FOTO Kataláncom sa kráti čas. Madrid je pripravený odobrať regiónu nezávislosť a napätie rastie

20. 10. 2017 12:00

Katalánska samospráva môže byť už zajtra minulosťou. Centrálna vláda v Madride sa v sobotu 21. októbra stretne na mimoriadnom zasadaní, aby urýchlila zrušenie katalánskej autonómie podľa zákona. Španielska vláda dala zatknúť predstaviteľov samosprávneho regiónu a rozhodla sa pristúpiť k odobraniu autonómie, keď katalánske vedenie odmietlo ustúpiť od plánu vyhlásiť jednostranne nezávislosť.

FOTO Kataláncom sa kráti čas. Madrid je pripravený odobrať regiónu nezávislosť a napätie rastie
Foto: TASR
Popis: Katalánci vyšli do ulíc Barcelony na sviečkovú demonštráciu proti zadržaniu dvoch významných iniciátorov kampane referenda o nezávislosti Katalánska
Masové protesty, ktoré vyvolalo zatknutie predstaviteľov katalánskeho samosprávneho regiónu, nepohli vládou v Madride a chystá sa koniec autonómie. Španielsky kabinet chce dostať najbohatší región v krajine znova pod úplnú kontrolu. Referendum, pri ktorom si mali Katalánci odhlasovať nezávislosť, narušili zásahy polície, keďže centrálna vláda označila hlasovanie za protiústavné. 
 
Snahy Katalánska o osamostatnenie sa od zvyšku Španielska, následná prudká reakcia centrálnej vlády a masové protesty vyvolali v krajine na Pyrenejskom polostrove najväčšie napätie za uplynulých 40 rokov. 
 

Fotogaléria: - Napätie v Katalánsku

Estelada alebo vlajka nezávislého Katalánska a vla...
Pochod na podporu nezávislosti Katalánska v Barcel...
Priaznivci nezávislosti s katalánskymi zástavami a...
Priaznivci nezávislosti s katalánskymi zástavami a...
Katalánska vlajka v uliciach Barcelony
Stúpenci nezávislosti Katalánska držia zástavu Eur...
 
Podľa Madridu došlo k bezprecedentnému kroku rušenia autonómie len preto, že katalánsky prezident Carles Puigdemont pohrozil jednostranným vyhlásením nezávislosti regiónu a nesúhlasil s rokovaniami o tomto probléme. 
 
Autonómia Katalánska bude zrušená na základe článku 155 španielskej ústavy, ktorý odštartuje celý proces. „Na mimoriadnom zasadaní v sobotu prijme kabinet opatrenia, ktoré predloží senátu v záujme ochrany záujmov všetkých Španielov, vrátane obyvateľov Katalánska a obnoví ústavné právo v autonómnom regióne,“ píše sa vo vyhlásení španielskej vlády. 
 
Po sobotňajšom kroku Madridu sa očakávajú masové protesty. Na zatiaľ posledných, ktoré vypukli po zatknutí predstaviteľov regiónu, sa zúčastnilo takmer štvrť milióna Kataláncov. 
 
Celý text v angličtine nájdete TU
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Kampaňovanie na sieti: Takto Slováci reagujú na najpopulárnejšie príspevky na Facebooku

12:02 Kampaňovanie na sieti: Takto Slováci reagujú na najpopulárnejšie príspevky na Facebooku

Stránky na sociálnej sieti Facebook a webstránky s pochybným obsahom majú viac interakcií na svojich…