FOTO Opozícia bije po nočnej zmene do premiéra. Matovič ho označil za vzorného farizeja a Sulík by ho nechal pracovať manuálne vo fabrike

26. 11. 2017 16:45

Po jednej nočnej zmene v automobilovom parku sa na Roberta Fica začali zameriavať jeho politickí súperi a kritika zo strany opozície na seba nenechala dlho čakať. V nedeľu popoludní zvolalo tlačovku hnutie OĽaNO. Igor Matovič a Eduard Heger, ktorého hnutie predstavilo ako tieňového ministra financií a hospodárstva, tvrdia, že premiér s príplatkami za víkendy a nočnú prácu kopíruje návrh OĽaNO. Ostrú kritiku adresovali premiérovi liberáli z SaS.

FOTO Opozícia bije po nočnej zmene do premiéra. Matovič ho označil za vzorného farizeja a Sulík by ho nechal pracovať manuálne vo fabrike
Foto: TASR
Popis: Igor Matovič a Richard Sulík
reklama

Fotogaléria: - Premiér na nočnej zmene

Robert Fico na nočnej smene v spoločnosti IAC Grou...
Robert Fico počas nočnej zmeny v Automobilovom pri...
Robert Fico počas nočnej zmeny v Automobilovom pri...
Robert Fico počas nočnej zmeny v Automobilovom pri...
Robert Fico počas nočnej zmeny v Automobilovom pri...
Robert Fico počas nočnej zmeny v Automobilovom pri...
 
Matovič s Hegerom tvrdia, že ak by Ficovi išlo naozaj o dobro ľudí, mali by za prácu v noci a cez víkendy príplatky už takmer rok. Riešenie OĽaNO Fico najprv nedovolil prijať, teraz ho podľa hnutia kopíruje. Igor Matovič sa nevyhol osobnému útoku na premiéra a označil ho v oficiálnej reakcii za „vzorného farizeja“. 
 
„Desať rokov má absolútnu moc, ale ľudí nechal otročiť za almužny po nociach a bez príplatkov za soboty a nedele. Pred rokom sme na tento veľký problém upozornili a predložili sme návrhy zákonov na zvýšenie nočných príplatkov a zavedenie víkendových príplatkov do parlamentu. Očakávali sme, že nás strana Smer podporí, keďže si hovoria sociálni demokrati. Na naše veľké prekvapenie sme si od Roberta Fica len vyslúžili nadávky do bláznov a polobláznov. Navyše Robert Fico zakázal svojim poslancom za naše návrhy opakovane hlasovať. Dnes sa zrazu tvári ako spasiteľ, pýši sa cudzím perím a robí trápne divadielko vo fabrike,“ povedal Matovič. 
 
Líder hnutia OĽaNO si položil rečnícku otázku: „Chcel by som sa preto Roberta Fica spýtať, či ho nemrzí, že zradil ľudí, nechal ich desať rokov hrdlačiť a keď sme ponúkli riešenie, zakázal ho prijať. Nie je mu trápne kopírovať návrh od ľudí, ktorých nazýva bláznami?“

Noční otroci

Tieňový minister financií a hospodárstva Eduard Heger (OĽaNO) tvrdí, že ak by Robert Fico nebol márnivý a naozaj by mu išlo o dobro ľudí, mohli mať ľudia už skoro rok za noc a víkend výrazne vyššie platy. „Neviem, či si to Robert Fico dokáže ešte uvedomiť, ale práve takéto divadlo, ktoré na ľudí zahral, spôsobuje, že ľudia strácajú dôveru v politikov,“ vyjadril sa Heger. 
 

Ing. Eduard Heger

  • OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA
  • podpredseda vlády
 
„Noční otroci nie sú na Slovensku žiadnou novinkou. Z dát európskeho štatistického úradu Eurostatu vyplýva, že Slovensko je na špici v nočnej práci celých desať rokov vlád Smeru. Ak chce pán premiér ťažko pracujúcim ľuďom naozaj pomôcť, nech si vybaví v tej fabrike trvalý pracovný pomer. Všetci by si vydýchli,“ doplnil Eduard Heger.

