FOTO Takto ste ju ešte nevideli: Čaputová ako turistka rozdávala autogramy

16. 8. 2019 18:58

Komplikácie pri ochrane prírody boli jednou z hlavných tém popoludňajšieho rokovania prezidentky Zuzany Čaputovej so Správou Národného parku (NP) Malá Fatra vo Varíne pri Žiline. Podľa hlavy štátu sú ľudia stále citlivejší na otázky životného prostredia.

FOTO Takto ste ju ešte nevideli: Čaputová ako turistka rozdávala autogramy
Foto: TASR
Popis: Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová počas turistickej prechádzky na Chleb vo Vrátnej doline 16. augusta 2019
reklama

„Ako advokátka som predtým v profesii pomáhala rôznym iniciatívam na lokálnej úrovni. Moja reflexia za roky praxe je taká, že ľudia si stále viac uvedomujú, ako kvalita prostredia zasahuje do ich životov či zdravia. Mám pocit, že ľudia sú stále citlivejší na otázky životného prostredia. Myslím si, že mladá generácia teraz o to citlivejšie vníma otázky zmeny klímy,“ uviedla prezidentka s tým, že je to jedna z top tém aj na úrovni Európskej únie a celého sveta.

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová rozdáva deťom autogramy počas turistickej prechádzky na Chleb vo Vrátnej doline 16. augusta 2019. (zdroj: TASR)

Podľa hlavy štátu je na čase, aby sa Slovensko začalo tejto téme seriózne venovať. Prezidentka tiež ocenila prácu ľudí zo Správy Národného parku Malá Fatra a poďakovala sa im.

Zuzana Čaputová počas rozhovoru s médiami na vo Vrátnej doline. (zdroj: TASR)

„Rozprávali sme sa o rôznych problémoch, ktorým čelia v súvislosti s nevysporiadanými vlastníckymi vzťahmi, o komplikáciách pri ochrane prírody, ale aj o novele zákona, ktorá je teraz v parlamente,“ zhrnula Čaputová.

V prírode počas atogramiády medzi deťmi. (zdroj: TASR)

Riaditeľ Správy NP Malá Fatra Michal Kalaš zdôraznil, že od vzniku SR má pocit, že štát neprejavil dostatočný záujem o túto tému.

„Napriek tomu, že aj ústava hovorí o práve na zdravé životné prostredie, táto vec, národné parky, ostáva stále podružná,“ povedal.

Čaputová v neformálnom oblečení kráča na Chleb. (zdroj: TASR)

Podľa Kalaša je to často aj o peniazoch. „Majetky, hlavne na príklade Malej Fatry, nepatria štátu. Paradoxne, aj tam, kde štátu patria, nevieme si povedať, že toto územie v národnom parku by malo byť národným parkom, a nie fabrikou na drevo,“ uzavrel.

Čaputovú vítajú pred rokovaním s predstaviteľmi Národného parku Malá Fatra vo Varíne 16. augusta 2019. (zdroj: TASR)

Hlava štátu ešte v piatok, v rámci návštevy Žilinského kraja, absolvuje jazdu kabínkovou lanovkou vo Vrátnej a túru v Malej Fatre.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Otvorili sa volebné miestnosti. Začali sa ôsme voľby do Národnej rady SR 2020

7:00 Otvorili sa volebné miestnosti. Začali sa ôsme voľby do Národnej rady SR 2020

Slováci si v sobotu volia nových poslancov do Národnej rady (NR) SR. V ére samostatného Slovenska id…