Fico má do roka odísť z politiky, šokoval Beblavý. Bol by to od premiéra prekvapujúci krok, myslí si Baránek. Denník N špekuluje o Ústavnom súde

9.2.2018 19:45

Líder strany Spolu Miroslav Beblavý hneď v úvode Talkshow Zuzany Martinákovej na Rádiu Aktual avizoval, že podľa neho Slovensko čakajú veľké politické zmeny. Aj lídri súčasnej opozície Richard Sulík a Igor Matovič cítia, že nie sú celkom v pozícii, v akej by chceli byť, a nastal hlad po iných veciach, takže v priebehu roka môže politická scéna vyzerať veľmi inak, zhodnotil Beblavý s tým, že podľa jeho informácií sa navyše premiér Robert Fico chystá v priebehu roka odísť z politiky. „Určite by to bol od premiéra prekvapujúci krok,“ komentoval pre Parlamentné listy analytik Ján Baránek. Podľa informácií Denníka N môže Fico kandidovať na ústavného sudcu.

Fico má do roka odísť z politiky, šokoval Beblavý. Bol by to od premiéra prekvapujúci krok, myslí si Baránek. Denník N špekuluje o Ústavnom súde
Foto: TASR
Popis: Robert Fico

Na Slovensku sa podľa Beblavého slová ako liberalizmus a konzervativizmus stali skratkou s úplne iným významom ako v západnej Európe. Poukázal na to, že v Nemecku je Angela Merkelová vnímaná ako umiernená, konzervatívna politička, kým u nás sa označenie konzervatívec akoby scvrklo vo verejnom vyjadrovaní na úzkoprsé presadzovanie niektorých náboženských názorov v politike.

Strana Spolu sa v súčasnosti snaží budovať si odborné zázemie. „Minulý rok sme budovali regióny, ja som niekoľkokrát obišiel celé Slovensko, aby sme od začiatku mali dôveryhodných a dobrých ľudí. A dnes venujem strašne veľa času tomu, že sa stretávam s rôznymi odborníkmi na kľúčové témy, ako sú zdravotníctvo, právny štát a podobne. A priťahujem ich k spolupráci s nami,“ uviedol Miroslav Beblavý v talkshow na Rádiu Aktual.

Fico chce odísť s „jeľcinovskou“ imunitou

V ďalšej časti relácie Beblavý rozviedol svoju poznámku, že Robert Fico by sa mohol stiahnuť z politiky. „Máme informácie z dobre informovaných zdrojov, že už má rozbehnutý určitý proces. Nemôžem povedať kam, ale vie presne aj kam by chcel ísť, čo by chcel dosiahnuť a pracuje na tom. Podľa toho, čo viem, to už vedia aj niektorí ľudia v Smere,“ komentoval poslanec.

Má to podľa neho „hlbokú politickú logiku“, keďže na prezidenta Fico kandidoval preto, lebo chápal, že každý politik má svoju krivku a tá jeho už začala klesať. „Keď sa mu to nepodarilo, odvtedy neustále uvažuje, ako odísť,“ zamýšľa sa Beblavý. „Aj kvôli svojmu dedičstvu, aj kvôli svojej beztrestnosti musí odísť tak, aby vedel garantovať sebe a svojmu okoliu takzvanú doživotnú imunitu,“ doplnil, pričom v demokratických krajinách by mali byť orgány činné v trestnom konaní nezávislé, a preto nikto trestnú imunitu nevie zaručiť. Nemožno to teda spraviť tak, ako keď sa Putin s Jeľcinom dohodol na exprezidentovej doživotnej imunite.

Podľa informácií Denníka N môže Fico kandidovať na ústavného sudcu. "Vo februári 2019 sa skončí funkčné obdobie deviatim sudcom Ústavného súdu vrátane predsedníčky Ivetty Macejkovej. Na jeseň by mal parlament zvoliť 18 kandidátov, z ktorých prezident Andrej Kiska vyberie deväť sudcov a zároveň aj vymenuje predsedu Ústavného súdu. Viacero od seba nezávislých zdrojov z vládnych aj opozičných strán Denníku N potvrdilo, že Robert Fico zvažuje svoju kandidatúru a spája ju práve s pozíciou predsedu súdu," napísal Denník N.

