Fico opäť rozhadzoval. Vieme, komu dal na konci roka viac ako milión eur

9.1.2017 11:00

Za posledný štvrťrok rozdal predseda vlády SR Robert Fico zo svojej rezervy dotácie vo výške 1 275 000 eur. Väčšina peňazí išla, pochopiteľne, do miest a obcí, ktoré riadia smeráci. Pred Vianocami nadelil premiér balíčky s hodnotou vyše milióna eur!

Fico opäť rozhadzoval. Vieme, komu dal na konci roka viac ako milión eur
Foto: TASR
Popis: Robert Fico

Rezerva predsedu vlády SR na rok 2017 je 1,5 milióna eur. Taká istá suma bola aj na rok 2016.

Z Centrálneho registra zmlúv vyplýva, že iba v utorok 20. 12. 2016 bolo podpísaných až šesť zmlúv o poskytnutí dotácie z rozpočtovej rezervy predsedu vlády SR. V tento deň tak Robert Fico poskytol dotácie vo výške až 1 032 000 eur.

Najväčšiu sumu predstavuje dotácia z rezervy predsedu vlády mestu Michalovce. Ide o sumu milión eur na rekonštrukciu zimného štadióna, ktorý je v užívaní mesta. Michalovce tak musia do konca tohto roka využiť danú sumu, ak tak nespravia, mali by ju vrátiť. Primátor mesta je Viliam Záhorčák, ktorý už v roku 1998 kandidoval za Stranu demokratickej ľavice (SDĽ) do mestského zastupiteľstva. V komunálnych voľbách 2014 kandidoval za koalíciu SMER-SD a KDH.

Parlamentné listy oslovili aj mesto Michalovce, aby sa vyjadrilo k tomu, prečo danú dotáciu mesto získalo a kto bude autorom realizácie projektu. Od mesta sme dostali odpoveď, že už v septembri 2012 bolo dobudovanie zimného štadióna jedným z bodov programu Uznesenia vlády SR, ktorá mala v Michalovciach výjazdové zasadanie. „Opätovne sme o tieto finančné prostriedky na dostavbu štadióna žiadali ministra školstva listom zo dňa 16. 10. 2015, neskôr aj Slovenský zväz ľadového hokeja a 28. januára 2016 sme zaslali žiadosť o poskytnutie dotácie z rezervy predsedu vlády priamo premiérovi.“ Zhotoviteľom stavby má byť spoločnosť HANT BA, a. s., Považská Bystrica, pričom štúdiu spracovala Ing. arch. Vanková. „Rozsah prác, na ktoré bola poskytnutá dotácia, by mali byť ukončené do 30. 11. 2017. Na úplné dokončenie zimného štadióna by však bolo potrebné ešte dofinancovanie vo výške 1 milión euro.“

Do Michaloviec smerovala aj ďalšia dotácia, aj keď v prvom momente je na Centrálnom registri zmlúv vidieť objednávateľa Saleziáni don Bosca – Slovenská provincia s adresou na Miletičovej 7 v Bratislave, pričom sú uvedení aj na prvej strane zmluvy ako prijímateľ. Predmetom zmluvy však je, že osemtisíc eur má byť použitých na rekonštrukciu strešnej konštrukcie a výmenu strešnej krytiny na kostole so sálou u saleziánov na Špitálskej ulici v meste Michalovce.

Dotácie hlavne smerákom

Dotácia tisíc eur tri dni pred Štedrým dňom smerovala aj do maličkej obce Havranec v okrese Svidník v Prešovskom kraji. Táto obec má iba 13 obyvateľov a dotácia má byť použitá na vybudovanie suchého záchodu pri obecnom úrade.

Ďalší smerák, ktorý sa mohol pochváliť slušnou sumou 10-tisíc eur od predsedu jeho strany a premiéra Fica, bol primátor obce Dvorianky Andrej Marcin. Peniaze majú byť použité na vybudovanie ihriska pri materskej škole a rekonštrukciu prístupovej cesty.

Okrem spomenutého utorka 20. decembra poskytol iba za december minulého roka Robert Fico dotácie vo výške 64-tisíc eur. Napríklad v zmluve na 15-tisíc eur je prijímateľ určený ako Gréckokatolícka eparchia Košice, avšak peniaze určené na rekonštrukciu budovy ZŠ Dvorianky tak zasa smerujú do rovnakej obce, kde je primátorom spomínaný Marcin.

