FOTO Gajdoš hodnotil vojenskú prehliadku na oslavách SNP, tu sú jeho slová

30. 8. 2019 11:27

Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) je hrdý na vojakov a vojačky, ktorí sa podieľali na slávnostnej vojenskej prehliadke v Banskej Bystrici pri príležitosti 75. výročia Slovenského národného povstania (SNP). Uviedol to na piatkovej tlačovej konferencii spoločne s náčelníkom Generálneho štábu (GŠ) Ozbrojených síl (OS) SR Danielom Zmekom.

FOTO Gajdoš hodnotil vojenskú prehliadku na oslavách SNP, tu sú jeho slová
Foto: TASR, PL.sk
Popis: Prehliadka vojenskej techniky počas centrálnych osláv 75. výročia Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici 29. augusta 2019.

Prehliadka bola poďakovaním bojovníkom SNP, ale aj spôsobom, ako zvýšiť dôveryhodnosť armády v očiach občanov, priblížil Gajdoš. "Jednoznačne potvrdili, že sú silným, pevným a stabilným pilierom bezpečnostného systému našej Slovenskej republiky," povedal na adresu zúčastnených vojakov. Pripomenul tiež množstvo úsilia, ktoré museli vynaložiť. Podľa Zmeka posilnili vojaci nielen dôveru ľudí, ale aj vzájomnú súdržnosť. 

Prehliadka podľa Gajdoša ukázala, ako ďaleko armáda pokročila s modernizáciou i vystrojovaním vojakov, ktoré býva často kritizované. Poznamenal, že neevidujú žiadne hlásenia o poškodení cestnej infraštruktúry. 

Podľa Zmeka začali s prípravou prehliadky v januári, čo zhodnotil ako "extrémne krátky" čas na realizáciu. Vyše 200-stranový plán podpísali na začiatku júna. Informoval, že na prehliadke sa zúčastnilo 1915 profesionálnych vojakov so 196 kusmi techniky a 15 kusmi leteckej techniky. Jedno pásové vozidlo vypadlo, príčinou bola podľa Zmeka banálna porucha, ku ktorej došlo tesne pred podujatím. 

Centrálne oslavy 75. výročia Slovenského národného povstania v areáli Pamätníka SNP v Banskej Bystrici. Na snímke ocenení veteráni počas prejavu na slávnostnom zhromaždení.

Organizovať prehliadku každý rok by Zmeko neodporúčal. "Treba nájsť správnu strednú cestu, ako sa prezentovať na verejnosti," skonštatoval.

Zriadenú infolinku podľa ministra občania využívali hlavne na informácie o dopravných obmedzeniach počas prehliadky.

 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…