Fico o Troškovej: Čakal som, že príde niečo také, čo tu rozbije túto krajinu. Netrápia ma tie výkriky a nezmysly, ktoré sa šíria od rána

27. 2. 2018 15:55

Premiér Robert Fico prišiel na tlačovú besedu s bankovkami v hodnote milión eur, čím chce apelovať na nájdenie vraha investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Zároveň čelil nepríjemným otázkam na údajné prepojenie talianskej mafie s jeho asistentkou Máriou Troškovou a Viliamom Jasaňom, ktorý je tajomníkom Bezpečnostnej rady SR. Tieto informácie a prepojenia mal riešiť tesne pred svojou vraždou spomínaný novinár.

Fico o Troškovej: Čakal som, že príde niečo také, čo tu rozbije túto krajinu. Netrápia ma tie výkriky a nezmysly, ktoré sa šíria od rána
Foto: TASR
Popis: Prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar, predseda vlády SR Robert Fico a minister vnútra SR Robert Kaliňák počas TB o vyšetrovaní vraždy novinára Jána Kuciaka
reklama

Predseda vlády Robert Fico prišiel dnes spolu s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom a policajným prezidentom Tiborom Gašparom na tlačovú besedu, pričom mal na stole položených v bankovkách milión eur. „Chcem podčiarknuť, že vražda investigatívneho novinára a jeho partnerky je dvojnásobnou tragédiou a činom, ktorý nesmie mať v našej spoločnosti miesto. Ak by sa potvrdilo, že bola táto vražda spáchaná kvôli novinárskej práci redaktora, tak by išlo o priamy útok na demokraciu a slobodu tlače na Slovensku,“ uviedol premiér.

Fico zároveň zopakoval svoju požiadavku, aby opozícia nezneužívala túto vraždu na politické ciele. „Nechcel som veriť, že by dokázali zneužiť dvojnásobnú vraždu na napĺňanie svojich politických cieľov. Žiaľ, presne to sa dnes stalo. Máme dve možnosti. Buď sa zomkneme a budeme spolupracovať – koalícia, opozícia a médiá, aby sme túto úkladnú vraždu vyšetrili, alebo budeme pokračovať v hrubom zneužívaní vraždy na politické ciele,“ povedal Fico.

Fico: Len sa tu politizuje

Premiér si myslí, že dnes už nikto nehovorí o vražde, ale len sa politizuje. „Mrzí ma, že dnes nikto nehovorí o vražde, ale len sa politizuje. Ja chcem však hovoriť o vražde a potrebe nájsť páchateľov. Vôbec ma netrápia nejaké výkriky opozície a nezmysly, ktoré sa šíria od skorých ranných hodín,“ dodal Fico s tým, že verejnosť môže pomôcť odhaliť vrahov, a tak priniesol v bankovkách milión eur pre človeka, ktorý pomôže svojimi informáciami chytiť páchateľa.

Podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka je hlavnou úlohou vytvoriť adekvátne podmienky pre vyšetrovateľov, aby bol dolapený páchateľ tohto ohavného trestného činu.

Policajný prezident Tibor Gašpar potvrdil, že polícia komunikuje na základe zverejnených informácií aj s políciou z Talianska či Europolom. V súvislosti s vraždou Kuciaka už polícia vypočula okolo 20 osôb. Podnikateľov Antonina Vadalu a Diega Rodu, ktorí sú napojení na taliansku mafiu a médiá ich spájajú so slovenskými politikmi, však polícia zatiaľ nevypočula.

„Vo večerných hodinách očakávam analýzy z mobilov, počítačov či mailov,“ povedal Gašpar.

Ficova reakcia na Jasaňa a Troškovú

Fico sa vyjadril aj k otázke, či necíti potrebu vyvodiť politickú zodpovednosť. „Včera bol označený prvý podozrivý, dnes druhý, zajtra možno tretí. Prosím vás, nespájajte ľudí bez dôkazov s úkladnou vraždou, to je cez čiaru. Píšte, čo chcete, len nespájajte nevinných ľudí s úkladnou vraždou. Pýtate sa, či vyvodím zodpovednosť. Akú zodpovednosť a voči komu? Mám poslať preč pána Jasaňa? Má bezpečnostnú previerku prísne tajné. Pokiaľ viem, tak tam nebol žiaden priamy kontakt, ale iba cez jeho rodinného príslušníka v minulosti. Mám ho teraz považovať za podozrivého z dvojnásobnej vraždy? Nerobte to, strašne týmto ľuďom ubližujete,“ uviedol Fico s tým, že od nájdenia tiel sa spustilo masívne vyšetrovanie a ak má niekto dôkazy, tak ich má priniesť.

Premiér nevyvodí zodpovednosť ani voči svojej asistentke a štátnej radkyni Márii Troškovej. „Pracujete s niečím ako senzáciou, čo už bolo dávno zverejnené. Mňa to fakt prekvapuje. Hovorí sa tu o nejakej bombe, ale to bola pred rokom a pol zverejnená informácia o prepojení, kto s kým pracoval. Čakal som, že príde niečo také, čo tu rozbije túto krajinu, ale to sú informácie, ktoré boli všeobecne známe. Nespájajte a neubližujte ľuďom bez akýchkoľvek dôkazov s úkladnou dvojnásobnou vraždou,“ uzavrel Fico.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Ondrej Šprlák
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…