Fico otvára náruč pre ďalších azylantov z Rakúska

11. 8. 2015 10:07

Slovenská vláda by v prípade nutnosti bola ochotná poskytnúť ubytovanie ďalším žiadateľom o azyl z Rakúska. Slovenský premiér Robert Fico sa tak vyjadril v rozhovore, ktorý zverejnil rakúsky spravodajský portál derStandard.at.

Fico otvára náruč pre ďalších azylantov z Rakúska
Foto: SITA
Popis: Robert Fico, predseda vlády SR
reklama

Vlády Rakúska a Slovenska 21. júla podpísali dohodu o dočasnom presune 500 azylantov z preplneného záchytného strediska v Traiskirchene pri Viedni do slovenského Gabčíkova. „Pokiaľ by bol tento mechanizmus považovaný za veľmi efektívny, sme ochotní ďalej pomáhať,“ povedal Fico. Slovensko môže byť podľa neho v takom prípade „veľmi aktívne“, pričom však „očakáva od všetkých migrantov, že budú disciplinovaní a budú dbať na tunajšie zákony“.

Premiéra utečenci znervózňovali

Na otázku, prečo Bratislava súhlasila s prijatím rakúskych azylantov i napriek odmietnutiu plánu prerozdeľovania migrantov v rámci EÚ, Fico odpovedal, že podľa navrhovaného systému povinných kvót by Slovensko muselo prijať 1 200 utečencov z Talianska a Grécka, ktorých „nepozná“. „Znervózňovalo nás to... Nevieme, či nie sú medzi nimi teroristi alebo extrémisti. Zároveň je ťažké integrovať ľudí, ktorí majú inú tradíciu a kultúru,“ vyjadril sa slovenský premiér. Doplnil, že na rozdiel od odmietnutého plánu Európskej komisie ide v prípade azylantov z Rakúska len o dočasné riešenie, pre ktoré má Slovensko „určité kapacity“.

Kto bombardoval Líbyu?

Fico v rozhovore pre Der Standard vyjadril súhlas s názorom, podľa ktorého má rakúsko-slovenská dohoda ukázať zvyšku EÚ, že „povinné kvóty nie sú nutné“. Na margo skutočnosti, že Taliansko a Grécko musia zvládať veľký nápor migrantov, Fico povedal: „Nechcem byť príliš kritický, ale mám jednu otázku: Kto bombardoval Líbyu? Kto spôsobil problémy v Severnej Afrike? Slovensko? Nie.“ Slovenský premiér v rozhovore tiež obhajoval svoje postoje k záchrane gréckej ekonomiky, pričom odmietol tvrdenie, že Slovensko je "štatisticky" bohatšie ako Grécko. „Kým budem premiérom, Slovensko neodpustí Grécku zo štátnych dlhov ani jeden jediný cent,“ povedal Fico.


 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: SITA
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Také nevyspytateľné voľby ešte neboli, tvrdí analytik. Strany bez problémov prekračovali hranice. Politika sa zvlčila

23:59 Také nevyspytateľné voľby ešte neboli, tvrdí analytik. Strany bez problémov prekračovali hranice. Politika sa zvlčila

Rozmach nových spôsobov komunikácie, najmä na internete a sociálnych sieťach, ale aj neprehľadnosť a…