FOTO Summit normandskej štvorky: Lídri dosiahli dohodu o Ukrajine, nevyriešené však zostali rozhodujúce otázky

10. 12. 2019 7:44

Účastníci summitu tzv. normandskej štvorky, ktorý sa konal v pondelok v Paríži, dosiahli dohodu o ďalších krokoch pre vyriešenie konfliktu na východe Ukrajiny. Vyplýva to zo záverečných vyhlásení zverejnených po stretnutí, o ktorých informovali svetové tlačové agentúry.

FOTO Summit normandskej štvorky: Lídri dosiahli dohodu o Ukrajine, nevyriešené však zostali rozhodujúce otázky
Foto: TASR
Popis: Francúzsky prezident Emmanuel Macron (druhý vľavo), ruský prezident Vladimir Putin (vľavo), ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a nemecká kancelárka Angela Merkelová prichádzajú na pracovné zasadnutie 9. decembra 2019 v Elyzejskom paláci v Paríži.

 

Fotogaléria: - Summit normandskej štvorky (9.12. 2019)

Francúzsky prezident Emmanuel Macron (druhý vľavo)...
Francúzsky prezident Emmanuel Macron (uprostred), ...
Emmanuel Macron (uprostred vľavo), Vladimir Putin ...
Ruský prezident Vladimir Putin prichádza 9. decemb...
Ľudia držia transparent pred prezidentským palácom...
Aktivisti sledujú na televíznej obrazovke mierové ...

 

Lídri Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka sa v Paríži dohodli okrem iného na plnohodnotnom uplatnení prímeria medzi stranami východoukrajinského konfliktu do konca tohto roka.

Účastníci summitu sa dohodli aj na rozsiahlej výmene zajatcov 

Podľa kancelárie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona k tejto dohode dospeli ruský prezident Vladimir Putin, zastupujúci proruské povstalecké skupiny, a jeho ukrajinský náprotivok Volodymyr Zelenskyj.

Účastníci summitu sa dohodli aj na rozsiahlej výmene zajatcov a ďalšom odsune síl z frontovej línie. Odsun má prebiehať do konca marca budúceho roka.

Emmanuel Macron (uprostred vľavo), Vladimir Putin (uprostred vpravo), Volodymyr Zelenskyj (vľavo) a Angela Merkelová počas pracovného zasadnutia 9. decembra 2019 v Elyzejskom paláci v Paríži. Zdroj: TASR/AP

Nasledujúce stretnutie prezidentov Putina, Zelenského, Macrona a nemeckej kancelárky Angely Merkelovej so zameraním na riešenie konfliktu v Donbase sa má uskutočniť o štyri mesiace.

Prvé dvojstranné rokovanie Zelenského s Putinom

Súčasťou summitu bolo prvé dvojstranné rokovanie Zelenského s Putinom, s ktorým obaja lídri vyjadrili spokojnosť. Podľa agentúry AP je výsledkom dohoda o oživení mierového procesu a výmene všetkých zajatcov.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron (uprostred), ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prichádzajú na pracovné zasadnutie 9. decembra 2019 v Elyzejskom paláci v Paríži. Zdroj: TASR/AP

Nevyriešené však zostali rozhodujúce otázky, ako sú načasovanie miestnych volieb v Donbase a kontrola nad hranicami separatistických oblastí.

"Strany sa zaväzujú k úplnému a súhrnnému uplatneniu prímeria, upevneného uplatnením všetkých potrebných podporných opatrení, a to do konca roka 2019," citovala zo záverečného komuniké agentúra AFP.

Putin hovoril o odmäku

Putin výsledky pondelkového summitu v Paríži vyzdvihol ako pokrok pre obyvateľov vojnovej zóny na východe Ukrajiny. V záujme zlepšenia ich životných podmienok bolo podľa neho dohodnuté aj zriadenie nových priechodov na frontovej línii.

Ruský prezident Vladimir Putin prichádza 9. decembra 2019 do Elyzejského paláca v Paríži. Zdroj: TASR/AP

Tie majú vzniknúť v priebehu 30 dní na základe humanitárnych kritérií, uviedla agentúra DPA. Putin na spoločnej tlačovej konferencii so Zelenským taktiež ocenil snahu Macrona a Merkelovej sprostredkovať riešenie východoukrajinského konfliktu.

Práca celej normandskej štvorky je podľa neho "veľmi užitočná" a najnovší summit predstavuje "dôležitý krok" k deeskalácii, citovala šéfa Kremľa agentúra TASS. Vývoj v procese smerujúcom k urovnaniu konfliktu opísal ako "odmäk".

Lídri normandskej štvorky podľa neho zdôraznili, že nie je žiadna alternatíva, pokiaľ ide o plnenie minských dohôd z roku 2015.

Merkelová vyjadrila spokojnosť

Zelenskyj po summite oznámil, že nová výmena zajatcov medzi Ukrajinou a proruskými separatistami prebehne do konca tohto roka. Macron sa mu poďakoval za jeho rozhodný postoj a kroky týkajúce sa riešenia konfliktu v Donbase.

Merkelová po stretnutí povedala, že s výsledkami je "veľmi spokojná" a podarilo sa nimi "prekonať obdobie nečinnosti".

Aktivisti sledujú na televíznej obrazovke mierové rozhovory z Paríža, 9. decembra 2019 v Kyjeve. Stovky aktivistov čakajú na výsledky mierových rozhovorov v Paríži. Zdroj: TASR/AP

Normandský formát je diplomatické zoskupenie najvyšších predstaviteľov Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka a ich ministrov zahraničných vecí. Jeho cieľom je urovnať krízu na východe Ukrajiny.

Zatiaľ posledný summit normandskej štvorky na úrovni lídrov sa uskutočnil 19. októbra 2016 v Berlíne. Jeho účastníci potvrdili, že v konflikte v Donbase odvtedy nenastal žiaden prelom.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Vysvetľujte a ospravedlňte sa, vyzval premiér Sólymosa

10:14 Vysvetľujte a ospravedlňte sa, vyzval premiér Sólymosa

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) je znepokojený nočným incidentom ministra životného prostredia Lá…