Feminizovaná zahraničná politika zabráni vojnám, tvrdí vážne švédska vláda. Vydáva o tom brožúru, z ktorej sa má učiť celý svet

4. 9. 2018 7:00

Švédska vláda chce byť jedinečná, razí špecifickú zahraničnú politiku a dúfa, že sa ňou budú inšpirovať aj ďalšie krajiny sveta. Čiastočne sa to vraj už darí.

Feminizovaná zahraničná politika zabráni vojnám, tvrdí vážne švédska vláda. Vydáva o tom brožúru, z ktorej sa má učiť celý svet
Foto: APL
Popis: Zástava Švédskeho kráľovstva

Ministerkou zahraničia Švédskeho kráľovstva je od roku 2014 sociálna demokratka Margot Wallströmová. Je otázkou, či ňou bude aj po nadchádzajúcich parlamentných voľbách, ktoré sa uskutočnia za niekoľko dní. Predvolebné prieskumy dávajú šance na úspech Švédskym demokratom, krajne pravicovej strane, ktorá sa ohradzuje predovšetkým proti migrantom. Možno pre prípad, že by Margot Wallströmová svoj post neobhájila, spísala manuál švédskej zahraničnej politiky, ktorým by sa vraj mohli riadiť aj ďalšie krajiny. Základným stavebným prvkom tejto koncepcie je feminizácia švédskej zahraničnej politiky.

Na internetových stránkach švédskej vlády je koncepcia tejto politiky zhrnutá v materiáli, ktorý má viac ako sto strán. Tvrdí sa v ňom, že feminizácia zahraničnej politiky pomôže zabrániť vojnám. Táto politika má aj praktické dôsledky. Švédsko vysiela do sveta čoraz viac žien-diplomatiek.

„Rovnosť pohlaví je sama o sebe cieľom, ale zároveň je nevyhnutná na dosiahnutie ostatných všeobecných cieľov vlády, ako sú mier, bezpečnosť a trvalo udržateľný rozvoj. [...] Výskum ukazuje, že spoločnosti, kde panuje genderová rovnosť, sa tešia lepšiemu zdraviu, silnejšiemu hospodárskemu rastu a vyššej bezpečnosti,“ uvádza sa v manuáli, o ktorom informuje server iDnes.cz.

Švédska ministerka zahraničia verí, že feministická zahraničná politika nájde svojich zástancov aj v ďalších krajinách. Čiastočne sa to vraj už darí. Niektoré jej prvky vraj prevzali Afganistan, Irak, Barma, Sudán a údajne aj Česká republika.

Margot Wallströmová

Margot Wallströmová Zdroj: TASR

Celý text nájdete na webe iDnes.cz.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Aj Danko? So Zsuzsovou si vraj dohadoval stretnutie. Opozičné strany ho vyzvali na odstúpenie

20:28 Aj Danko? So Zsuzsovou si vraj dohadoval stretnutie. Opozičné strany ho vyzvali na odstúpenie

Predseda Národnej rady SR a SNS Andrej Danko telefonoval v minulosti s Alenou Zsuzsovou, ktorá je v …