Fico by mal odstúpiť a to hneď. Iné riešenie nie je. Komentátor vysvetľuje, ako premiér ubližuje Slovensku

25. 9. 2015 10:18

Mal by premiér Robert Fico odstúpiť? Slovensko sa totiž rúti do niečoho, čo nemusí pre našu krajinu znamenať nič dobré. Predseda vlády sa vyjadril, že nedopustí, aby sme prijali povinné kvóty, ktoré určil Brusel. Zašiel až tak ďaleko, že Slovensko bude úniu žalovať, za čo sa na jeho hlavu zniesla spŕška kritiky. Otázkou je, či ja konflikt našej krajiny s EÚ nutný.

Fico by mal odstúpiť a to hneď. Iné riešenie nie je. Komentátor vysvetľuje, ako premiér ubližuje Slovensku
Foto: sita
Popis: Predseda vlády SR Robert Fico
reklama

Premiér by mal rezignovať okamžite a najmä pred tým, ako našu krajinu zatiahne do konfliktu kvôli kvótam na úrovni súdu. Myslí si to Zolo Mikeš vo svojom komentári pre portál aktuality.sk.

Nechcú prísť o peniaze

Naša krajina je pripravená ísť do sporu za každú cenu, najdôležitejšie je, aby sme sa kvótam vyhli. Ako to  však vidia Česi? Premiér Bohuslav Sobotka bol síce tiež proti zavedeniu kvót, v spore však nevidí ani pozitívum, ani význam. Hlavným dôvodom, prečo konflikt odmieta, je strach, aby krajina nestratila svoju politickú vážnosť. „Neželá si, aby partneri zostávali voči argumentom Českej republiky hluchí,“ píše ďalej Mikeš. Podobné názory zastávajú aj ďalší politici. Minister financií Andrej Babiš sa napríklad bojí, že krajina by bola okresaná o európske financie a v prípade podania žaloby by to únia mohla Čechom vrátiť aj s úrokmi.

Akej izolácii čelíme?

Náš minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák povedal, že strašenie so stratou eurofondov je nezmysel a obavy teda nie sú na mieste. Utečenci a eurofondy podľa neho spolu nesúvisia. Nie je to pritom tak dávno, čo sa rakúska ministerka vnútra Johanna Miklová-Leitnerová vyjadrila, že ak  neprijmeme utečencov, na eurofondy môžeme zabudnúť. V Česku majú voči peniazom z Bruselu rešpekt, na Slovensku je to asi to posledné, čo by vytváralo premiérovi vrásky na čele. Česi sa boja, že v prípade súdneho sporu by nielen stratili politickú vážnosť, ale aj poškodili si vzťahy, toky eurofondov nevynímajúc. A to len v prípade sporu. „O čo väčším rizikám, akej politickej izolácii môže potom asi čeliť krajina, ktorá sa ešte okrem súdneho sporu navyše aj vzoprie demokratickému mechanizmu kvalifikovanej väčšiny a ako jediná odmietne implementovať rozdelenie utečencov podľa kvót?“ pýta sa Mikeš s tým, či nám to naozaj stojí za to. Riešenie toho, aby  sme si nenaštrbili vzťahy s Úniou môže byť len v tom, že premiér odstúpi. Iné východisko podľa Mikeša neexistuje kvôli Ficovmu tvrdeniu, že pokiaľ budeme predsedom vlády, kvóty na našom území neprejdú.

Neústupčivé Slovensko

Predseda vlády Robert Fico chce Úniu nahnať až pred súdny dvor. Hoci nás ostatné členské krajiny prehlasovali, Slovensko je v prijatí kvót neústupčivé. Premiér vraj urobí všetko pre to, aby sa nepodriadili diktátu EÚ. Viacerí politici ho za tento prístup kritizovali, najmä kvôli tomu, že sa postavil proti Lisabonskej zmluve, s ktorou však kedysi súhlasil. Mohol teda vedieť, čo to so sebou prináša. Náš premiér sa tešil aj z  podpory ostatných krajín V4. Poľská strana však s kvótami súhlasila a Česi si takisto nechcú robiť hanbu a sporiť sa určite nebudú. Naša krajina si tak okrem svojho nekompromisného vystupovania môže urobiť podľa komentátora slušnú medzinárodnú blamáž.

Celý komentár Zola Mikeša môžete nájsť TU
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: rat
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…