Fico nie je dostatočným odborníkom. Nespĺňa podmienku 15-ročnej právnej praxe, tvrdí Beblavý o kandidatúre expremiéra

13.1.2019 15:00

Predsedu Smeru-SD Roberta Fica kvalifikujú na post sudcu Ústavného súdu (ÚS) SR jeho skúsenosti vo vysokej politike. Vyhlásil to podpredseda poslaneckého klubu vládneho Smeru-SD Miroslav Číž v diskusnej relácii TA3 V politike. Poslancovi Národnej rady (NR) SR a predsedovi strany Spolu - občianska demokracia Miroslavovi Beblavému prekáža Ficova kandidatúra nielen z morálneho hľadiska, problém vidí aj v jeho nedostatočnej odbornej pripravenosti.

Fico nie je dostatočným odborníkom. Nespĺňa podmienku 15-ročnej právnej praxe, tvrdí Beblavý o kandidatúre expremiéra
Foto: TASR
Popis: Mroslav Beblavý, nezaradený, 142 x vystúpení v rozprave, 41 x legislatívna iniciaíva, 15 x pozmeňovací návrh

Číž pripúšťa, že aktívny politik sa môže stať ústavným sudcom. "Jeho nominácia sa okamžite stala predmetom ostrého politického zápasu. Je to človek, ktorý viedol krajinu ako predseda vlády, má obrovskú podporu. Dokonale pozná pomery, ktoré sú späté s fungovaním štátu," uviedol ku kandidatúre Fica na ústavného sudcu. Pripomenul tiež, že predsedom ÚS SR bol v minulosti bývalý predseda vlády Milan Čič.

Šéfa Smeru-SD nediskvalifikuje podľa Beblavého len spochybniteľný charakter, ale aj fakt, že nie je dostatočným odborníkom. "Treba hovoriť aj o tom, že Robert Fico nie je ani odborne kvalifikovaným kandidátom na ústavný súd, nespĺňa podmienku 15-ročnej právnej praxe. Čo je možno dôležitejšie, on osobne presadzoval viaceré zákony, ktoré boli neskôr ústavným súdom vyhlásené za zásadne protiústavné," pripomenul s tým, že Fico vždy presadzoval to, čo mu mohlo priniesť politické body bez ohľadu na ústavnosť. "To je absolútna diskvalifikácia na ústavného sudcu," upozornil Beblavý.

Podľa Číža si politické strany majú právo vyberať takých kandidátov na ústavných sudcov, ktorí odzrkadľujú ich hodnotový systém. "Veľká väčšina činnosti ústavného súdu sa týka výsostne politických otázok. Je veľmi dôležité, aby ľudia, ktorí budú na ústavnom súde, boli primerane hodnotovo reprezentatívni a práve na to slúži aj to, že to volí parlament, má sa tým vyjadriť vôľa väčšiny spoločnosti. Moja strana zatiaľ reprezentuje dostatočný počet ľudí, aby mohla zvážiť, koho si navrhne za sudcu ústavného súdu a kto stelesňuje jeho hodnotový potenciál, ktorý chce do ústavného sudu dostať," uviedol.

Beblavý pripomenul, že je nebezpečné hovoriť o ústavnom súde v súvislosti s najsilnejšou stranou v parlamente. "Ústavný súd je základ toho, že väčšina všetko nemôže. Väčšina končí pred bránami ústavného súdu, tam už má platiť právo a zákon a vy si myslíte, že keď ste vyhrali voľby, tak ešte musíte doklepnúť všetko, aby ste si na 12 rokov zabetónovali imunitu pre seba a pre všetkých svojich ľudí. Chcem vás uistiť, my nemáme vašich a našich, my máme dobrých a zlých," dodal.

Výber väčšiny sudcov ÚS SR na 12 rokov je podľa Beblavého najzásadnejšia otázka tohto volebného obdobia. "Tieto voľby sú dokonca dôležitejšie ako prezidentské, pretože skoro každá vážna vec sa dostane na ústavný súd alebo sa tam môže dostať," uviedol s tým, že jeho nefunkčnosť by mohla priniesť dlhodobé problémy.

Číž sa obáva, či sa podarí zvoliť kandidátov na sudcov ÚS vzhľadom na atmosféru v parlamente. "Dá sa očakávať, že procesy budú zložité. Politický zápas dnes už ostrejší a konfrontačnejší nemôže byť. Toto za normálnych okolností neveští nič dobré, hľadanie optimálnej podoby ústavného súdu vyžaduje trochu inú atmosféru v parlamente," povedal Číž.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Putin obnovil dôstojnosť svojej krajiny. Keď prídu ťažkosti, povzdychneme si, Boh je vysoko a Rusko ďaleko. Hovorí vnuk Srba, ktorý slúžil v československých légiách

0:00 Putin obnovil dôstojnosť svojej krajiny. Keď prídu ťažkosti, povzdychneme si, Boh je vysoko a Rusko ďaleko. Hovorí vnuk Srba, ktorý slúžil v československých légiách

POTOMKOVIA LEGIONÁROV „Po páde komunizmu a ére rozpadu za vlády Borisa Jeľcina je pre Rusko asi najl…