FOTO Teroristi znova vraždili. Vzali si na mušku parlament aj pútnické miesto v Teheráne. Hádajte, kto sa k činu prihlásil

7. 6. 2017 13:20

Útoky, ktoré otriasli iránskou metropolou, pripravili o život najmenej sedem ľudí a tridsaťpäť ďalších utrpelo zranenia. Podľa CNN mali piati ľudia zahynúť pri streľbe v parlamente a dvomi ďalšími obeťami sú členovia ochranky, ktorí strážili pri hrobke ajatolláha Rúholláha Músavího Chomejního. K útokom v Iráne sa prostredníctvom agentúry Amák prihlásili militanti z Islamského štátu.

FOTO Teroristi znova vraždili. Vzali si na mušku parlament aj pútnické miesto v Teheráne. Hádajte, kto sa k činu prihlásil
Foto: ReproFoto: Twitter/Ali Özkök
Popis: Iránsky parlament po útoku teroristov

K zodpovednosti za útoky, ku ktorým došlo dnes v Teheráne v budove iránskeho parlamentu a pri hrobke ajatolláha Rúholláha Músavího Chomejního, sa prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát (IS). Informovala o tom agentúra AP s tým, že tieto útoky si vyžiadali životy dvoch príslušníkov ochranky a viac ako 30 zranených.

Fotogaléria: - Teror v Teheráne

Polícia pred parlamentom v Teheráne po útoku teror...
Polícia pred parlamentom v Teheráne po útoku teror...
Archívna snímka spred mauzóla imáma Rúholláha Músa...
Archívna snímka z mauzólea imáma Rúholláha Músavíh...
Iránsky parlament v deň útoku teroristov
Iránsky parlament po útoku teroristov

Priznanie zverejnila tlačová agentúra Amák, ktorá je napojená na IS.

AP upozornila, že ide o prvý útok v Iráne, ku ktorému sa prihlásila táto extrémistická skupina. IS sa však často hlási aj k takým útokom, keď sa prepojenie ich páchateľov na IS nedá overiť a potvrdiť.

Sunnitskí extrémisti z IS bojujú v Sýrii a Iraku proti ozbrojeným skupinám podporovaným Iránom, kde tvoria väčšinu obyvateľov šiíti. Tých IS označuje za odpadlíkov od viery, ktorí si zaslúžia smrť.


Dnešné neobvyklé útoky v Iráne viedli tamojšie ministerstvo vnútra k zvolaniu naliehavého zasadnutia bezpečnostných orgánov, uviedla štátna spravodajská agentúra IRNA.

Iránske médiá tiež informovali, že dnešné útoky v Teheráne spáchalo viacero útočníkov vrátane najmenej dvoch samovražedných atentátnikov - jeden z nich sa odpálil v parlamente, druhý pri ajatolláhovej hrobke.

Útok v parlamente sa odohral v čase, keď sa tam začalo zasadnutie. Velenie zásahu poslancom nariadilo neopúšťať zasadaciu sálu.

Dráma v parlamente sa skončila, útočníci boli zabití

Obsadenie budovy iránskeho parlamentu ozbrojenými útočníkmi sa skončilo. Všetci štyria útočníci boli zabití, informovali dnes iránske médiá.

Skupina ozbrojencov a samovražedných atentátnikov zaútočila dnes v Teheráne okrem parlamentu aj na hrobku ajatolláha Rúholláha Músavího Chomejního, ktorá sa nachádza na juhu iránskej metropoly.

Pri útokoch prišli o život najmenej dvaja príslušníci ochranky oboch objektov. Zranených bolo viac ako 30 ľudí. K útokom sa prihlásila džihádistická organizácia Islamský štát (IS).

Ako uviedla agentúra AP, útok v parlamente sa konal v čase poslaneckej schôdze a trval viac ako tri hodiny. Počas nich sa k budove parlamentu stiahli ďalšie posily. Z budovy sa ozývala streľba. Útočníci boli vyzbrojení samopalmi a niektorí boli samovražední atentátnici.

Sunnitskí extrémisti z IS bojujú v Sýrii a Iraku proti ozbrojeným skupinám podporovaným Iránom, kde tvoria väčšinu obyvateľov šiiti. Tých IS označuje za odpadlíkov od viery, ktorí si zaslúžia smrť.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

V prípade výbuchu bytovky v Prešove sú obvinení traja ľudia. Vypočúvajú ich od rána

17:33 V prípade výbuchu bytovky v Prešove sú obvinení traja ľudia. Vypočúvajú ich od rána

Traja ľudia, ktorých polícia obvinila v súvislosti s piatkovým (6. 12.) výbuchom plynu v jednom z pr…