FOTO O život prišli štyria Slováci, vrátane rodiny Antona Hrnka! Pri obrovskom leteckom nešťastí v Afrike nikto neprežil

10. 3. 2019 12:53

Celkový počet - štyri obete zo Slovenska - už potvrdila aj dotknutá letecká spoločnosť a rovnako aj naše ministerstvo zahraničia. V lietadle typu Boeing 737 sa nachádzalo 149 cestujúcich a osem členov posádky, vrátane manželky, dcéry a syna podpredsedu SNS Antona Hrnka, ktorý tragickú smrť svojich najbližších potvrdil na sociálnej sieti.

FOTO O život prišli štyria Slováci, vrátane rodiny Antona Hrnka! Pri obrovskom leteckom nešťastí v Afrike nikto neprežil
Foto: TASR
Popis: Záchranári odnášajú zabalené telá obetí z miesta nehody lietadla Etiópskych aerolínií, ktoré sa v nedeľu ráno zrútilo krátko po štarte z letiska v Addis Abebe, pri meste Bishoftu, 50 km južne od Addis Abeby 10. marca 2019.
reklama

 

Fotogaléria: - Letecká tragédia v Afrike (10. 3. 2019)

Záchranári odnášajú zabalené telá obetí z miesta n...
Príbuzná obetí nehody lietadla Etiópskych aerolíni...
Príbuzní obetí nehody lietadla Etiópskych aerolíni...
výkonný riaditeľ Etiópskych aerolínií Tewolde Gebr...
Kus trosiek lietadla Etiópskych aerolínií, ktoré s...
Trosky lietadla Etiópskych aerolínií, ktoré sa zrú...

 

Na palube lietadla Etiópskych aerolínií, ktoré sa v nedeľu ráno zrútilo krátko po štarte z letiska v Addis Abebe, boli cestujúci 35 národností vrátane 32 Keňanov a 17 Etiópčanov. 

Zahynuli štyria Slováci

Stroj vzlietol z Addis Abeby o 06.38 h SEČ, havaroval niekoľko minút po štarte a neprežil to ani jeden z ľudí nachádzajúcich sa na palube, spresnila etiópska mediálna spoločnosť FBC s odvolaním sa na oznámenie aerolínií.

Ich zástupcovia sa momentálne nachádzajú na mieste pádu lietadla. Pre príbuzných cestujúcich na palube lietadla bola zriadená informačná telefonická linka.

Letecká spoločnosť Ethiopian Airlines v nedeľu zverejnila zoznam krajín a počet cestujúcich z nich na palube havarovaného lietadla Boeing 737 Max-8. Zo zoznamu zverejneného na sociálnej sieti Twitter vyplýva, že na palube boli aj štyria Slováci. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky v tejto súvislosti vydalo vyhlásenie, v ktorom  vyjadrilo sústrasť všetkým pozostalým po obetiach tohto nešťastia, pri ktorom "podľa oficiálnych informácií zahynuli (aj) štyria občania Slovenskej republiky". 

Poslanec Hrnko prišiel o manželku aj deti

"Predstavitelia našich diplomatických misií v Etiópii a Keni, ako aj naša diplomatická služba v Bratislave pristupujú k tejto tragédii s plným nasadením a v súlade s konzulárnou praxou," uvádza sa vo vyhlásení MZVaEZ SR. Tlačový odbor ministerstva oznámil, že "z úcty k obetiam a z dôvodu ochrany osobných údajov bližšie informácie" nemôže poskytnúť.

Podpredseda SNS Anton Hrnko na sociálnej sieti potvrdil, že v lietadli zahynuli jeho najbližší. "Moja drahá manželka Blanka, syn Martin a dcéra Michala zahynuli," napísal zdrvený politik. Štvrtou slovenskou obeťou nedeľnej havárie etiópskeho lietadla je charitatívna pracovníčka a projektová manažérka Danica Olexová. Informuje o tom Dobrá novina, stránka projektu eRko - Hnutia kresťanských spoločenstiev detí. "S bolesťou sme sa v nedeľu dozvedeli, že na palube havarovaného lietadla bola aj naša kolegyňa, rozvojová pracovníčka Danica Olexová, ktorá cestovala na návštevu projektov v Keni," napísali jej spolupracovníci na sociálnej sieti.

Najviac obetí pochádza z Kene, Kanady, Etiópie, Talianska, Číny a USA

Medzi cestujúcimi lietadla spoločnosti Ethiopian Airline boli aj delegáti veľkej environmentálnej konferencie OSN zvolanej do Nairobi v Keni.Najvyšší počet obetí - 32 - podľa zverejneného zoznamu pochádzal z Kene. O život prišlo aj 18 Kanaďanov a deväť Etiópčanov. Po osem obetí pochádzalo z Talianska, Číny a USA, informoval generálny riaditeľ leteckej Tewolde Gebremariam na tlačovej konferencii v Addis Abebe. Dodal, že Británia a Francúzsko mali na palube lietadla po sedem občanov, Egypt šiestich, Holandsko piatich a India štyroch.

Štyri osoby cestovali na pasy OSN. Z bilancie zverejnenej britskou BBC vyplýva, že zahynuli aj traja Rusi, dvaja Maročania a dvaja Izraelčania. O život prišiel aj jeden občan Belgicka. Po jednom občanovi pri havárii stratili aj Uganda, Jemen, Sudán, Togo, Mozambik a Nórsko. Španielske ministerstvo zahraničných vecí informovalo, že na zozname cestujúcich boli aj dvaja Španieli.

Stroj na linke do Nairobi v Keni havaroval šesť minút po štarte, spresnila etiópska mediálna spoločnosť FBC s odvolaním sa na oznámenie aerolínií. Gebremariam informoval, že lietadlo Boeing 737-8 MAX bolo nové a leteckej spoločnosti ho výrobca dodal v polovici novembra minulého roku. Naposledy prešiel technickou kontrolou 4. februára. Nalietaných mal len 1200 hodín. Pilot bol skúsený, v leteckej spoločnosti pracoval od roku 2010.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…