FOTO Koaliční lídri sa po sporoch zahŕňali lichôtkami. S Ficom to nie je ľahké, ale má pravdu, tvrdil usmiaty Danko

25. 8. 2017 10:30

AKTUALIZUJEME Koaliční lídri Robert Fico (Smer-SD), Béla Bugár (Most-Híd) a Andrej Danko (SNS) začínajú rokovať o situácii v koalícii, ktorá je už tretí týždeň v kríze. Na Koaličnej rade v hoteli Bôrik v Bratislave si majú povedať svoje predstavy budúceho spoločného fungovania.

FOTO Koaliční lídri sa po sporoch zahŕňali lichôtkami. S Ficom to nie je ľahké, ale má pravdu, tvrdil usmiaty Danko
Foto: TASR
Popis: Andrej Danko a Robert Fico
Koalícia pokračuje ďalej bez zmeny. Lídri koaličných strán sa dohodli na vytvorení pracovnej skupiny zostavenej po jednom človeku z každej strany a tá má pripraviť dodatok ku koaličnej zmluve. 
 

Fotogaléria: - Koaličná rada

Predseda vlády SR Robert Fico
predseda strany Most-Híd Béla Bugár prichádza na k...
predseda strany Most-Híd Béla Bugár prichádza na k...
predseda strany SNS Andrej Danko (vľavo) prichádza...
predseda strany SNS Andrej Danko (vľavo) prichádza...
predseda vlády SR a predseda SMER-SD Robert Fico (...
„Chceme zaviesť pravidelné rokovania koaličnej rady. Chceme zaviesť nové mechanizmy riešenia prípadných sporov,“ uviedol Fico s tým, že by mali medzi sebou intenzívnejšie a na pravidelnej báze komunikovať aj okresné a krajské štruktúry koaličných strán.
 
Andrej Danko (SNS) poznamenal, že za túto vládu sa nikto nemusí z medzinárodného hľadiska hanbiť. „Z hľadiska vnútorného je pravda, že sme neustále predmetom atakov, ale myslím si, že toto leto nám pomôže tieto vzťahy (v koalícii) ozdraviť, počúvať svoje okresné a krajské štruktúry,“ povedal Danko s tým, že vláda má záujem počúvať sociálne skupiny, mladých, seniorov aj menšiny. 
 
„Keď mi bolo prvýkrát povedané, že Béla Bugár bude môj koaličný partner, priznám sa, nespal som. Keď mi to povedal Fico, tak som sa prežehnal a je to pravda, ty to vieš,“ priznal svojmu koaličnému partnerovi Danko, keď hovoril o údajne neľahkom vznikaní koalície po voľbách. 
 
Béla Bugár (Most-Híd) uviedol, že piatkovým stretnutím boli v koalícii stanovené hranice. „Dnes sme fakticky stanovili mantinely, ako budeme pokračovať jednak my traja predsedovia koaličných strán a, samozrejme, aj naši ľudia, ktorí budú pripravovať dodatok ku koaličnej zmluve,“ vysvetlil Bugár. 
 
Reč bola aj o jadre Európskej únie, kde sa Robert Fico rozohnil a znova zopakoval, že trvá na tom, aby v tomto jadre Slovensko figurovalo. S týmto cieľom viedol aj nedávne rokovania s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

S Ficom to nie je ľahké, ale má pravdu, tvrdí Danko

„Odpustíme vám, pán predseda politickej strany Smer-SD. Nie je to s ním (Ficom) ľahké, ale má pravdu. Má absolútnu pravdu, pretože Robert Fico hovorí to, kde Slovensko má byť,“ povedal Danko v reakcii na premiérove slová o tom, že musíme byť v jadre EÚ, aj keď nás to bude niečo stáť. 
 
Úplne posledné slovo mal na tlačovke Béla Bugár. „Vrátili sme sa ku koaličnému stolu, čiže to, čo ste tu možno dva – tri týždne vnímali, rozhodli sme sa, že to už nebude, ak to dodržíme, tak to vyriešime pri koaličnom stole, tam, kde to patrí. Riešime problémy, riešime veci závažného charakteru, ale až doriešime, tak vás budeme informovať,“ povedal predseda Mosta-Híd na úplný záver tlačovky.

Ešte počas tlačovky reagoval na stretnutie koaličných lídrov na svojom facebookovom profile podpredseda SaS Ľubomír Galko. „Personálny refreshman práve zrazil opätky. Nič iné sme ani neočakávali. Pán premiér si môže ísť znova zaplávať do jazera a Béla môže ďalej oberať broskyne. Tomu tretiemu zostala len hanba a poníženie,“ píše poslanec Galko. 13:30 Andrej Danko a Robert Fico sa zhodli na tom, že Richard Sulík (SaS) by podľa nich vládu na Slovensku viesť nezvládol. 

13:20 Koaliční lídri Robert Fico (Smer-SD), Béla Bugár (Most-Híd) a Andrej Danko (SNS) sa dohodli na príprave dodatku ku koaličnej zmluve. Oznámili to na dnešnej tlačovej konferencii spoločne po rokovaní Koaličnej rady.