OĽaNO a SaS volili na poslednú chvíľu, lebo nič lepšie nebolo

Moderátorka a expolitička Zuzana Martináková poukázala na dlhoročné štiepenie pravice, Beblavý však pripomenul obdobie, keď bola stabilná. „Myslím si, že sme mali relatívne stabilnú pravicovú scénu možno desať rokov, bolo SDKÚ, KDH, SMK. To znamená, jedna konzervatívno-kresťanská úzka strana, jedna širšia, orientovaná naozaj na riadenie krajiny a posunutie a jedna maďarská. K nim sa vždy pridala nejaká štvrtá – ANO, SOP, SaS. Ale tá základná štruktúra bola stabilná,“ uviedol.

„Tieto tri strany sa zničili v podstate samy vnútorne,“ povedal o triu SDKÚ, KDH a SMK. Zhrnul, že maďarská strana sa rozdelila na dve, SDKÚ nezvládla generačnú výmenu a hoci v KDH „nenastal jadrový výbuch“, nakoniec strana „postupným poklesom vypadla“ z parlamentu.

OĽaNO a SaS majú podľa Beblavého voličskú podporu po „sebazničení starej pravice“ preto, že „iné ponuky neboli dôveryhodné“, pričom voliči sa rozhodli často na poslednú chvíľu. Tieto strany však podľa neho zatiaľ nepresvedčili voličov, že majú na to vládnuť, spravovať a priniesť myšlienky, nielen protestovať.

Štyri voľby za 16 mesiacov budú veľkou skúškou pre Slovensko

„Naše začínajúce jadro podpory tvoria dve skupiny ľudí,“ zdôraznil poslanec a špecifikoval, že jednu skupinu tvoria nevoliči, nerozhodnutí a natoľko nespokojní, že v prieskumoch nevolia nikoho a druhou skupinou sú voliči existujúcich pravicových strán, najmä SaS, ktorí však saskárov volili z núdze. Beblavý tiež pripustil, že v Nemecku, kde je spokojnosť ľudí so súčasným stavom, by jeho strana nemala šancu. U nás však 40 percent ľudí nejde voliť a ďalší volia z núdze.

Beblavý sa plánuje uchádzať o post predsedu strany Spolu, ktorú spoluzakladal. Odôvodnil to tým, že schopnosť získať viacerých ľudí, ktorí majú záujem spolupracovať, bola podmienená istotou toho, ako to v strane bude vyzerať a on dal záruky, že budú stranou orientovanou na program, hodnoty. Záruky, že nedopustia vnútrostranícke problémy ako v iných stranách. Vníma teda záväzok voči ľuďom, ktorých prilákal na spoluprácu. „Delegáti sú vždy slobodní, to znamená, že ak sa nájde niekto iný a oni ho zvolia, nie je to na mne. Ale určite sa uchádzať nielen chcem, ale asi aj musím, v tejto chvíli,“ dôvodil.

Beblavý nepredpokladá, že by strana Spolu šla na celoslovenskej úrovni do koalície v súvislosti s komunálnymi voľbami, neboli k nej zatiaľ vyzvaní a ani ju nevnímajú ako správnu. Poslanec poukázal na to, že Slovensko v priebehu zhruba 16 mesiacov, medzi novembrom 2018 a marcom 2020, čaká štvoro volieb: európske, prezidentské, parlamentné aj komunálne. „To bude veľmi veľká skúška pre politikov a myslím si, že aj pre občanov. Budú mať toho už ku koncu plné zuby,“ odhadol, pričom potvrdil, že pre Spolu sú najdôležitejšie parlamentné voľby. Evidujú už viac ako tristo prihlášok za členov strany, majú niekoľko stoviek sympatizantov.

