Facebook potešil nemeckú vládu. Zástancovia slobody prejavu budú však sklamaní

12.8.2017 18:15

Pred šiestimi týždňami nemeckým parlamentom prešiel zákon, podľa ktorého bude možné pokutovať sociálne médiá v prípade nezmazania nenávistných prejavov až do výšky päťdesiatich miliónov eur. Teraz prichádzajú z Facebooku prvé reakcie.

Facebook potešil nemeckú vládu. Zástancovia slobody prejavu budú však sklamaní
Foto: Reprofoto: Pressmix.eu
Popis: Ilustračná fotografia
Spoločnosti, ako sú Twitter alebo Facebook, tak budú mať 24 hodín na to, aby vymazali príspevky, ktoré odporujú nemeckým zákonom. Niektorí kritici poukazovali na skutočnosť, že môže byť v dôsledku prijatia nového zákona obmedzená sloboda slova. To však minister vnútra Heiko Maas odmietol. „Sloboda prejavu sa končí tam, kde sa začína porušovanie zákona,“ uviedol vtedy minister s tým, že vyhrážanie smrťou či popieranie holokaustu nemôže byť súčasťou slobody prejavu.
 
Po niekoľkých týždňoch od prijatia zákona prichádza zo strany spoločnosti Facebook k prvému opatreniu, ktoré by malo vyjsť v ústrety požiadavkám nemeckých zákonodarcov. Facebook oznámil, že vybuduje v nemeckom Essene ďalšie centrum, ktorého zamestnanci sa budú venovať sledovaniu a mazaniu „nenávistných prejavov“. Zaoberať sa nenávistnými prejavmi na sociálnych sieťach sa bude v novovzniknutom centre päťsto zamestnancov.
 
Centrum by malo vzniknúť ešte tento rok na jeseň a bude tak dopĺňať už existujúce „centrum proti nenávisti“ v Berlíne, kde pozorne sleduje správanie užívateľov sociálnej siete Facebook sedem stoviek pozorovateľov. Posilniť rady svojich „cenzorov“, ako zamestnanca zástancovia slobody prejavu na sociálnych sieťach nazývajú, plánuje Facebook celosvetovo. Ich počet sa z doterajších 4 500 zvýši až na 7 500.
 
Oznámenie spoločnosti Facebook prichádza len niekoľko dní potom, keď sa stala centrála nemeckého Twittera terčom akcie izraelského aktivistu Shahaka Shapiru. Mladý umelec sa rozhodol niektoré nenávistné urážky zo sociálnych sietí nastriekať na schody budovy, kde Twitter sídli. Svoju neobvyklú performanciu vysvetlil vo svojom videu na YouTube. Shapira chcel upozorniť na údajnú nečinnosť Twittera, ktorý bol z jeho pohľadu príliš pomalý voči nenávistným prejavom.
 
„Počas šiestich mesiacov som na Twitteri zdokumentoval asi tri stovky nenávistných prejavov, ale ľudia z Twittera mi rovnako oznámili, že nič mazať nebudú, pretože vraj žiadne pravidlá porušené neboli,“ uviedol aktivista, po ktorého zásahu sa tak na schodoch pri centrále Twittera v Berlíne objavili nápisy ako „židovské prasa“ či veta „Nemecko potrebuje prísť s konečným riešením pre islam“. „Moja akcia nemôže vyjadriť, koľko nenávistných prejavov sa na Twitteri objavuje, ale aspoň azda niekoho privedie k zamysleniu.“
 
Celý text v angličtine nájdete TU.
 
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Mediálna bublina, rinčanie zbraní, dobrý krok. Pýtali sme sa politikov na stretnutie Trumpa a Putina. Toto nám povedali Jarjabek, Galko, Paška, Uhrík alebo Krajniak

0:01 Mediálna bublina, rinčanie zbraní, dobrý krok. Pýtali sme sa politikov na stretnutie Trumpa a Putina. Toto nám povedali Jarjabek, Galko, Paška, Uhrík alebo Krajniak

Stretnutie prezidentov Donalda Trumpa a Vladimira Putina sledoval celý svet a slovenskí politici neb…