Fico neskrýva ambície. Máme záujem vyhrať aj piate parlamentné voľby, aj keď by ma každý najradšej vyhnal z politiky a poslal niekde inde

24. 2. 2018 13:30

V Smere-SD sa momentálne nediskutuje o téme odchodu jeho predsedu Roberta Fica do čela Ústavného súdu SR. V sobotnej rozhlasovej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to uviedol premiér Fico. Informácie o tom, že uvažuje o kandidatúre na Ústavný súd s cieľom stať sa jeho predsedom priamo neodmietol. Vyhlásil však, že jeho hlavnou ambíciou je momentálne príprava strany na parlamentné voľby v roku 2020.

Fico neskrýva ambície. Máme záujem vyhrať aj piate parlamentné voľby, aj keď by ma každý najradšej vyhnal z politiky a poslal niekde inde
Foto: TASR
Popis: Robert Fico
reklama

Fico v tejto súvislosti pripomenul, že Smer-SD je v moderných dejinách Slovenska najúspešnejšia politická strana, ktorá vyhrala za sebou štvoro parlamentných volieb a zostavila tri vlády. Premiér má podľa vlastných slov záujem vyhrať aj piate parlamentné voľby a zostaviť štvrtú vládu. "To je moja ambícia, na ktorej pracujem," zdôraznil.

"Ak má Smer-SD podporu, ktorá sa stále pohybuje medzi 25-timi až 30-timi percentami, čo by za to dali iní, keby to tak bolo, a má šancu vyhrať piate parlamentné voľby a opäť zostaviť vládu,, je mojou povinnosťou tie opraty držať v rukách, a urobiť všetko, aby Smer-SD bol takou politickou stranou, ktorá v histórii Slovenska bude ťažko prekonaná," uviedol ministerský predseda.

Fico doslova uviedol, že celý tento rok bude pripravovať vládu a Smer-SD na parlamentné voľby 2020. "Každý by ma najradšej vyhnal z politiky a poslal niekde inde. My teraz vôbec na túto tému nehovoríme," povedal s tým, že stranu na budúci rok nás čakajú voľby do Európskeho parlamentu, na jeseň ťažké komunálne voľby a tiež prezidentské voľby.

Nebudeme čakať na prezidentovo vyjadrenie

"Tu veľmi jasne znovu opakujem, že v žiadnom prípade nebudem kandidovať na post prezidenta," zvýraznil Fico. Smer-SD podľa neho v žiadnom straníckom orgáne zatiaľ nepreberal, kto bude v prezidentských voľbách kandidovať. "To by bolo správne oznámiť niekde na prelome letných prázdnin," vysvetlil. Smer-SD podľa slov jeho predsedu nebude čakať na vyjadrenie súčasného prezidenta Andreja Kisku a bude hľadať kandidáta. "Toto nie je rozhodujúce v našom rozmýšľaní," doplnil.

Dekriminalizácia marihuany by pre premiéra Roberta Fica (Smer-SD) nebola problémom. Odmieta však legalizovať tvrdé drogy. Povedal to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Reagoval na návrh z dielne ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (Most-Híd), ktorý hovoril o čiastočnej dekriminalizácii drog. Vláda o ňom nerokovala, lebo koaliční partneri s navrhnutým znením nesúhlasili.

"Pokiaľ by to bolo iba o legalizácii alebo zmiernení postihu za používanie mäkkých drog ako je marihuana, poďme sa o tom rozprávať. Súhlasím, že pokiaľ ide o marihuanu, asi nie je správne kriminalizovať mladého človeka. Ak by sme sa bavili iba o marihuane a preniesli to z trestnoprávnej do priestupkovej zodpovednosti, ja s tým budem súhlasiť, ale nikdy nebudem súhlasiť s tvrdými drogami," uviedol.

Pripomenul, že vďaka Žitňanskej návrhu mohlo byť beztrestné používanie heroínu, kokaínu. "Kto kázal pani ministerke predložiť návrh zákona, kde má byť beztrestné užívanie heroínu a kokaínu? S tým nikdy nebudem súhlasiť. Žiadny kokaín, žiadny heroín, žiadny pervitín," zopakoval Fico.

Ochranu žien budú riešiť slovenské zákony

Premiér zároveň opätovne odmietol ratifikáciu Istanbulského dohovoru. Podľa jeho slov nerieši iba ochranu žien pred týraním. Avizoval, že ochranu žien pred násilím budú riešiť slovenské zákony. "Pôjdeme podstatne ďalej, ako krajiny, ktoré sa rozhodli ratifikovať Istanbulský dohovor," povedal. V súvislosti s ochranou žien uviedol, že sa vláda chystá podporiť 15 krízových centier.

Dokument je podľa neho v rozpore s Ústavou SR. Presnejšie v otázke manželstva, ktoré slovenská ústava definuje ako zväzok muža a ženy, a nie osôb rovnakého pohlavia. "Ja nemôžem dovoliť ratifikovať dohovor, ktorý obsahuje ustanovenia v príkrom rozpore s Ústavou SR," zdôraznil premiér.

V rebríčku priorít súčasnej vlády nie je exekučná amnestia na prvých piatich - šiestich priečkach. V rozhlasovej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to vyhlásil premiér Robert Fico (Smer-SD). Podľa toho je politická zhoda na riešení situácie súdov zavalených exekučnými spismi, exekučná amnestia by sa mohla realizovať po častiach a najprv prídu na rad ľudia, ktorí si to reálne zaslúžia.

Premiér vysvetlil, že ide o ťažkú tému a koalícia zatiaľ nedospela k záveru, ako by mala exekučná amnestia vyzerať. "V nejakom rebríčku priorít exekučná amnestia nie je na prvých piatich - šiestich miestach. Ona je určite niekde dole," deklaroval.

Pri odpúšťaní dlhov treba pomáhať mladým a dôchodcom

Predseda vlády a vládnej strany Smer-SD vníma, že časti verejnosti sa nepozdáva myšlienka, aby boli odpustené dlhy ľuďom, ktorí nesplácali pôžičku na mobilný telefón, televízor, alebo na práčku, zatiaľ čo iní sa správali zodpovedne. Treba preto podľa neho hľadať mieru spravodlivosti. Pri odpúšťaní samotného dlhu treba z jeho pohľadu pomáhať ľuďom, ktorí si to reálne zaslúžia. Ako príklad uviedol mladé rodiny a dôchodcov.

"Preto aj ja nepôjdem najprv za ministrom financií v štýle, že daj mi peniaze na exekučnú amnestiu, a koľko máš, tak to prispôsobím. Najprv si povieme, čo chceme dať ľuďom, ktorí si to zaslúžia a potom možno zostane nejaký objem peňazí, ktorý prispôsobíme, lebo amnestia sa dá robiť aj vo viacerých krokoch. Ona nemusí byť robená naraz," povedal Fico.

Koalícia, ktorá od začiatku januára rokuje o návrhu ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (Most-Híd), sa podľa premiéra zhodla, že treba riešiť situáciu na súdoch, kde dnes leží 3,4 milióna exekučných spisov. "Čiže je to veľká téma, ale musíme sa venovať aj ľuďom, ktorí si takéto problémy nevyrobili," naznačil Fico s tým, že jeho vláda chce prioritne riešiť otázky typu podnikové nájomné bývanie alebo podpora cestovného ruchu.


 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…