Fico sa zastal Tuska pre kvóty: Pomenoval to, čo je pravda

14. 12. 2017 20:02

Slovensko v rámci debát o migrácii na samite EÚ podporí názor predsedu Európskej rady Donalda Tuska. Uviedol to predseda vlády SR Robert Fico vo štvrtok pred začatím dvojdňového samitu EÚ v Bruseli.

Fico sa zastal Tuska pre kvóty: Pomenoval to, čo je pravda
Foto: TASR
Popis: slovenský premiér Robert Fico a predseda Európskej rady Donald Tusk

Premiér upozornil, že lídrov čaká náročná diskusia o migrácii, najmä po tom, ako nie všetky členské krajiny Únie našli pochopenie pre utorňajšie vyhlásenie predsedu Európskej rady Donalda Tuska, že systém povinných kvót pre utečencov je neúčinný.

Podľa Fica Tusk presne pomenoval to, čo je pravda, že kvóty sú naozaj neefektívne. Pripomenul, že tu nejde len o samotnú technickú podstatu kvót, ale aj o politický aspekt, lebo rozhodnutie ministrov vnútra zo septembra 2015 o zavedení dočasného mechanizmu kvót bolo prijaté kvalifikovanou väčšinou, čo výrazne rozdelilo krajiny EÚ.

"Chcem varovať, a poviem to aj dnes, že nerobme podobné chyby do budúcnosti," povedal Fico. A dodal, že podobne dopadlo aj rozhodnutie o premiestnení agentúr EMA a EBA z Londýna, keď sa nové členské krajiny nedočkali ani naplnenia nastavených kritérií, ani spravodlivejšieho delenia medzi staršie a nové členské štáty, lebo obe dôležité agentúry sa ocitli na Západe "u tých najväčších a najsilnejších".

Slovenský premiér upozornil, že bude podporovať Tuskov postoj aj preto, lebo ide o rozhodnutia, ktoré rozdeľujú EÚ a ktoré v takých vážnych veciach, ako je otázka kvót či ako sa vyrovnať s brexitom, musia byť prijímané na základe konsenzu. "Nesmú byť výsledkom kuloárnych dohôd veľkých proti malým či výsledkom nejakého väčšinového rozhodnutia," spresnil.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Pomätená Greta! Skončíme katastrofou. Ondřej Neff vytiahol 20 rokov starú predpoveď. Mrazí z toho

23:59 Pomätená Greta! Skončíme katastrofou. Ondřej Neff vytiahol 20 rokov starú predpoveď. Mrazí z toho

Pred viac ako 20 rokmi, v roku 1998, napísal český spisovateľ Ondřej Neff knihu Tma. V roku 2003 pot…