane tají.

Fico spochybňuje Kiskovo financovanie prezidentskej kampane. Svoje vlastné účtovníctvo za kampaň však dodnes presne nezverejnil
Foto: TASR
Popis: predseda vlády SR a predseda SMER-SD Robert Fico počas tlačovej konferencie po skončení koaličnej rady

Oficiálna kampaň pred prezidentskými voľbami v roku 2014 trvala 15 dní, počas ktorých mohli všetci kandidáti do svojej prezentácie investovať maximálne 133-tisíc eur. Dvaja kandidáti, ktorí postúpili do druhého kola, mohli potom túto sumu minúť ešte raz, píše portál aktuality.sk.

Obaja, Kiska aj Fico, však začali s neoficiálnou prezidentskou kampaňou oveľa skôr. Je teda predpoklad, že obaja minuli výrazne viac ako stanovených 226-tisíc.

Po voľbách Kiska zverejnil svoje náklady na oficiálnu kampaň vo výške 251-tisíc, no priznal zároveň, že na výdavky mimo oficiálnej kampane padlo ešte ďalších asi 1,095 mil. eur. Prezident tvrdí, že všetky tieto výdavky hradil z vlastného vrecka.

Koľko minul Fico, je nejasné

Fico po voľbách uviedol výdavky na oficiálnu kampaň vo výške 265-tisíc. Koľko ďalších finančných prostriedkov bolo vynaložených na početné bilbordy po celom Slovensku, však premiér odmietol uviesť. Ostatní kandidáti vrátane Milana Kňažka a Radoslava Procházku rovnaké informácie bez problémov zverejnili.

Novinári ale trvali na zverejnení všetkých Ficových nákladov na kampaň. Keďže ju celú hradila strana Smer-SD, dostalo sa im odpovede, že celkové náklady budú zverejnené v rámci výročnej správy strany. V tej sa za rok 2014 uvádzajú celkové náklady na volebné kampane 1,7 milióna eur.

Na bilbordoch prezidentský kandidát Robert Fico v Bratislave, 24. januára 2014 Zdroj: TASR

Ibaže v roku 2014 boli okrem prezidentských aj komunálne voľby a eurovoľby. Z výročnej správy Smeru však nie je jasné, v akom pomere bolo spomínaných 1,7 milióna eur rozdelených medzi kampane na tieto tri voľby. Ako píše Denník N, jasné je len to, že táto suma je 2,5-krát vyššia než sumy, ktoré na všetky voľby v roku 2014 minuli ostatné strany dohromady.

De facto je teda dnes situácia taká, že kým Kiska svoje oficiálne aj neoficiálne náklady na kampaň dávno zverejnil, neoficiálna kampaň, ktorú Ficovi viedol Smer, dodnes nebola presne vyčíslená a strana na žiadosti novinárov o uvedenie presnej sumy minutej na neoficiálnu časť Ficovej prezidentskej kampane nereaguje.

Premiér chce nový zákon

Fico v relácii TA3 V politike cez víkend vyhlásil, že Kiska prekročil limit kampane o stovky tisíc eur. „Nejakých 240-tisíc eur sa dalo legálne minúť na prvé a druhé kolo, bavíme sa a hovoríme o stovkách a stovkách tisíc eur, čo išli navyše do kampane pána Kisku,“ povedal šéf Smeru a prezidenta vyzval, aby zverejnil všetky dokumenty týkajúce sa jeho prezidentskej kampane.

Premiér zároveň avizoval, že v prípade, ak prezident sám nezverejní účtovníctvo, ako financoval svoju prezidentskú kampaň, pravdepodobne mu túto povinnosť určí zákon. Ak by parlament takýto zákon prijal, mal by sa vzťahovať aj na súčasných najvyšších ústavných činiteľov, prezidenta, predsedu NR SR a premiéra s tým, že by v ich prípade neplatilo daňové tajomstvo a účinnosť zákona by bola aj retrospektívna.

Prezident Andrej Kiska Zdroj: TASR

„Andrej Kiska zverejňoval výdavky priebežne a dobrovoľne už počas kampane, na rozdiel od Roberta Fica,“ reagovala kancelária prezidenta na Ficove obvinenia. Premiérovi zároveň odporučila, aby sa po štyroch rokoch vnútorne vyrovnal s prehrou v prezidentských voľbách.

Nezrovnalosti týkajúce sa financovania prezidentskej kampane Andreja Kisku prepukli ešte minulý rok. Anonym vtedy zverejnil informácie o vyšetrovaní spoločnosti KTAG, kde bol Kiska konateľom a dodnes je jej spoločníkom. Firma uhrádzala výdavky na Kiskovu propagáciu pred prezidentskou kampaňou a vyvstalo podozrenie, že sa tak dialo aj počas kampane. Potom si na tieto výdavky chcela od štátu uplatniť vratku vo výške 146-tisíc. Vratka jej však uznaná nebola a polícia začala vo veci trestné stíhanie, ktoré bolo napokon zastavené po tom, ako spoločnosť KTAG využila účinnú ľútosť a dane doplatila. 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: df
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nemecko je cool, ako sa mení a je otvorené. Tamojší novinár vyvracia milosrdné lži, ktoré o krajine prepadajúcej sa do močarísk šíria médiá

17:00 Nemecko je cool, ako sa mení a je otvorené. Tamojší novinár vyvracia milosrdné lži, ktoré o krajine prepadajúcej sa do močarísk šíria médiá

Nemecké provládne médiá sa zaoberajú zakrývaním vplyvov migračnej politiky otvorených dverí kancelár…