Fico nechce, aby sa na Slovensku stal druhý Kolín. Ostro sa vyjadril k moslimom a zasadzuje sa proti vytvoreniu ich ucelenej komunity. A čo na to politici? Na tému reagovali pre PL.sk

7. 1. 2016 16:15

Udalosti zo silvestrovskej noci v nemeckom Kolíne pomerne výrazne rezonujú aj na Slovensku. Chladnými nenechali ani našich politikov. Na dnešnej tlačovej besede na Úrade vlády premiér Robert Fico dokonca predstavil postoj vlády k migračnej kríze a potenciálnej teroristickej hrozbe.

Fico nechce, aby sa na Slovensku stal druhý Kolín. Ostro sa vyjadril k moslimom a zasadzuje sa proti vytvoreniu ich ucelenej komunity. A čo na to politici? Na tému reagovali pre PL.sk
Foto: SITA
Popis: Robert Fico
reklama

Robert Fico počas mimoriadnej tlačovej besedy na úrade vlády prezentoval postoje k horúcej tematike, ktorá „lomcuje“ nielen európskymi médiami - k utečenecekj kríze.

Premiérove ciele, ako zástupcu vlády prepojil s nedávnymi útokmi v Kolíne nad Rýnom. Podľa neho sa Slovenská republika musí ubrániť hrozbe potenciálneho teroristického útoku. Na riešenie problematiky vyrukoval s priamym riešením. Prehlásil, že ak chceme Slovákov chrániť, musíme zabrániť vytvoreniu ucelenej moslimskej komunity na území našej krajiny. "Nechceme, aby sa aj na Slovensku stalo niečo ako v Nemecku, aby niekto obťažoval naše ženy na verejných priestranstvách," vyhlásil. Premiér podotkol, že sa budú držať svojho postoja týkajúceho sa tematiky, ale zároveň svoju politiku podrobia zmenám.

Iná viera, iné mravy?

„Budeme finančnú pomoc na migračnú krízu jasne orientovať najmä na ochranu vonkajšej schengenskej hranice. Dáme peniaze, ale nechceme, aby skončili napr. v potravinových fondoch, ale v bezpečnostných štruktúrach, ktoré ochránia vonkajšiu hranicu Schengenu. Len tak sa zastavia neregulované migračné toky," vyhlásil na tlačovke Fico.

Premiér vyjadril aj stanovisko vlády, ktoré podčiarklo problémy integrácie menšín inej viery. „Tieto udalosti by mali byť odpoveďou tým, ktorí tvrdia, že migranti s iným náboženstvom sa dajú ľahko integrovať. Nedajú, jednoducho to nejde," podotkol.

Ficov postoj, postoj k Ficovi

Ostrá kritika, „vynášanie súdov“ a jednostranné odmietnutie „ucelenej“ moslimskej komunity na Slovensku zaujalo aj popredných slovenských politikov.

„Ja si myslím, že je sygnifikantné, že premiér zneužíva tému migrantov na získanie politických bodov, lebo tento týždeň už tretíkrát mal tlačovku k migrantom a ani raz sa nevyjadril, čo bude so zdravotníctvom, keď sestry chcú odísť, čo bude so školstvom, keď učitelia chcú naďalej štrajkovať,“ vyjadril sa k premiérovmu prejavu Béla Bugár, líder strany Most-Híd, a dodáva: „To, čo bolo v Nemecku a iných štátoch, to napríklad nehrozí Slovensku. Toto vôbec Slovensku nehrozí a túto tému (premiér - pozn. red.) len zneužíva.“

Rázna kritika

Martin Poliačik, člen SaS, sa takisto vyjadril k Ficovej politike týkajúcek sa migračnej krízy a tvrdí, že na Slovensku treba vyriešiť aj horúcejšie a naliehavejšie problémy, ako sú utečenci.

„V momente, keď budeme mať vyriešené organizované skupiny, ktoré rozkrádajú tento štát a systematicky pracujú na tom, aby sa oslabovali zložky štátu…, tak ak toto nebudeme mať vyriešené, akákoľvek moslimská menšina nebude rizikom,“ vyjadril sa Poliačik.

Poslanec Európskeho parlamentu Branislav Škripek takúto reakciu považuje za nezmysel. „Odmietanie iných náboženských skupín je naozaj zlé, môžeme odmietať islamský fundamentalizmus, islamistický terorizmus, čokoľvek… Je to veľmi nezdravé, keď sa premiér krajiny vyjadruje týmto spôsobom. To, čo mal odsúdiť, sú kriminálne činy alebo zlé prejavy fundamentalistických skupín,“ hovorí a dodáva: „To vôbec nie je pravda, že naša krajina by nezvládla pomoc zopár tisícom utečencov. Tvrdím, že je to výsmechom našej vlády.“

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Facka, ktorú sme si od prírody možno zaslúžili. Nie je dôvod na paniku, hovorí o koronavíruse guvernér NBS

17:14 Facka, ktorú sme si od prírody možno zaslúžili. Nie je dôvod na paniku, hovorí o koronavíruse guvernér NBS

Koronavírus znamená z pohľadu fungovania ekonomiky na Slovensku, v Európe, vo svete negatívne riziko…