Fico o prezidentovi ako ešte nikdy: Je Kiska daňový podvodník? Je. Je volebný podvodník? Je. Zobral zubárovi pozemok spred nosa? Zobral

20.8.2018 11:00

Na Slovensku sa za posledný polrok prevalili dve kauzy – vražda investigatívneho novinára a jeho snúbenice a únos vietnamského podnikateľa z Nemecka, keď mal štát údajne požičať únoscom lietadlo vládnej letky. K obom prípadom sa vyjadril expremiér a šéf Smeru Robert Fico.

Fico o prezidentovi ako ešte nikdy: Je Kiska daňový podvodník? Je. Je volebný podvodník? Je. Zobral zubárovi pozemok spred nosa? Zobral
Foto: TASR
Popis: Robert Fico

V rozhovore pre hnonline.sk sa Fico vyjadruje k viacerým témam. Na adresu únosu hovorí, že ide o prípad, o ktorom nič nevieme. „Vieme len to, že Nemcom pod nosom uniesli vietnamského podnikateľa a všetko ostatné je predmetom vyšetrovania. Nebudem sa hneď správať ako prezident Kiska a opozícia, ktorí hneď všetko vedia,“ vysvetľuje expremiér.

K tomu, či vláda bola oklamaná, alebo sme boli súčasťou únosu, sa nechcel vyjadriť. Podľa neho je jeho osobný názor nepodstatný a treba počkať na oficiálne závery vyšetrovania, a nebude treba vyvodzovať žiadne súdy. „Zaznamenal som závery nemeckých vyšetrovateľov, podľa ktorých mohla byť slovenská vláda oklamaná,“ uvádza. Ako však dodáva, má za to, že prípad bol politicky zneužitý.

Rovnako sa vyjadril aj na adresu Roberta Kaliňáka. „Kto sa ospravedlní Kaliňákovi za všetky tie klamstvá, čo sa naňho valia zo všetkých strán? Má moju plnú podporu a Slovensko nikdy nemalo takého dobrého ministra vnútra, ako bol Robert Kaliňák.“

Klebety a Soros

Tvrdenie prezidenta Kisku, že mu Fico telefonoval, aby svojho vtedajšieho poradcu Quanga le Honga vymenoval za veľvyslanca, označil expremiér za klebetu. Samozrejme, že sa to tak nestalo. Je to klebeta," uisťuje. Ako dodáva, svoju politickú agendu si chce riešiť tak, ako on sám uzná za vhodné.

Rovnako bol kritický aj na adresu organizátorov protestov. Ako vždy ich nazýva Sorosovými deťmi. „Ak organizátori týchto protestov sú preukázateľne financovaní zo Sorosovej nadácie, tak môžem povedať, že títo ľudia dostávajú peniaze a niečo za tieto peniaze robia. Nehovorím nič také, čo by bolo nepravdivé alebo by malo niekoho špeciálne vzrušovať,“ vysvetľuje.

Ako však dodáva, nie je proti tomu, aby tretí sektor robil svoju prácu. Koniec koncov, počas svojej vlády ho podporoval a spolupracoval aj s Nadáciou otvorenej spoločnosti. Treba však vedieť, kde sú hranice. „Ak sa tretí sektor dostáva do polohy politickej sily, ktorá chce zvrhnúť vládu, tak je mojou povinnosťou o veciach hovoriť,“ dodáva s tým, že ak organizátori protestov vykonávajú politickú činnosť, tak nebude ticho. A to z dôvodu, že protivládnymi demonštráciami chceli docieliť pád vlády.

Predčasné voľby

„Na Slovensku dlhodobo platí, že sú tu politici a médiá, ktoré nie sú schopné prehltnúť, že nevedia vyhrať voľby a zostaviť demokraticky vládu. Za svojimi slovami si stojím. To, čo sa dialo po vražde novinára a jeho partnerky, bol pokus o zmenu mocenských pomerov bez parlamentných volieb,“ poznamenal. Podľa expremiéra by sa však na predčasné voľby, o ktoré žiadali, nenazbieralo potrebných 90 hlasov zákonodarcov a myslí si, že situáciu odhadli dobre a koalícia pokračuje ďalej. Aj keď bez neho.

Aktivistom z iniciatívy Za slušné Slovensko odkazuje, že ak chcú robiť politiku, nech si založia stranu a prezidentovi, nech prestane zneužívať svoju funkciu a založí si stranu, aby v roku 2020 išiel do parlamentných volieb. „Nech vyhrajú tie voľby, nech zostavia tú vládu. Ja im zablahoželám a pôjdem do opozície. Veď o tomto je demokracia.“ Podľa Fica Kiska hrubo zneužíva funkciu prezidenta, a to z dôvodu, že sa na adresu koalície nemôže vyjadrovať tak, ako to robí.

„Myslím si, že obvinenia z úst prezidenta k vládnej koalícii sú také závažné, že aj my musíme hovoriť niektoré veci. Je Kiska daňový podvodník? Je! Je volebný podvodník? Je! Zobral zubárovi pozemok spred nosa? Zobral,“ uvádza.

