Fica vypískali v bašte Smeru na oslavách zvrchovanosti. Potvrdzujú to viacerí poslanci. Podľa Blanára Galko klame

17.7.2018 12:00

V sobotu 14. 7. sa v obci Stará Bystrica konali Oslavy zvrchovanosti Slovenska pri príležitosti dvadsiateho šiesteho výročia prijatia Deklarácie zvrchovanosti. Starosta obce Ján Podmanický zo Smeru pozval na oslavy okrem svojich kolegov z parlamentu aj bývalého predsedu vlády Roberta Fica. Podľa viacerých informácií ho však niektorí diváci vypískali, a tak údajne preto odmietol ísť zapáliť vatru zvrchovanosti.

Fica vypískali v bašte Smeru na oslavách zvrchovanosti. Potvrdzujú to viacerí poslanci. Podľa Blanára Galko klame
Foto: Facebook/ Robert Fico
Popis: Oslavy zvrchovanosti Slovenska v Starej Bystrici

„Mám overené informácie, že stroskotanca Fica počas prejavu na oslavách zvrchovanosti v Starej Bystrici v poslednú sobotu vypískali,“ napísal na sociálnej sieti Ľubomír Galko.

Galko však pripomína, že Stará Bystrica je medzi ľuďmi známa svojou podporou Smeru. „Nebolo by to zvláštne, keby to nebolo v samom ´brlohu´ Smeru, kde Fico v minulosti nalial desaťtisíce a desaťtisíce eur z rezervy predsedu vládu pre svojho kolegu, starostu Podmanického. Dokonca potom ani nešiel zapáliť vatru zvrchovanosti a aj s ďalším smerákom a porazeným bývalým županom Blanárom radšej ušli. Vatru nakoniec zapálili poslanci Zelník (SNS) a Janckulík (nezávislý),“ dodal.

„Ja viem, že človek nemá byť škodoradostný, ale predsa len takýto počin miestnych ľudí, ktorí ukázali, že za peniaze sa nedá kúpiť všetko, ma mierne zahrial pri srdci. Lebo zaslúži si to, lotor jeden, aby mu ľudia dali pocítiť, čo si o ňom myslia,“ uzavrel opozičný poslanec.

Informáciu, že Roberta Fica pri jeho prejave časť ľudí vypískala, potvrdili Parlamentným Listom viaceré zdroje aj zo samotnej Starej Bystrice. Pôvodne aj TASR avizoval, že po zapálení vatry o 22.00 hodine bude brífing poslancov Jána Podmanického, Roberta Fica, Štefana Zelníka a Igora Janckulíka, ktorý sa však nekonal. Kontaktná osoba pre médiá Nikola Vlčková, ktorá podujatie zastrešovala, PL.sk povedala, že brífing sa nekonal pre nedostatočné svetlo.

Robert Fico sa svojou účasťou na oslavách zvrchovanosti pochválil aj na sociálnej sieti Facebook.

Blanár: Galko klame

Bývalý župan Žilinského kraja a podpredseda strany Smer-SD Juraj Blanár však tvrdí, že Galko klame. „Pán Galko už nemá možnosť odpočúvať ako za jeho ministrovania, a preto si vymýšľa za každú cenu, aby to médiá zobrali. Nikto neušiel. Ja som tam bol a aj predseda Robert Fico,“ reagoval pre PL.sk Blanár, pričom poukazoval na zverejnené fotografie, kde stojí pri vatre zvrchovanosti.

Blanár zároveň nerozumie, prečo médiá berú Galka ako relevantný zdroj. „Robert Fico bol na rozdiel od Galka medzi ľuďmi na oslavách, počúval ich názory a diskutoval s nimi. Viacerí poslanci Smeru sme si spolu s Robertom Ficom uctili v Starej Bystrici zvrchovanosť Slovenska na rozdiel od Galka, ktorý sa takto trápne a klamlivo zviditeľňuje,“ doplnil smerák.

Janckulík potvrdzuje piskot ľudí

Osláv zvrchovanosti sa zúčastnil aj podpredseda Žilinského samosprávneho kraja a nezaradený poslanec NR SR Igor Janckulík, ktorý pre Parlamentné Listy potvrdil, že pri prejave Roberta Fica bol piskot účastníkov zozadu davu. „Bolo tam množstvo ľudí, aj zo päťtisíc a niekoľko z nich vyjadrilo svoju nespokojnosť takto,“ uviedol poslanec.

Zároveň potvrdil, že Fico následne nebol prítomný pri zapaľovaní vatry spolu s ostatnými poslancami a starostom Starej Bystrice Jánom Podmanickým.

Kéry: Hovoriť o vypískaní je zveličené

Marián Kéry zo Smeru si myslí, že hovoriť o vypískaní je zveličené. „Keď tam je 2 500 ľudí a nejakých dvadsať ľudí vyjadruje svoju nespokojnosť pokrikmi či piskotom, tak sa mi zdá veľmi nepresné vyjadrenie, že bol predseda strany Smer vypískaný,“ povedal pre PL Kéry s tým, že on nevie, prečo následne Fico nešiel zapaľovať vatru zvrchovanosti.

„Je mi ľúto, že sa politická strana teší z toho, že lídra inej strany príjmu ľudia nejakým zlým spôsobom. Príde mi to zvrátené. Nech si každá strana organizuje svoje veci. Ja by som nikdy nemal radosť z toho, keby napríklad vypískali prezidenta Kisku či predsedu SaS Richarda Sulíka. Zdá sa mi to nenáležité a nekorektné,“ dodal.

Zelník: Fico s nami nezapaľoval vatru

Podpredseda SNS Štefan Zelník tiež potvrdil, že na Roberta Fica časť účastníkov pískala. „Ľudia sa prejavujú rôzne. Nepovedal by som, že ho vypískali. Je však pravdou, že niektorí pískali.“

Zelník však nevie, či mal ísť pôvodne Fico aj zapaľovať vatru alebo nie. „Neviem, či Fico rokoval s ľuďmi, alebo mal dohodnuté stretnutia, ale je fakt, že sme vatru išli zapaľovať bez neho. Neviem však, aký bol zámer organizátorov a či sa rátalo, že pôjde aj samotný Fico zapaľovať vatru. Osobne som ale nesledoval, kam išiel,“ uzavrel poslanec SNS.

Minulý rok však Robert Fico ako predseda vlády vatru zapaľoval spolu s vtedajším predsedom Žilinského samosprávneho kraja Jurajom Blanárom, bývalým prezidentom SR Ivanom Gašparovičom a primátorom Starej Bystrice Jánom Podmanickým.

Oslavy zvrchovanosti Slovenska v Starej Bystrici v roku 2017 Zdroj: TASR

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Ondrej Šprlák
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Najhoršie zlyhanie ochranky? Hrnčiar v tom má jasno, nebol to jeho prípad

0:00 Najhoršie zlyhanie ochranky? Hrnčiar v tom má jasno, nebol to jeho prípad

Aktuálna situácia okolo ochrankárov nie je štandardná. V nedeľnej diskusnej relácii Na telo v televí…