Fico pátra či potrebujeme zákon proti terorizmu. Opäť zvolal Bezpečnostnú radu

18. 11. 2015 9:04

Pred rokovaním vlády bude dnes opätovne rokovať Bezpečnostná rada SR. Tú zvolal po piatkových teroristických útokoch v Paríži ešte v sobotu premiér Robert Fico, jej rokovanie ale prerušil. Na dnešnom stretnutí by jej členovia mali hovoriť o tom, či Slovensko potrebuje novú antiteroristickú legislatívu. "Pokiaľ dôjde k záveru, že súčasná právna úprava vyžaduje nejaké doplnenia, pretože my nemáme špeciálne antiteroristické zákony, došlo by k odporúčaniu smerom k ministerstvu spravodlivosti, aby čo najrýchlejšie takýto balík pripravilo, najmä pozerajúc sa na skúsenosti v krajinách ako Francúzsko, Veľká Británia alebo Nemecko," vyhlásil v pondelok Fico.

Fico pátra či potrebujeme  zákon proti terorizmu. Opäť zvolal Bezpečnostnú  radu
Foto: SITA
Popis: Robert Fico počas brífingu v rámci mimoriadneho rokovania Bezpečnostnej rady SR. Ilustračná fotografia
reklama

Rada bude zrejme rokovať aj o tom, že Francúzsko v utorok požiadalo o aktiváciu článku 42.7 zmluvy o Európskej únii (EÚ), ktorý sa týka poskytnutia vzájomnej, vrátane vojenskej pomoci. O aktiváciu tohto článku historicky po prvýkrát požiadal francúzsky minister obrany Jean-Yves Le Drian. Francúzsko teraz uskutoční sériu bilaterálnych rokovaní s členskými štátmi EÚ o tom, ako konkrétne môžu Parížu pomôcť v boji proti medzinárodnému terorizmu. Slovenský minister zahraničia Miroslav Lajčák na utorkovom rokovaní s francúzskym partnerom Laurentom Fabiusom zdôraznil, že Slovensko je pripravené podporiť Francúzsko. Konkrétnu formu podpory a pomoci vyšpecifikujú obe strany v najbližších dňoch. Je pravdepodobné, že časť záverov z rokovania Bezpečnostnej rady SR prerokujú následne ministri na zasadnutí vlády. 

Na programe vlády je aj návrh na uznanie ruského a srbského jazyka za menšinové jazyky v zmysle časti II Európskej charty regionálnych alebo menšinových jazykov. Ich uznanie za menšinové iniciovali ešte v roku 2012 zástupcovia ruskej a srbskej národnostnej menšiny. K ruskej národnostnej menšine sa podľa sčítania obyvateľov, domov a bytov na Slovensku v roku 2011 hlásilo 1 997 občanov Slovenskej republiky. K srbskej národnostnej menšine sa v roku 2011 hlásilo 698 občanov Slovenskej republiky. Príslušníci ruskej národnostnej menšiny a srbskej národnostnej menšiny nežijú koncentrovane v určitých konkrétnych geografických oblastiach, žijú rozptýlene, a teda v žiadnej obci v Slovenskej republike nedosahujú 15-percentnú hranicu počtu obyvateľov obce. 

Ministri prerokujú aj návrh na uvoľnenie finančných prostriedkov z kapitoly Všeobecná pokladničná správa na úhradu výdavkov súvisiacich so záchrannými prácami počas mimoriadnych situácií na územiach obvodov okresných úradov Gelnica, Komárno, Prešov, Liptovský Mikuláš, Sabinov a Námestovo. Vláda plánuje uvoľniť takmer 143-tisíc eur.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: SITA
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Matovič: Hrozba koronavírusu naďalej číha

12:20 Matovič: Hrozba koronavírusu naďalej číha

Slovensko je aktuálne jednou z najslobodnejších rozvinutých krajín vo svete z pohľadu obmedzení pre …