Smer a koalícia

Na otázku, ako chce zabrániť politickej korózii strany Smer-SD, Fico odvetil, že ide o najúspešnejší politický subjekt v histórii Slovenska. Nemôžete jednoducho stále víťaziť. Táto strana má 16-tisíc členov a má svoje štruktúry. Vyhrali sme za sebou štvoro parlamentných volieb a chystáme sa vyhrať aj tie piate. O akej korózii to hovoríte?

Ak si napríklad zoberiete HZDS, ktoré vzniklo v roku 1991, tak sa pozrite, kde bolo v roku 2002? Bolo prakticky po ňom. Zoberte si aj SDKÚ, podobný prípad. My však máme za sebou dvadsať rokov aktívnej činnosti. Hovorím o dvadsiatich rokoch. A sme stále tu," poznamenal. Ako však dodáva, ambíciu má strana iba jednu, a to znovu vyhrať voľby.

Pri otázkach okolo povolebnej spolupráce s inými stranami konkrétny byť nechcel. Vyslovene neodmietol ani ĽSNS či Sme rodina, nechce totiž vopred zostavovať vládu. Vy stále máte problém s nejakým Kotlebom. Mňa teraz zaujíma Smer-SD, jeho postavenie a percentá. Ak je tu extrémizmus, tak poďme stranu zrušiť. Nie som najvyšší súd ani ústavný súd. My sme zaujali svoj postoj k slovenskému štátu, nemusím vysvetľovať ani môj postoj k SNP, k fašizmu, Tisovi a ani k holokaustu. Som ten posledný, čo by tu mal niečo podobné vysvetľovať. Moje hodnoty sú v tomto smere nemenné a budem sa podľa toho aj správať. No, načo tu robiť nejaké prázdne výkriky?" pýtal sa.

Koaličná kríza

Fico sa vyjadril aj k udalosti spred pol roka. Ako uvádza, postu predsedu vlády sa vzdal sám a to po vyhlásení Mostu-Híd, že chcú odísť z koalície. „Rozhodol som sa, že dám prednosť tomu, aby sa vládna koalícia zaoberala pozitívnymi a konštruktívnymi vecami, teda aby vznikla nová vláda a nové programové vyhlásenie a aby vláda nebola pod tlakom sebadeštrukcie,“ vysvetlil. Ako však dodáva, terajší premiér Pellegrini má jeho plnú podporu. Vylúčil, že by medzi ním a premiérom boli nejaké nezhody.

V súvislosti s prezidentskými voľbami zopakoval, že Smer-SD určité postaví vlastného kandidáta. Oficiálne by o mene mala strana prvý raz hovoriť v prvej polovici septembra. Vylúčil, že by v rámci koalície mali diskusie, aby postavili spoločného kandidáta. „Nemôžem však teraz vylúčiť, že ak jeden z kandidátov koalície navrhnutých za jednotlivé strany prejde do druhého kola, že sa strany koalície nebudú baviť o jeho spoločnej podpore. Treba hlavne urobiť to, aby sa prezidentom nestal nejaký čudák s pochybnou minulosťou,“ dodal.

Vyrovnaný rozpočet

Podľa šéfa Smeru v prípade možného odchodu ministra financií Petra Kažimíra z rezortu netreba hovoriť ako o jeho odchode z politiky. Ako uvádza, guvernér Národnej banky Slovenska je politická funkcia, pretože je volený parlamentom. „Ak mám povedať, či takéto rozhodnutie je správne, alebo nie, tak poviem len to, že pokiaľ o niečo také Peter Kažimír prejaví záujem, bude mať našu plnú podporu. Do určitej miery mi to bude ľúto, pretože je to veľmi schopný minister financií,“ uvádza s tým, že je potrebné mať schopného guvernéra NBS, a počas tejto vlády bude predkladať návrh rozpočtu na rok 2019 na vládu.

V prípade vyrovnaného rozpočtu tvrdí, že ide o legitímny cieľ, ktorý sa momentálne pohybuje v rozmedzí nula až pol percenta, čo je podľa Fica zanedbateľné číslo. Ako však dodáva, Slovensku sa darí, a preto chce dať ľuďom viac, a teda že zvyšujú dôchodky aj platy. Podľa expremiéra je téma minimálnej mzdy jasná. „Ak sa nedohodnú sociálni partneri, rozhodne vláda. Ja si myslím, že návrh na úrovni 520 eur je dobrý.“

Rovnako sa chcú ďalej venovať aj téme zastropovania veku odchodu do dôchodku. „Ak nie je zhoda, že by to malo byť cez ústavný zákon, možno by malo byť riešenie aj cez obyčajný zákon. Potom tu je však riziko, že keď príde hocijaká väčšina, po ďalších parlamentných voľbách ho môže zrušiť,“ dodáva na záver.

Autor: TASR, PH

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

U. S. Steel reaguje na problémy: Zajtra odstavujeme vysokú pec. Dotkne sa to zamestnancov?

15:30 U. S. Steel reaguje na problémy: Zajtra odstavujeme vysokú pec. Dotkne sa to zamestnancov?

Košické oceliarne U. S. Steel informovali o tom, že od štvrtka (20. 6.) dochádza k odstávke vysokej …