FOTO Sprvoti rockový koncert, potom futbalový zápas. Takto to vyzeral štadiónový súboj v Kyjeve medzi Porošenkom a Zelenskym

20. 4. 2019 9:30

Sprvoti rockový koncert, potom futbalový zápas – tak to mohlo podľa hluku pripadať okoloidúcemu v piatok večer v blízkosti kyjevského štadióna Olimpijskyj, kde sa konala pred záverom kampane ukrajinských prezidentských volieb prvá a zároveň posledná diskusia dvoch finalistov: úradujúceho prezidenta Petra Porošenka a jeho vyzývateľa, komika Volodymyra Zelenského.

FOTO Sprvoti rockový koncert, potom futbalový zápas. Takto to vyzeral štadiónový súboj v Kyjeve medzi Porošenkom a Zelenskym
Foto: TASR
Popis: Petro Porošenko a Voldymyr Zelenskyj počas predvolebnej diskusie kandidátov na post prezidenta Ukrajiny na štadióne Olimpijskyj 19. apríla 2019 v Kyjeve.

 

Fotogaléria: - Ukrajina: Predvolebná diskusia prezidentských kandidátov (19.4.2019)

Piatková debata ukrajinských prezidentských kandid...
Na snímke zľava súčasný prezident Ukrajiny Petro P...
Na snímke zľava súčasný prezident Ukrajiny Petro P...
Na snímke zľava súčasný prezident Ukrajiny Petro P...
Na snímke ukrajinský policajt hliadkuje pred štadi...
Na snímke predvolebná diskusia kandidátov na post ...

 

Obaja predviedli pútavý rétorický výkon, ktorý bol ladený výrazne emocionálne a dunivé ozvučenie štadióna mu pridalo osobitný náboj. 

Porošenko (na snímkeTASR) opätovne nazval svojho vyzývateľa bábkou oligarchu Ihora Kolomojského, komik Zelenskyj o sebe hovoril ako o dôsledku Porošenkovho vládnutia.

Diskusia na štadióne sa konala na prvotný popud Zelenského (na snímke TASR) , ktorý sa predtým pohŕdavo vyjadroval o debatách v televíznom štúdiu.

Tie nazval reliktom sovietskych čias. Podľa kritikov sa však zabávač doterajším diskusiám vyhýbal najmä preto, aby sa neznemožnil vo vecnej politickej debate.

Do diskusných programov zvykol doteraz posielať svojich zástupcov a sám vystupoval iba vo svojich satirických programoch.

Na tribúnach 70-tisícového štadióna, ktorý bol zaplnený ani nie z tretiny, sa zdalo, že hlavnému mestu Ukrajiny vládne Porošenko. "Hanba! Hanba!" ozývalo sa zôkol.

Ak sa však pozorovateľ presunul do fanúšikovskej zóny na hracej ploche – priamo pred pódiom, na ktorom prebiehala diskusia – napospol mladé osadenstvo s vekovým priemerom čosi cez 20 rokov nadšene volalo: "Zelenskyj, Zelenskyj!"

A s rukami nad hlavou ukazovalo palcom dole v reakcii na Porošenkovo burácanie. Úradujúci prezident však mal na verejnej diskusii zrejme predsa len viac prívržencov.

Na štadióne Olimpijskyj a v jeho okolí boli v nasadení stovky policajtov a členov Ukrajinskej národnej gardy (na snimkách TASR).

Divákov s lístkami, ktoré poskytli volebné štáby oboch kandidátov, vpúšťali dnu cez prísne kontroly. Na prístupových cestách už vo vzdialenosti niekoľko stovák metrov a aj na samotnom štadióne boli rozmiestnené policajné kordóny.

"Policajné kordóny ľudí rozdeľujú," komentovala mladá právnička Kateryna. Tá sa prišla pozrieť do fanúšikovskej zóny pred pódiom, na ktorom sa prekárali finalisti prezidentských volieb a v ktorej dominovali Zelenského prívrženci.

Zašla sem podľa vlastných slov napriek tomu, že sa jej takýto diskusný formát nepáči. V kampani je priveľa populizmu a priveľa sloganov, krútila nespokojne hlavou.

Sama vraj bude voliť najmä so zvážením právomocí prezidenta, ako mu ich predpisuje ústava.

Zároveň si nemyslí, že jeden človek – akokoľvek vysoko postavený – dokáže ukončiť konflikt na východe Ukrainy. "Človek na takejto významnej pozícii však môže veci posunúť dopredu – alebo aj dozadu," pripustila.

"Veľmi dôležitým faktorom je pre mňa zahraničná politika a integrácia do Európskej únie. Takže by som nevolila kandidáta, ktorý by bol slabý v pokračovaní tohto smerovania," zdôraznila Kateryna.

"Nemyslím si však, že by sme mali robiť z víťazstva kohokoľvek tragédiu. V hre je totiž naša spoločná budúcnosť," dodala mladá právnička.

Mladík, ktorý sa predstavil iba ako ukrajinský študent, takisto kritizoval kampaň a nazval ju populistickou.

"Ľudia si neuvedomujú, že na zmeny je potrebný istý čas. Tí, ktorí si myslia, že zmeny sa dajú urobiť na počkanie, podporujú Zelenského. A to je chyba. Je to názor môjho otca, podľa ktorého budem voliť aj ja, i keď ja sám na to nemám celkom vyhranený názor," dodal.

Podľa prieskumu verejnej mienky, ktorý vo štvrtok zverejnila ukrajinská spoločnosť Rejting, má Zelenskyj pred druhým kolom volieb podporu takmer 58 percent, zatiaľ čo Porošenka by volilo necelých 22 percent voličov.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Matovič: Dostanete takú na solar, že to v Ilave nerozdýchate do smrti

7:53 Matovič: Dostanete takú na solar, že to v Ilave nerozdýchate do smrti

Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič si myslí, že v prípade vypočúvania Jaroslava Naďa z OĽaNO vyšetrovat…