Farkašovský: Označovať Rezníka za neschopného je prisilné. Mladšia generácia redaktorov v RTVS si verejnoprávnosť vysvetľuje nesprávne

6. 5. 2018 17:10

Situácia vo verejnoprávnom RTVS určite nie je dobrá, súčasné vedenie ju však ešte môže napraviť. V nedeľnej relácii V politike v televízii TA3 to uviedol štátny tajomník ministerstva kultúry Konrád Rigó (Most-Híd), ktorý od generálneho riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka očakáva zmenu v správaní.

Farkašovský: Označovať Rezníka za neschopného je prisilné. Mladšia generácia redaktorov v RTVS si verejnoprávnosť vysvetľuje nesprávne
Foto: TASR
Popis: Karol Farkašovský

„Situácia v RTVS určite nie je dobrá, keby som bol ja štatutárom tejto organizácie, konal by som inak,“ reagoval na dianie v RTVS Rigó. Ten podľa jeho slov chápe každého, kto sa obáva, že bude naštrbená verejnoprávnosť tohto média. K napätiu v telerozhlase z  pohľadu Riga došlo kvôli zmene v štýle riadenia inštitúcie. Kým predošlý generálny riaditeľ Václav Mika prišiel zo súkromnej sféry a jeho štýl riadenia bol otvorenejší, súčasný šéf RTVS tam z predošlého pôsobenia v štátnych službách priniesol oveľa direktívnejší štýl. 

Farkašovský si myslí, že mnohé veci neboli zvládnuté

Podľa podpredsedu výboru pre kultúru a médiá Karola Farkašovského (SNS) došlo v RTVS „k mnohým veciam, ktoré neboli zvládnuté na potrebnej úrovni“. Jednou z nich sú personálne nominácie do manažérskych pozícií, kde podľa Farkašovského nemal Rezník „šťastnú ruku“. „Došlo tiež k veľmi nešťastnému spôsobu komunikovania celého projektu, ktorý nebol dostatočne manažérsky,“ vytkol v televízii TA3 vedeniu RTVS.

"Označovať pána Rezníka za neschopného je trochu prisilné. Praktické skúsenosti má, treba mu nechať priestor, aby mohol svoj projekt odkomunikovať a získať preň ľudí,“ dodal Farkašovský. Ten tiež kritizoval, že najmä mladšia generácia redaktorov v RTVS si nesprávne vykladá pojem verejnoprávnosť a nerešpektuje mantinely, ktoré sú tu dané. Zároveň odsúdil, že redaktori v RTVS nosia odznaky na znak solidarity so zavraždeným novinárom Jánom Kuciakom. Tým podľa neho vyjadrujú aj politický kontext, čo je pre verejnoprávne médium neprípustné.

Blahová je presvedčená, že Rezník by mal odstúpiť

Naopak opozičná poslankyňa Natália Blahová (SaS) vyjadrila presvedčenie jej strany, že Rezník by mal aj so svojimi spolupracovníkmi odstúpiť a dať šancu parlamentu zvoliť nového generálneho riaditeľa, ktorý by dokázal zveľadiť verejnoprávnu inštitúciu. „SaS trvá na tom, že v RTVS prichádza k rozkladu verejnoprávnosti,“ uviedla.

Podľa nezaradenej poslankyne Viery Dubačovej Rezník zlyhal spolu so svojim manažmentom v komunikácii smerom dovnútra i navonok. „My sme sa po ôsmich mesiacoch dostali do krízovej situácie, kde v RTVS vládne napätie, jej dôveryhodnosť je ohrozená a klesá a my musíme problém riešiť,“ domnieva sa Dubačová. Aj podľa nej je verejnoprávnosť v RTVS ohrozená, za všetkým vidí spôsob voľby jej riaditeľa v parlamente, čo považuje za potrebné zmeniť.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…