Premiér Fico uviedol, že bude zostavená pracovná skupina, v ktorej bude mať každá strana svojho zástupcu a urobia sa zmeny. "Prakticky sme sa dohodli na tom, že zostavím pracovnú skupinu, do ktorej každý z nás dá jedného človeka a bude pripravovať dodatok ku koaličnej zmluve. Chceme zaviesť pravidelné rokovania Koaličnej rady. Chceme zaviesť nové mechanizmy riešenia prípadných sporov," uviedol Fico s tým, že viac by mali medzi sebou komunikovať aj okresné a krajské štruktúry jednotlivých strán, ktoré majú komunikovať na pravidelnej báze.

"Treťou témou bol rozpočet," doplnil Fico s tým, že všetky tri strany majú záujem, aby koalícia v tomto zložení pokračovala ďalej.

12:20 Ako informuje na svojom webe postoj.sk, šéf národniarov má na stretnutí Koaličnej rady žiadať oodvolanie ministra práce Jána Richtera. 

11:11 Reakcie na koaličnú radu prišli krátko po jej začiatku. Medzi prvými sa ozvala SaS. Liberáli v stanovisku uviedli, že „Danko by mal vrátiť titul JUDr“.

„Predseda SNS a NR SR Andrej Danko má ignorantský vzťah k ústave a k ústavným mechanizmom, ktoré v štáte zabezpečujú rozdelenie moci,“ píše SaS. Podľa liberálov nemá SNS právo ani dôvod odobrať premiérovi právo rozhodovať o odvolávaní ministrov. 

„Na nastoľovanie rozumných požiadaviek, ktoré by pozdvihli politickú kultúru v krajine, je však Andrej Danko zbabelý. Celé je to o to smutnejšie, že si píše pred menom titul JUDr. a do parlamentných volieb šiel so sloganmi: Hrdo, odborne, slušne. To, čo predvádza Andrej Danko a jeho SNS, nie je ani hrdé ani odborné a už vôbec nie slušné. Ak SNS požiadavku na oklieštenie právomocí premiéra presadí do koaličnej zmluvy, budeme to vnímať ako konanie namierené proti ústavnému poriadku Slovenskej republiky a nenecháme takéto prznenie slovenskej demokratickej štátnosti bez odozvy.“ dodáva SaS v stanovisku. 

 Bugár chce ukončiť odkazovanie cez médiá

Bugár verí, že po dnešku skončí odkazovanie si cez médiá. "Jednoznačne chceme dosiahnuť to, že odkazovanie cez médiá už nebude," povedal pri príchode novinárom s tým, že partneri by chceli dosiahnuť, aby sa súčasná situácia už neopakovala. V tejto atmosfére sa totiž podľa Bugára pracovať nedá.

Šéf Mosta-Híd si zároveň nemyslí, že by za ministra školstva Petra Plavčana (nom. SNS), ktorý 31. augusta skončí vo funkcii, mal padnúť na oplátku minister práce Ján Richter či šéf rezortu vnútra Robert Kaliňák (obaja Smer-SD). "To sa nedá tak, že zub za zub. To sme kde? Na Sicílii?" spýtal sa.

Danko hovoril pred Koaličnou radou ešte vo štvrtok (24.8.) o potrebe personálneho "refrešu" vo vláde aj o tom, že chce o svojich ministroch rozhodovať sám. Bugár má trochu iný pohľad na vec. Chce síce o svojich ministroch sám rozhodovať, ale priznáva, že keď on nebude voči ministrovi konať, je tu ešte premiér. "Premiér je šéfom tejto vlády, nemôžete mať absolútnu moc," doplnil Bugár.

Fico pri príchode na Koaličnú radu reagoval na otázku o personálnom "refreši" tým, že on už sa "refrešol" ráno v jazere. Viac novinárom nepovedal. Na otázky pri príchode neodpovedal ani Danko, ktorý krízu vyvolal, keď vypovedal koaličnú zmluvu. Vo štvrtok na tlačovej konferencii potvrdil záujem rokovať o dodatku k tejto zmluve a hovoril aj o potrebe nastavenia nových vzťahov. Hoci ešte pred pár dňami hrozilo, že SNS koalíciu opustí, národniari zostávajú, nevidia inú alternatívu k tejto vláde.

Danko partnerom cez médiá tiež odkázal, že na dnešnom rokovaní bude žiadať nové pravidlá na zverejňovanie pôvodu majetku verejných funkcionárov. Bugár je nateraz ochotný rokovať. V budúcnosti však o požiadavkách, ktoré sa nedozvie priamo, ale len z médií, neplánuje rokovať.

Autor: TASR, top

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Sme pripravení prevziať vládu. SaS sa pridala k paktu o neútočení

12:04 VIDEO Sme pripravení prevziať vládu. SaS sa pridala k paktu o neútočení

Strana SaS pristúpila k dohode opozičných a mimoparlamentných strán o predvolebnej spolupráci. Pakt …