Mal by zostať vo fabrike

Europoslanec a predseda strany SaS Richard Sulík považuje osemhodinovú nočnú zmenu Roberta Fica za frašku. Uviedol to v oficiálnej reakcii k tejto téme. „Mal by zostať v tej fabrike a manuálne pracovať, pretože keď pracuje vlastnou hlavou, sú z toho len problémy a národnohospodárske škody,“ povedal Sulík. 
 
Ísť pracovať na jednu noc je podľa Sulíka skôr zážitok ako seriózna práca. „Po niekoľkých rokoch by ráno neodchádzal takýto vysmiaty. Nehovoriac o naozajstných zamestnancoch fabriky, ktorým do zabehnutého procesu vbehol človek, ktorý netuší, čo má robiť, s húfom ochrankárov a novinárov za chrbtom. Tí teda museli byť celí nadšení,“ uvádza v oficiálnej reakcii. 
 
 
Predseda liberálov odporúča premiérovi aspoň rešpektovať realitu, keď už mu nerobí problém robiť si z pracujúcich ľudí posmech. „Načo to všetko? Aby si pán Fico spravil PR jeho potápajúcej sa lode, kde odvšadiaľ trčí zlodejina. Úlohou premiéra je riadiť krajinu, aby sa tu zamestnanci i zamestnávatelia mali lepšie, a nie zúčastňovať sa zbytočných frašiek,“ uzavrel Sulík.  

Tragéd a lúzer

Podpredseda SaS Ľubomír Galko kritizoval premiérovu „nočnú“ ešte pred tým, ako Fico vôbec nastúpil, a označil ho za „tragéda“ v statuse na sociálnej sieti. „Tragéd – na 22:00 večer a 06:00 ráno nezabudol pozvať novinárov na fototermín. Čisté PR a priživovanie sa na robotníkoch,“ píše Galko. 
 
 
Podpredseda SaS v závere svojho facebookového statusu naznačuje, že podľa neho je nablízku koniec politickej kariéry Roberta Fica. „Zúfalí politici robia zúfalé činy. Tak ako tento obyvateľ Bašternákovho bytu, ktorému sa čas už evidentne kráti,“ uzatvára Galko
 
 
K radu opozičných kritikov sa za SaS pridala aj poslankyňa Lucia Nicholsonová. „Teším sa, že zachraňuje národné hospodárstvo osemhodinovou šichtou. Ale inak je to taký lúzer, že aj keď potom bude v daždi visieť dolu hlavou, aj tak mu nevtisnem bozk. Lebo on nie je Spiderman. Je O.K., že ja nie som Kirsten Dunst, ale ani sa to nesnažím predstierať. Aj takto môže vyzerať stručný opis rozdielu medzi sociálnym demokratom a liberálkou,“ píše v krátkosti saskárka
 
 
 
Keďže predseda vlády absolvoval osemhodinovú nočnú zmenu zo soboty na nedeľu, je celkom možné, že kritika na jeho adresu bude možno ešte pribúdať začiatkom týždňa. 
 
 
Fica sa v statuse na sociálnej sieti zastal minister vnútra Robert Kaliňák ešte pred jeho nástupom do nočnej služby. „Môj stranícky a vládny šéf Robert Fico, predseda vlády Slovenskej republiky, dnes nastupuje na osemhodinovú nočnú zmenu vo výrobnom podniku. Toto gesto solidarity mu prinesie zo strany pravicových politikov a podobne elitárskych novinárov akurát v lepšom prípade ironický úškľabok, v horšom prípade otvorenú kritiku. Ako trojnásobný premiér s obrovským medzinárodným rešpektom mohol byť už dávno mentálne ďaleko od radostí a strastí bežných ľudí. Po rokoch spolupráce s ním však viem, že dnešná nočná je hlavne prejavom jeho úcty a rešpektu ku všetkým pracujúcim, obzvlášť tým, ktorí pracujú v noci a cez víkend,“ píše Kaliňák na Facebooku. 
 
 
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Veľké opatrenia polície počas Veľkej noci. Ako a kde budú kontrolovať dodržiavanie obmedzeného pohybu

13:57 Veľké opatrenia polície počas Veľkej noci. Ako a kde budú kontrolovať dodržiavanie obmedzeného pohybu

Dôvod výnimky z obmedzenia voľného pohybu od 8. do 13. apríla bude musieť každý kontrolovaný občan d…