Fico síce na nočnej zmene rekordy netrhal, ale podal slušný výkon. Odpor niektorých podnikateľov voči nočným príplatkom bude obrovský, dodal

26. 11. 2017 8:15

FOTO Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) si je vedomý, že navrhované zvýšenie príplatkov za nočnú prácu sa stretne s obrovským odporom niektorých podnikateľov na Slovensku. Premiér to uviedol na brífingu po nočnej zmene odpracovanej v Automobilovom priemyselnom parku Lozorno (okres Malacky) zo soboty od 22.00 h do nedele (26.11.) do 06.00 h v priestoroch spoločnosti IAC Group (Slovakia).

Fico síce na nočnej zmene rekordy netrhal, ale podal slušný výkon. Odpor niektorých podnikateľov voči nočným príplatkom bude obrovský, dodal
Foto: TASR
Popis: Robert Fico na nočnej smene v spoločnosti IAC Group (Slovakia) v Lozorne.
reklama

Fotogaléria: - Premiér na nočnej zmene

Robert Fico na nočnej smene v spoločnosti IAC Grou...
Robert Fico počas nočnej zmeny v Automobilovom pri...
Robert Fico počas nočnej zmeny v Automobilovom pri...
Robert Fico počas nočnej zmeny v Automobilovom pri...
Robert Fico počas nočnej zmeny v Automobilovom pri...
Robert Fico počas nočnej zmeny v Automobilovom pri...

"Držím všetkým ľudom palce, pretože viem, že odpor niektorých podnikateľov na Slovensku voči nočným príplatkom bude obrovský. Držím však palce a verím, že návrh v parlamente nakoniec prejde," povedal. Ľudia pracujúci s ním vo fabrike v Lozorne na nočnej zmene sa podľa neho tešia na avizované zvýšenie príplatkov za prácu v noci.

Fico podľa svojich slov vyrobil počas nočnej zmeny takmer 500 takzvaných zvarkov (zvarených líšt na dverové obklady áut). "Pán premiér pracoval vynikajúco, pretože začiatočníci vyrobia 300 až 350 zvarkov. Pán premiér spravil 497 zvarkov, čo je slušný výkon na to, že túto prácu robil prvýkrát v živote," ohodnotil premiérov nočný výkon riaditeľ firmy Peter Žatkulák. Zabehnutý pracovník vyrobí približne 650 zvarkov. Firma IAC Group podľa Žatkuláka zatiaľ ešte nemá spočítané, koľko ju v nákladoch bude stáť zvýšenie nočných príplatkov. 

Je zvyknutý rokovať v Bruseli do rána

Premiér Robert Fico (Smer-SD) si od sobotňajšej v noci vyskúšal osemhodinovú pracovnú zmenu. Urobil tak ako prejav solidarity so zamestnancami, ktorí pracujú počas noci, víkendov a sviatkov a v súvislosti s navrhovaným zvýšením ich finančného ohodnotenia. Nočnú zmenu odpracoval v priestoroch spoločnosti IAC Group (Slovakia) v Automobilovom priemyselnom parku Lozorno (okres Malacky).

"Berte to ako prejav najhlbšej solidarity voči ľuďom, ktorí pracujú v noci. Ako jednoduchý prejav solidarity," uviedol premiér v sobotu na brífingu. Na otázku, aké má pocity pred nočnou zmenou, priznal, že je zvyknutý rokovať v Bruseli od rána do druhého rána. Dodal, že manuálna práca počas noci bude ťažká, avšak chce si ju vyskúšať na vlastnej koži.

Do závodu prišiel už skôr, aby bol poučený o bezpečnostných opatreniach a ďalších predpisoch a zaučený, čo bude počas nočnej zmeny robiť. Išlo o zváranie líšt na dverové obklady áut. "Budem spájať špeciálne dielce, ktoré pôjdu potom do malej pece, kde sa spájajú teplom," doplnil Fico. Mzda za nočnú prácu sa v danom závode pohybuje okolo 70 eur, premiér však podpísal zmluvu o dobrovoľníckej činnosti.

Smeráci navrhujú zvýšenie príplatkov

Zvýšenie príplatkov za nočnú prácu, počas sobôt, nedieľ a sviatkov je časť opatrení koaličného sociálneho balíčka. Návrh novely zákona už predložili poslanci Smeru-SD Ján Podmanický, Martin Glváč a Ľubomír Petrák, parlament by sa nimi mal zaoberať na nadchádzajúcej schôdzi.

V novele Zákonníka práce navrhujú od mája budúceho roka zvýšiť minimálnu výšku mzdového zvýhodnenia za nočnú prácu zo súčasnej sadzby 20 percent na 50 percent sumy minimálnej mzdy v eurách za hodinu. Príplatok za prácu vo sviatok má vzrásť z 50 percent priemerného zárobku zamestnanca na 100 percent. Zaviesť sa má aj nový príplatok za prácu počas sobôt a nedieľ, a to vo výške 100 percent sumy minimálnej mzdy v eurách na hodinu.

A Úrad vlády SR dodáva toto

Osemhodinovú pracovnú zmenu pri zváračke plastov dnes v noci absolvoval premiér Robert Fico. Vo firme IAC Group v logistickom parku v Lozorne takto vyjadril rešpekt voči tisíckam ľudí, ktorí pracujú v noci. "Berte to odo mňa ako prejav tej najhlbšej solidarity voči ľuďom, ktorí pracujú v noci."

Na Slovensku máme najvyšší podiel ľudí, ktorí pracujú v noci spomedzi všetkých členských štátov Európskej únie. Je to okolo 240.000 ľudí. Práve preto vláda navrhuje zvýšenie niektorých príplatkov pre zamestnancov: "Sú aj firmy, ktoré stále poskytujú príplatok za nočnú len vo výške 0,5 eura za hodinu. Navrhujeme zvýšenenie toho príplatku na 1,38 eura. Rovnako navrhujeme zvýšenie príplatku za sobotu a nedeľu".

Po práci poďakoval Fico vedeniu firmy aj spolupracovníkom. "Mal som niekoľko cieľov dnes v noci - v prvom rade prejaviť solidaritu s ľuďmi, ktorí v noci pracujú. Po druhé nechcel som nič pokaziť, žiadny stroj - to sa mi takisto podarilo. A na základe takej dobrovoľnej práce som chcel aj niečo urobiť."

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Veľké opatrenia polície počas Veľkej noci. Ako a kde budú kontrolovať dodržiavanie obmedzeného pohybu

13:57 Veľké opatrenia polície počas Veľkej noci. Ako a kde budú kontrolovať dodržiavanie obmedzeného pohybu

Dôvod výnimky z obmedzenia voľného pohybu od 8. do 13. apríla bude musieť každý kontrolovaný občan d…