FOTO Francúzska polícia použila slzotvorný plyn na rozohnanie stoviek antikapitalistických aktivistov

1. 5. 2019 15:55

K zrážkam medzi policajtmi a protestujúcimi došlo v stredu v Paríži v čase, keď sa tisíce ľudí schádzali na prvomájové demonštrácie, ktoré vo Francúzsku sprevádzajú v napätej atmosfére prísne bezpečnostné opatrenia. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

FOTO Francúzska polícia použila slzotvorný plyn na rozohnanie stoviek antikapitalistických aktivistov
Foto: TASR
Popis: Príslušníci francúzskych poriadkových síl pomáhajú zranenému demonštrantovi so zafačovanou a zakrvavenou hlavou počas prvomájovej demonštrácie v centre Paríža 1. mája 2019.

Polícia použila slzotvorný plyn na rozohnanie stoviek antikapitalistických aktivistov, odetých v čiernom oblečení s kapucňami, ktorí sa predrali do popredia davu na bulvári Montparnasse, kde sa má konať hlavý pochod odborových zväzov.

Francúzski predstavitelia varovali, že k demonštrácii v Paríži sa môžu pridať radikálni aktivisti a môžu sa tak zopakovať scény násilia, aké poznačili doterajšie protesty hnutia tzv. žltých viest i prvomájové demonštrácie z posledných dvoch rokov.

Podľa AFP budú stredajšie zhromaždenia testom pre "nulovú toleranciu" voči násiliu na protestoch, ktorý deklarovali úrady po mimoriadne násilnej demonštrácií z marca.

FOTO TASR: Francúzski aktivisti kopú do kanistra so slzotvorným plynom počas prvomájovej demonštrácie v centre Paríža 1. mája 2019.

Hoci demonštrácie sa uskutočnia po celom Francúzsku, stredobodom bude Paríž, kde nasadili viac než 7400 policajtov a žandárov. Po celom meste boli zabarikádované ulice a obchody zadebnili svoje výklady, aby sa pripravili na najhoršie

Polícia nariadila uzavretie všetkých prevádzok na trase hlavného pochodu. Vlani úrady na 1. mája zaskočila miera násilia, keď v Paríži vyčíňalo okolo 1200 výtržníkov ničiacich obchody a útočiacich na policajtov.

FOTO TASR: Francúzsky demonštrant kope do kanistra so slzotvorným plynom počas prvomájovej demonštrácie v centre Paríža 1. mája 2019.

Minister vnútra Christophe Castaner uviedol, že tento rok viacero skupín vyzýva na sociálnych médiách protestujúcich, aby premenili Paríž na "hlavné mesto výtržníctva".

Polícia sa podľa neho pripravovala na príchod 1000 až 2000 násilníckych aktivistov.

Castaner dodal, že policajti už začali vykonávať preventívne prehliadky ľudí chystajúcich sa demonštrovať, čo im umožňuje nedávno sprísnená bezpečnostné legislatíva.

Od skorých ranných hodín desiatky policajtov hliadkovali na hlavných železničných staniciach, kde náhodne kontrolovali tašky.

Len dopoludnia polícia zadržala 35 osôb na vypočúvanie.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Našu slobodu neohrozuje Putin ani Čína. To taký Milión chvíľok... Ivo Strejček ťal do živého

0:03 Našu slobodu neohrozuje Putin ani Čína. To taký Milión chvíľok... Ivo Strejček ťal do živého

ROZHOVOR „Našu slobodu neohrozujú komunisti, Sovietsky zväz, ruský prezident Putin alebo Čína. Našu …