Fico mal pravdu. Nočný summit lídrov EÚ bol o ničom. Ale aspoň si pokecali...

24. 9. 2015 6:30

Podľa premiéra Roberta Fica dnes hlavy štátov a vlád členských štátov EÚ nehovorili o rozhodnutí ministrov vnútra. Tí v utorok schválili prerozdelenie 120-tisíc utečencov napriek odmietnutiu návrhu zo strany Slovenska, Česka, Maďarska a Rumunska. „Žiadna krajina toto rozhodnutie nekomentovala, nie je dôvod sa k tomu špeciálne vyjadrovať,“ uviedol Fico pre médiá na brífingu po skončení

Fico mal pravdu. Nočný summit lídrov EÚ bol o ničom. Ale aspoň si pokecali...
Foto: SITA
Popis: Premiér Robert Fico

Ako premiér dodal, na summite sa vrátili k záverom júnovej Rady EÚ a prehĺbili diskusiu o elementoch, ktoré boli schválené pred niekoľkými mesiacmi. Medzi tieto závery patrí lepšia ochrana vonkajšej schengenskej hranice. „Neprišli žiadne špeciálne návrhy, zhodli sme sa však, že je treba zabrániť ďalšiemu prívalu migrantov,“ povedal.

Podľa Fica sa lídri dohodli, že tzv. hot-spots, čiže miesta, kde by sa mali identifikovať migranti, by v Grécku a Taliansku mali byť zriadené do konca novembra. Premiéri si podľa Fica uvedomujú, že je potrebné riešiť situáciu v krajinách, kde problémy vznikajú. EÚ je preto pripravená poskytnúť približne miliardu na projekty, ktoré by túto situáciu pomohli riešiť.

Zároveň Fico tvrdí, že viacero premiérov potvrdilo, že väčšinu migrantov, približne 80 percent, tvoria mladí muži. Preto treba oddeľovať utečencov a ekonomických migrantov, uviedol. Zároveň skonštatoval, že sa ho nikto nepýtal na žalobu, ktorú chce podať. „Každý rešpektoval rozhodnutie menšiny a každý rešpektoval rozhodnutie väčšiny,“ uviedol.

Ako premiér dodal, na stredajšom mimoriadnom summite neschvaľovali žiadne závery.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: SITA
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Prečo nesmú fašisti vyhrať. PS-Spolu bude vysvetľovať v regiónoch. Ľudia sú sklamaní z doterajších vlád, tvrdí koalícia

20:23 Prečo nesmú fašisti vyhrať. PS-Spolu bude vysvetľovať v regiónoch. Ľudia sú sklamaní z doterajších vlád, tvrdí koalícia

Ľudí k voľbe extrémizmu motivuje pocit sklamania z doterajších vládnych garnitúr aj dezinformácie v …