Fašizmu v súčasnosti nahrávajú zlyhania liberálnej demokracie. To tvrdí poslanec Blaha a vraj výsledok môže byť pre európsku spoločnosť katastrofálny

8. 5. 2016 10:46

Fašizmu v súčasnosti podľa poslanca NR SR za Smer-SD Ľuboša Blahu nahrávajú zlyhania liberálnej demokracie, vrátane korupcie, nedôvery voči politickým elitám a nárast nenávisti v parlamentnom zápase. Ako povedal Blaha dnes, ak je spoločnosť navyše hecovaná militaristickými stereotypmi, ktoré boli v čase Adolfa Hitlera pozostatkom prvej svetovej vojny, stačí len iskrička na prepuknutie ľudského hyenizmu a zloby.

Fašizmu v súčasnosti nahrávajú zlyhania liberálnej demokracie. To tvrdí poslanec Blaha a vraj výsledok môže byť pre európsku spoločnosť katastrofálny
Foto: Zuzana Koulová
Popis: Poslanec Ľuboš Blaha počas prejavu v Litoměřiciach
reklama

„V čom je dnešná situácia iná než bola v tridsiatych rokoch? Máme za sebou krutú hospodársku krízu z 2008, z ktorej sa ešte len spamätávame. Sociálne štáty sú v kríze pre globalizáciu, štát ako inštitúcia celkovo upadá po celom svete a k moci sa dostávajú trhy a korporácie. Bohatí neplatia dane a nožnice medzi chudobnými a bohatými sa roztvárajú. Ľudia sú frustrovaní a chcú zmenu. Kapitalizmus zlyháva a ponižuje stále viac a viac ľudí,“ upozornil Blaha.

Mnohí ľudia sa cítia podľa poslanca príliš slabí na to, aby svoju situáciu prekonali sami. Potrebujú byť súčasťou širšieho celku, potrebujú niekam patriť. „Ľavica sa na Západe vzdala komunitárnejších vízií a nahradila ich menšinovými identitami, liberálnym individualizmom a nepriateľstvom voči štátu aj národu. Naopak, extrémna pravica ponúka slabým ľuďom pocit bezpečia. V ére, keď sa vytráca autorita štátu, autorita cirkvi či autorita triedy, ktoré boli v minulých desaťročiach hlavnými zdrojmi identity, sa mnohí slabí ľudia cítia opustení,“ povedal Blaha s tým, že preto sa oddávajú fundamentalistickému mysleniu a extrémne pravicovým ideológiám, ktoré zo všetkého najviac nenávidia liberálnu slobodu.

Do toho si treba podľa Blahu prirátať vojny na Ukrajine a v Sýrii, ktoré v európskej spoločnosti zvyšujú vášne, posilňujú militantné názory a rozdeľujú ľudí. „Naivná reakcia Európskej únie na migračnú krízu prišla pravicovým extrémistom ako dar z nebies. Z rovnice frustrácia plus xenofóbia môže vyjsť len fašizmus. Jeho príčiny sú v prvom rade sociálne a ekonomické, ale umocňuje ich kultúrny konzervativizmus, autoritárska psychológia a aj rasistické stereotypy,“ zdôraznil poslanec Smeru.

Výsledok môže byť podľa Blahu pre európsku spoločnosť katastrofálny. „Dnes nie je čas na to, aby Európa robila ďalšie chyby. Každá ďalšia chyba môže byť osudná, rovnako ako v tridsiatych rokoch 20. storočia. „Hitlerovi pohrobkovia klopú na dvere. Fašizmus sa dá poraziť len odstránením jeho príčin: potrebujeme silný sociálny štát, ktorý ľuďom vráti pocit spolupatričnosti a dôstojnosti. Riešením nie je ani prázdny liberálny kapitalizmus, ani žiadne formy totalitného myslenia. Riešením je sociálna demokracia v klasickom zmysle slova. Nič iné fašizmus nezastaví,“ povedal.

Blaha tiež upozornil, že úspech Hitlera v tridsiatych rokoch úzko súvisel v prvom rade s veľkou hospodárskou krízou z roku 1929 a sociálnou nerovnosťou, z ktorej zákonite plynie frustrácia chudobnejších vrstiev. „Nacistov volili predovšetkým malí obchodníci, živnostníci a úradníci, čiže nižšia stredná vrstva. Nešlo len o ekonomickú frustráciu. Desili sa liberálneho poriadku, ktorý z nich robil duchovných bezdomovcov, potrebovali vodcov, disciplínu a hierarchie, na ktoré boli zvyknutí z čias cisárstva,“ upozornil Blaha. Pripomenul, že slávny psychológ Erich Fromm spája s fašizmom špeciálny druh osobnosti, ktorý nazýva „sadomasochistický“. K fašizmu podľa neho inklinujú ľudia, ktorí chcú iných ovládať a zneužívať, ale zároveň potrebujú uniknúť pred svojou slobodou a potrebujú byť súčasťou hierarchie, ktorá im dáva zmysel. „Preto im vyhovuje sadistický režim, v ktorom sa likvidujú a prenasledujú slabšie menšiny a zároveň im vyhovuje vodcovský princíp, lebo podriadením sa totalitnému štátu necítia individuálnu zodpovednosť, ktorú nevedeli uniesť,“ dodal Blaha.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: SITA
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Pellegriniho výzva Matovičovi: Treba zrušiť núdzový stav. Brzdí ekonomiku

15:49 VIDEO Pellegriniho výzva Matovičovi: Treba zrušiť núdzový stav. Brzdí ekonomiku

Podpredseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD) vyzval premiéra Igora Matoviča (OĽaNO), aby zrušil…