Fico podsunul Sorosa, akoby cez Kisku organizoval zvrhnutie vlády. Primitívne! On však je problém. Jeho peniaze roky plynú cez tretí sektor na podporu protirodinných ideológií, tvrdí Palko

24. 3. 2018 13:50

Ľudia na protestoch vyjadrovali túžbu po slušnosti. Ale pokus sprivatizovať si slušnosť vzbudzuje niektoré otázky. Konštatuje to vo svojej analýze na webovom portáli Postoj.sk exminister vnútra Vladimír Palko.

Fico podsunul Sorosa, akoby cez Kisku organizoval zvrhnutie vlády. Primitívne! On však je problém. Jeho peniaze roky plynú cez tretí sektor na podporu protirodinných ideológií, tvrdí Palko
Foto: TASR
Popis: Vladimír Palko
reklama

Konzervatívny politik píše, že po Novembri 89 prebehli na Slovensku tri politické etapy, každá trvala zhruba desať rokov. Každú z nich charakterizovala dominancia hlavnej vládnucej politickej strany, ktorá stavala premiéra. Najprv to bolo HZDS v etape mečiarizmu, potom SDKÚ (SDK) v etape vlády pravice, napokon Smer.

„Každá etapa sa skončila biedou podozrení z korupcie a faktickým postupným zánikom onej hlavnej politickej strany. V prípade HZDS a SDKÚ ide o dokonaný proces, v prípade Smeru je to na ceste. Vždy sa to končí tým, že jedna strana požaduje zavrieť predstaviteľov druhej strany do basy,“ zdôrazňuje Palko.

Lenže orgány činné v trestnom konaní podľa jeho slov nemôžu vyriešiť hlbšie zakorenené problémy v spoločnosti. Preto vystúpiť z tohto zacyklenia je omnoho väčší problém ako riešiť otázku, či majú byť predčasné voľby alebo nie.

A to nás nabáda, aby sme len tak ľahko neuverili, že tu „slušné“ Slovensko bojuje s tým „neslušným“. „Je to zložitejšie,“ prízvukuje v analýze pre Postoj.sk.

Dve vlastnosti vlády Ficovho Smeru: arogancia a korupcia

Dve vlastnosti vlády Ficovho Smeru – arogancia a korupcia – spôsobili spontánnu reakciu verejnosti. Obavy časti verejnosti z toho, čo nás čaká v prípade Ficovho odchodu, boli pochopiteľné. Avšak zotrvanie Ficovej vlády už bolo podľa exministra vnútra psychologicky neúnosné. „Ľudia volali po spravodlivosti a ukázali, že sa vedia vzoprieť. To je dobré.“

Podľa Palka je príbeh Roberta Fica poučný. „November 89 bol pre Fica určitou traumou, čo bolo vidno z viacerých jeho vyhlásení počas mnohých rokov po Novembri. Hovoril som si, že jeho veľký úspech v politike ho napokon vari musí z tej traumy vyliečiť. Skončilo sa to však inak. Najúspešnejšieho ponovembrového politika napokon v priebehu pár dní ulica vyhnala z Úradu vlády,“ vraví konzervatívny politik.

Ako ďalej uvádza, Fico rád hovorieval, že jemu sa nestane to, čo Mečiarovi. Že on vie odhadnúť, čo sa má a čo sa nemá. „Neodhadol a tiež nezvládol úspech a moc. A získal novú traumu. Na svoje vyhnanie z postu premiéra nezabudne do smrti. Je to vítaný námet na premýšľanie o spravodlivosti a treste. Pre každého z nás.“

Výmena najkontroverznejších členov vlády vrátane premiéra je, ako píše Palko, je víťazstvom, ktoré bolo pred mesiacom nemysliteľné. Dosiahlo sa pokojne, disciplinovane, ústavným spôsobom. Ukrajinská tragédia sa na Slovensku neuskutočnila.

Tí ľudia naozaj chceli slušnejšie Slovensko

Kto robil túto revolúciu? „Keď sa pozrieme na tie desaťtisíce, ktoré sa po zavraždení Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej spontánne zúčastňovali na protestoch proti vláde, vidíme, že patria k všetkým častiam názorového politického spektra. Napokon, bol som tam a videl som tam všetkých, od ľavice po pravicu. A nepochybujem o tom, že ich tam priviedlo znechutenie z cynickej politiky a túžba po elementárnej slušnosti vo verejnom živote,“ komentuje exminister vnútra.

Kresťania tam podľa neho nemohli chýbať, nemohli sa stať rukojemníkmi vágneho Ficovho prísľubu, že zabráni ratifikácii Istanbulského dohovoru (v skutočnosti ho ani nedal). „Preto je správne, že kresťania na námestiach boli. Zloženie protestujúcich sa teda javí ako ideovo neutrálne. Tí ľudia naozaj chceli slušnejšie Slovensko.“

Trochu odlišný pohľad dostaneme, domnieva sa politik, pri pohľade na ľudí, ktorí na tribúnach vystupovali. Palko je rád, že na východe Slovenska rečnil katolícky farár Gombita a v Bratislave František Mikloško. Inak tá skladba rečníkov, ako uvádza, bola mierne posunutá do ľavicového liberálna.

„A úplne odlišný obraz dostaneme pri pohľade na médiá, ktoré sú motorom politického pohybu. Poväčšine sú to ľavicovoliberálne médiá. Nie, Soros ich neriadi. Len ich hodnoty sa zhodujú so Sorosovými. A ony interpretujú a budú interpretovať udalosti týchto dní,“  

Keď o tom píšem, zamýšľa sa exminister vnútra, nehovorím to ako kritiku liberálnejšie zmýšľajúcich spoluobčanov, skôr ako kritiku do vlastných radov. Nie je to problém liberalizmu, že sa momentálne dokáže mobilizovať ľudí lepšie ako konzervatívci.

Soros je problém, ale v inom

Expolitik opakuje, že ľudia na protestoch naozaj vyjadrovali túžbu po slušnosti. K slabosti ľudskej povahy však podľa jeho interpretácie patrí, že citlivejšie vnímame neslušnosť tých druhých. „Preto pokus sprivatizovať si slušnosť i tentokrát vzbudzuje otázky. Napríklad či môže za slušných hovoriť rebelantský teológ, známy len vďaka podpore protirodinných ideológií, ktorý pred pár týždňami bohorovne nazval českého prímasa Dominika Duku hnedým kardinálom. Či za slušných ľudí môžu hovoriť noviny publikujúce nezmyselné a surové útoky voči ľuďom, ktorí odmietajú Istanbulský dohovor, zavádzajúci pod rúškom boja proti týraniu žien genderovú ideológiu do slovenského právneho systému,“ zdôrazňuje.

George Soros Zdroj: TASR

Slušnosť podľa Palkovho názoru znamená aj pravdivosť. „Fico podsunul Sorosa ako niekoho, kto priamo organizuje cez Andreja Kisku a organizátorov mítingov zvrhnutie vlády. To je, samozrejme, primitívne. Ale médiá stavajúce sa za slušnosť, sa tvária, že Soros nie je vôbec žiadny problém. Lenže to nie je pravda. On je problém. Sorosove peniaze naozaj roky plynú do sveta cez organizácie tretieho sektora na podporu protirodinných ideológií,“ vysvetľuje exminister vnútra.

Celý článok si môžete prečítať TU.

 


 


 

 


 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…