Ak však nechcú byť len dočasným zhlukom, musia podľa Beblavého vybudovať demokraciu aj vnútri strany a k tomu patrí regionálna úroveň. Osobitnú pozornosť venujú 10-15 najväčším mestám, kde sa „láme chlieb“ – Košiciam, Prešovu, Žiline, Bratislave i ďalším.

Ak by Kiska kandidoval, stojíme za ním. Preukázal krajine službu

„Ak by Andrej Kiska kandidoval, tak by sme ho takmer s určitosťou podporili,“ nerozpakoval sa priznať Beblavý. Zdôraznil, že to nie je len názor spoluzakladateľov strany, zisťovali si Kiskovu podporu u 700 až 800 sympatizantov a bola okolo 90 percent. „Andrej Kiska určite nie je Boh, ani niekto nedotknuteľný, ale myslím, že preukázal tejto krajine za štyri roky takú službu, že by sme mohli počkať minimálne ešte ten mesiac, mesiac a pol,“ navrhol s tým, že by to bol prejav základnej úcty k hlave štátu.

Ing. Andrej Kiska

  • BPP
  • Prvý nezávislý prezident Slovenskej republiky
  • prezident

Konštatoval neľahkú situáciu prezidenta, ak oponuje vládnucej strane alebo koalícii. „Vláda má v rukách proti prezidentovi vždy všetky páky moci. Má v rukách tajné služby, políciu, celý aparát a prezident drží v ruke niektoré kľúčové veci, ktorými môže obmedziť škody, napríklad nedemokratického vládnutia alebo zlých krokov,“ upozornil poslanec.

Ako príklad uviedol Beblavý to, čo Kiska zažíva s Kaliňákom. Považuje pritom za dôležité, aby bol prezident hodnotový a nezlomil sa v ťažkej situácii. Potešilo by ho, keby sme mali silne hodnotovo zakotveného prezidenta alebo prezidentku, ktorí budú ťahať krajinu vpred bez ohľadu na to, kto bude pri moci, pričom pre Slovensko by bolo dobré, ak by to bol niekto z politickej strany, ale nemala by to byť bábka. Preto ak by niekoho podporili, nečakali by, že sa bude správať ako člen strany Spolu. „Mal by to byť niekto, kto dokáže aj svojim priateľom povedať nie, keď nekonajú v záujme štátu,“ povedal poslanec.

„Preto aj zdôrazňujem osobnú charakterovosť a hodnotovosť, lebo to je to najťažšie. Bojovať s nepriateľmi je niekedy ľahšie, ako povedať nie svojim priateľom,“ dodal, pričom exprezident Kováč a Kiska sú preňho príklady, z ktorých osobné vlastnosti urobili dobrých prezidentov.

Na oslobodenie prokuratúry a polície treba dvojciferný výsledok

Beblavý súhlasí so Sulíkom spopularizovanou frázou, že koalícia v opozícii je smrť. Snahou pravice by však malo byť vydiskutovanie si kľúčových vecí aspoň natoľko, aby sa dalo ísť do vlády s niekoľkými nespochybniteľnými prioritami. V priebehu roka chce preto strana Spolu predstaviť aj niektoré konkrétne návrhy, do volieb chcú predložiť 50 návrhov zákonov. „V politike, bohužiaľ, alebo našťastie, demokraticky vyhráva ten, kto má za sebou najviac hlasov, bez ohľadu na to, či má pravdu. Respektíve pravda je to, čo si myslí najviac ľudí,“ priblížil. Preto je veľmi dôležité mať politickú silu presadiť názory voličov.

