Fico sa pýta: Prečo má mať slovenský robotník v tom istom koncerne tretinový plat oproti nemeckému kolegovi?

24. 6. 2017 16:00

V súčasnej situácii na Slovensku sa musí podľa premiéra Roberta Fica tlačiť na rast miezd. "Miera ziskovosti slovenských firiem je veľmi vysoká. Nemôžeme sa teraz obávať, že odídu. Na prvom mieste je človek, jeho požiadavky," vyhlásil. Legitímna je preto podľa neho aj požiadavka zamestnancov slovenského Volkswagenu (VW) na zvyšovanie platov, kvôli ktorej od utorka 20. júna štrajkujú.

Fico sa pýta: Prečo má mať slovenský robotník v tom istom koncerne tretinový plat oproti nemeckému kolegovi?
Foto: TASR
Popis: Robert Fico

"Netvrdím, že platy robotníkov v bratislavskom VW majú okamžite skočiť na úroveň nemeckých robotníkov. Ale ak vieme, že v Bratislave je najvyššia produktivita, najvyššia kvalita, vyrábajú najluxusnejšie autá v celom koncerne, prečo má mať tretinový plat z platu toho istého robotníka v tej istej firme?" spýtal sa.

Ako však uviedol, už nemôže vstupovať do toho, ako presne sa majú zvyšovať mzdy v konkrétnej firme. "O tom je kolektívne vyjednávanie," konštatoval Fico s tým, že ideu "jeden koncern, jeden plat" otvárajú predstavitelia vlády aj na medzinárodnej úrovni. "Prečo by mali byť také obrovské rozdiely v platoch?" dodal premiér v dnešnej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

Podpora pre Žitňanskú

Situácia okolo voľby člena Súdnej rady SR, pri ktorej má ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) zásadný problém s kandidatúrou Moniky Jankovskej (nom. Smeru-SD), štátnej tajomníčky rezortu justície, nie je sporom. Tvrdí to premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorý ponúka Žitňanskej podporu, ako mala doteraz. Žitňanská hrozila demisiou, ak by bola Jankovská zvolená. Voľbu poslanci presunuli z júnovej schôdze na september.

"To nie je spor. Dávno nebola taká atmosféra vo verejnosti, ako je teraz, ktorá umožňuje radikálne zásahy do justície s cieľom zvýšiť dôveryhodnosť súdnictva. Ponúkam pani podpredsedníčke vlády a ministerke spravodlivosti plnú podporu, ako ju mala doteraz. Ponúkam jej všetky sily, ktoré máme k dispozícii," vyhlásil Fico. 

V Súdnej rade by sa podľa neho mali pohybovať ľudia, "ktorí môžu pomôcť ministerke s novou reformou v justícii". Súdnictvo podľa premiéra potrebuje zásadné zmeny. Fico je za dohodu. Jej základom má byť podľa jeho slov nastavenie toho, "čo ideme v justícii robiť v najbližšom období".

Zlyhali sme, pokiaľ ide o vzťah k minulosti

Premiér sa zároveň odmieta vyjadrovať ku kotlebovcom, nechce im robiť reklamu. Mieni riešiť, prečo majú podporu napríklad v Ostrom Grúni a Kľaku, ktoré nacisti v roku 1945 vypálili. Fico nepovažuje za dobré, že myšlienky fašizmu a extrémizmu majú v tomto prostredí podporu. "My sme niekde zlyhali, všetci, pokiaľ ide o vzťah k minulosti. Myslím si, že bola obrovská chyba, že sme po roku 1989 nevenovali dostatočnú pozornosť téme SNP, hodnotovým veciam," povedal s tým, že chce ľuďom vysvetľovať, čo sa udialo.

Čo má s korupciou Kaliňák, Gašpar, či Kováčik?

V reakcii na otázku, či extrémistom nepomáha aj neriešenie korupcie spájané s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom (Smer-SD), policajným prezidentom Tiborom Gašparom a špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom, premiér toto spájanie odmietol. "Čo majú s korupciou?" pýta sa premiér a opakuje, že majú jeho dôveru. Dodal, že opozícia neustále obviňuje bez dôkazov, čo on odmieta. V súvislosti s korupciou spomenul odsúdenie jedného sudcu za úplatkárstvo či chytenie niektorých starostov a primátorov. 

Premiér pripomenul protikorupčné opatrenia jeho vlády ako protischránkový zákon, prípravu zákona o ochrane oznamovateľov korupcie či zriadenie odboru prevencie korupcie úradu. Žiada, aby sa neprehlbovalo negatívne vnímanie v spoločnosti bez dôkazov. "Je to veľmi nebezpečné," podotkol a súčasne vyzdvihol klesajúcu nezamestnanosť či historicky najvyššiu zamestnanosť.

Odmietol zároveň, že by sa v koalícii rozprávali o poste šéfa Ústavu pamäti národa. Pri voľbe generálneho riaditeľa RTVS uviedol, že každá voľba v Národnej rade SR je politická. Túto personálnu otázku zveril parlamentu bývalý minister kultúry Daniel Krajcer za vlády Ivety Radičovej. V reakcii na zámer súčasného šéfa rezortu Mareka Maďariča (Smer-SD) presunúť voľbu šéfa RTVS z parlamentu na zbor voliteľov Fico uviedol, že o prípadnom okresávaní právomoci parlamentu treba diskutovať.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nemec, Turek, Libanončan? Pravda o vražde hasiča. A drsné slová po nej

0:02 Nemec, Turek, Libanončan? Pravda o vražde hasiča. A drsné slová po nej

Mladíci ubili v bavorskom Augsburgu hasiča. Stalo sa tak, keď odchádzal z vianočných trhov a požiada…