Keďže Fico nezabúda ani na starých známych, a teda ani na dobré vzťahy, tak Konfederácia odborových zväzov dostala v decembri dotáciu neuveriteľných 10-tisíc eur na úhradu nákladov spojených s organizovaním záverečného večera EHSV pri príležitosti ukončenia slovenského predsedníctva v Rade EÚ. Iba pre pripomenutie, Konfederácia odborových zväzov pred prezidentskými voľbami oficiálne odporučila voliť Fica.

Podľa akého kľúča sa postupuje v prípade dotácií rezervy, sme sa spýtali priamo Úradu vlády SR. „Rezervu predseda vlády SR prioritne poskytuje na riešenie mimoriadnych krízových situácií, odstraňovanie následkov živelných pohrôm a prírodných katastrof, strategické projekty, na pomoc mestám, obciam, organizáciám a fyzickým osobám, ktoré ju akútne a opodstatnene potrebujú, ďalej pre zlepšenie situácie občanov v sociálnej a zdravotníckej oblasti, ale aj na podporu športu a pod.“

V novembri a októbri 2016 až 179-tisíc eur

Ak sa pozrieme na november minulého roka, tak výška poskytnutých dotácií v tomto roku bola 121-tisíc eur. Aj v tomto mesiaci si prišli na svoje obce, kde sú hlavne smeráci. Desaťtisíc išlo aj do Dechtíc, kde pôsobí starosta za SMER-SD Karol Zachar. Taktiež starostovi Stanislavovi Strieškovi, ktorý kandidoval za SMER v obci Žitavce, na rekonštrukciu obecného úradu.

Emil Škodáček, smerácky kandidát v komunálnych voľbách, môže tiež povedať, že DHZ Prašník aj vďaka nemu môže mať nový plot za päťtisíc eur.

Dotáciu dostalo aj mesto Nová Dubnica na opravu telocvične v sume 8-tisíc eur. Primátorom mesta je Peter Maručinec, ktorý bol v roku 2011 obvinený zo zločinu subvenčného podvodu a zo zločinu finančných záujmov európskych spoločenstiev. V tom roku sa dokonca vzdal aj funkcie okresného predsedu strany SMER-SD a pozastavili mu aj členstvo. Spolu s ním bol obvinený aj manžel poslankyne Smeru Ivety Liškovej, ktorý uzatvoril dohodu o vine a treste, neskôr bol amnestovaný prezidentom Ivanom Gašparovičom. Marušinca oslobodil špecializovaný trestný súd v plnom rozsahu.

V mesiaci október boli dotácie z rezervy premiéra vo výške 58-tisíc eur. V tomto mesiaci boli schválené štyri desaťtisícové dotácie. Napríklad starosta Spišského Hrhova Vladimír Ledecký, nominant Smeru vo voľbách, získal peniaze na opravu mosta.

Dvadsiateho šiesteho novembra 2016 sa premiér Robert Fico zúčastnil spomienkového podujatia pri príležitosti 95. výročia narodenia Alexandra Dubčeka v obci Uhrovec, kde povedal, že by bol rád, keby aj politika na Slovensku mala ľudskú tvár. Už 11. 10. 2016 bola na túto udalosť schválená dotácia z rezervy predsedu vlády vo výške 8-tisíc eur.

Ako príjemcovia nakladajú s dotáciami, preveruje Úrad vlády SR vlastným kontrolným útvarom. V prípade zistenia porušenia zákona hrozí aj vrátenie dotácie.

Autor: Oš

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia

Ďalšie články z rubriky

Vláda euroskeptikov v Taliansku asi nakoniec nebude. Do cesty sa im postavil prezident. Rozhoduje finančná loby, toto nie je slobodná demokracia, zaznelo

7:00 Vláda euroskeptikov v Taliansku asi nakoniec nebude. Do cesty sa im postavil prezident. Rozhoduje finančná loby, toto nie je slobodná demokracia, zaznelo

Po neúspešných snahách o vytvorenie novej talianskej vlády pripravuje prezident Sergio Mattarella zr…