Strane SaS by Beblavý doprial vyrovnaného partnera, ktorý by saskárov dokázal vybalansovať v európskej otázke tak, aby vláda nebola protieurópska. Takisto by strana Spolu chcela vyvážiť pocit pomsty pocitom spravodlivosti. Beblavý totiž prisudzuje veľký význam nastoleniu právneho štátu a spravodlivosti, no nemalo by to byť cestou pomsty a vyhrážok väzením. „Táto vláda aj predchádzajúce Ficove vlády uniesli najmä prokuratúru a čiastočne políciu preč od právneho štátu a my ich musíme znovu oslobodiť. To je veľká úloha,“ podotkol. Priznal však, že to nepôjde pri niekoľkopercentnej podpore a Spolu sa preto bude usilovať o dvojciferné percentá.

Baránek: Matovičova hláška o dýke do chrbta je o ňom a o OĽaNO

Parlamentné listy zaujímal názor analytika Jána Baránka na Beblavého vyjadrenia o Ficovom odchode z politiky. „Neviem, odkiaľ má Beblavý tú informáciu. Počul som všeličo, ale to sú také zákulisné informácie, ktoré môžu a nemusia byť presné. Každý si niečo k tomu pridá alebo uberie. Určite by to bol od Fica prekvapujúci krok,“ uviedol Baránek, ktorý v minulosti počul premiéra hovoriť aj to, že chce do parlamentných volieb dovládnuť.

„Potom by sa niečo na jeho uvažovaní alebo rozhodovaní muselo zmeniť. Vylúčiť to, samozrejme, neviem. Či k tomu prispeli napríklad župné voľby, to neviem povedať. Jedinú logiku by som videl azda v tom, že sa možno obávajú komunálnych volieb, aby si Fico nemusel pripisovať prípadný ďalší neúspech,“ argumentoval analytik s tým, že ide len o úvahy a špekulácie, hoci vylúčiť sa to nedá.

Ján Baránek Zdroj: Reprofoto TA3

Pokiaľ Beblavý hovoril o veľkých politických zmenách v súvislosti s pravicou, určite podľa Baránka nehovoril o Progresívnom Slovensku, „lebo to sa proklamuje ako ľavicová strana, skôr mal teda na mysli seba. Vznikajú aj ďalšie strany, napríklad Doma dobre, pokiaľ sa nemýlim, majú dokonca aj župného poslanca. Je to konzervatívna strana, skôr liberálnejšia. Takže to spektrum sa začína nejako vypĺňať“, konštatoval, pričom popri SaS, OĽaNO a KDH vidí stále priestor, lebo ani jedna z týchto strán sa vyslovene nevenuje vidieku, ako sa chce profilovať Doma dobre, kde je predsedom bývalý minister pôdohospodárstva Vladimír Chovan.

„Viem si predstaviť, že sa ten priestor postupne vyplní. Uvidíme, či to nejako zamáva politickou scénou,“ povedal Baránek. V najbližších dňoch a týždňoch ňou môže zalomcovať prípadné preskupovanie síl medzi OĽaNO a KDH. „Vašečka ohlásil kandidatúru. V prípade, že by uspel, hnutiu OĽaNO hrozí pomerne veľký odliv voličov,“ zhodnotil analytik. „Mal dosť veľa preferenčných hlasov a ak by ho nasledovali ďalší, tak OĽaNO má veľký problém. A myslím si, že si toto ohrozenie Matovič uvedomuje, lebo jeho vyhlásenie o dýke do Hlinovho chrbta nie je o Hlinovi, ale o ňom a o OĽaNO,“ uzavrel Baránek.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: rp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Kiska je podvodník, čakám od vás veľké ospravedlnenie, vyhlásil pred novinármi Fico. Vyjadril sa Pellegrini, Bugár, polícia aj generálna prokuratúra

16:00 Kiska je podvodník, čakám od vás veľké ospravedlnenie, vyhlásil pred novinármi Fico. Vyjadril sa Pellegrini, Bugár, polícia aj generálna prokuratúra

Talianski prokurátori kategoricky vylúčili, že by kalábrijská prokuratúra mala akúkoľvek informáciu …