FOTO Čo povedali o Šefánikovi? Kiska, Danko a Pellegrini takto rečnili na Bradle

4.5.2019 14:30

Milana Rastislava Štefánika, otca česko-slovenskej štátnosti, by podľa predsedu parlamentu a šéfa SNS mrzela spoločenská klíma, ktorá panuje na Slovensku.

FOTO Čo povedali o Šefánikovi? Kiska, Danko a Pellegrini takto rečnili na Bradle
Foto: TASR
Popis: Návštevníci pri mohyle Milana Rastislava Štefánika počas celonárodnej spomienkovej slávnosti pri príležitosti 100. výročia tragickej smrti generála Milana Rastislava Štefánika 4. mája 2019 na Bradle.

 

Fotogaléria: - Generál Štefánik - spomienková slávnosť v Brezovej pod Bradlom (4.5.2019)

Celonárodná spomienková slávnosť pri príležitosti ...
Celonárodná spomienková slávnosť pri príležitosti ...
Celonárodná spomienková slávnosť pri príležitosti ...
Celonárodná spomienková slávnosť pri príležitosti ...
Na snímke predseda vlády SR Peter Pellegrini pri m...
Na snímke predseda vlády SR Peter Pellegrini reční...

 

“Sme natoľko sebeckí, že zabúdame na odkazy našich velikánov,” vyhlásil na celonárodnej spomienkovej slávnosti pri príležitosti 100. výročia smrti M. R. Štefánika na Bradle predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS). Pripomenul, že pri príležitosti tragického úmrtia je dôležité pochopiť a napĺňať Štefánikov odkaz. 

Danko: Nie je to pravda, že o Štefánikovi už vieme všetko

Pripomenul, že pri príležitosti tragického úmrtia je dôležité pochopiť a napĺňať Štefánikov odkaz. Predseda parlamentu poznamenal, že nepozná inú osobnosť, po ktorej by bolo pomenovaných toľko ulíc a námestí.

"Jeho meno Štefánika hrdo nesie aj Akadémia ozbrojených síl a medzinárodné letisko v Bratislave. Na prvý pohľad by sa zdalo, že o ňom vieme už všetko. Nie je to pravda. Ešte mnohé treba objaviť a doplniť mozaiku jeho života," povedal.

Pripomenul, že generál Štefánik bol zároveň aj veľkým vlastencom. Štefánik bol podľa Danka aj významný európsky diplomat a politik začiatku 20. storočia.

"Jeho činy sú inšpirujúce aj pre súčasné generácie Slovákov. Milan Rastislav ma oslovuje pre svoju lásku k vlasti, ktorú dokázal naplniť veľkými činmi," doplnil Danko s tým, že obdivuje aj jeho cieľavedomosť, odvahu a odhodlanie biť sa za správnu vec aj napriek veľkým prekážkam.

FOTO TASR: Na snímke ústavní činitelia tlieskajú preletu vrtuľníkov ponad mohylu Milana Rastislava Štefánika.

Podľa predsedu parlamentu Štefánik nepracoval pre národ pre slávu a uznanie.

"Žil prácou a svoje zdravie a nakoniec aj svoj život obetoval službe pre svoj ľud," povedal Danko. Ako doplnil, Štefánik je otcom česko-slovenskej štátnosti, z ktorej neskôr prirodzeným vývojom vznikla samostatná SR.

FOTO TASR: Na snímke vpravo predseda Národnej rady SR Andrej Danko a poslanci parlamentu pri kladení venca pri Mohyle Milana Rastislava Štefánika počas celonárodnej spomienkovej slávnosti.

Danko počas svojho prejavu vyzval ľudí, aby navrátili do nášho spolužitia slušnosť a vzájomnú úctu.

"Zlo, proti ktorému treba bojovať, je strach a hlúposť. Slovensko je nádherné a žijú v ňom šikovní a dobrosrdeční ľudia. Uchráňme ho pred stratou identity. Nepodporujme v našom národe prehnaný individualizmus a sebeckosť. Nepodliehajme závisti a chorobnej chamtivosti," dodal predseda parlamentu s tým, že nie je čas na hádky a vzájomnú nevraživosť.

Pellegrini: Potrebujeme Štefánikovo odhodlanie pracovať pre Slovensko

Na spomienkovej slávnosti sa zúčastnili aj ďalší aši najvyšší štátni predstavitelia.

Predseda vlády SR Peter Pellegrini sa vyjadril, žee Slovensko naliehavo potrebuje inšpirácie Milanom Rastislavom Štefánikom. Malo by hľadať pevnú vôľu a chuť pasovať sa s problémami.

"Potrebujeme Štefánikovo odhodlanie pracovať pre Slovensko aj napriek tomu, že nás možno osud zavial na úplne iné cesty,” vyhlásil premiér.

FOTO TASR: Celonárodná spomienková slávnosť pri príležitosti 100. výročia tragickej smrti generála Milana Rastislava Štefánika v Brezovej pod Bradlom 4. mája 2019. Na snímke predseda vlády SR Peter Pellegrini pri mohyle Milana Rastislava Štefánika.

Štefánik je podľa premiéra inšpiratívny pre slovenskú budúcnosť svojou vôľou. Na jeho bojoch s podlomeným zdravím a opakujúcimi sa neúspechmi považuje za najdôležitejšie, že ich nikdy nevzdal.

"Po každom páde sa znova a znova postavil a neúnavne bojoval ďalej. Jeho vôľa víťazila nad slabosťami," zdôraznil Pellegrini, ktorý pripomenul Štefánikovo motto "Ja sa prebijem, lebo sa prebiť chcem!".

Napriek pestrému životu, vedeckým, vojenským a iným aktivitám Štefánik podľa premiéra nikdy nezabudol na Slovensko.

"Nepýtal sa, čo môže jeho vlasť urobiť preňho, ale čo môže urobiť on v prospech národa,” poznamenal Pellegrini s tým, že Štefánik vybojoval svoj boj napriek tomu, že ho začínal v období, keď sa jeho neskorší výsledok zdal byť vzhľadom na medzinárodné pomery nepredstaviteľný.

FOTO TASR: Na snímke predseda vlády SR Peter Pellegrini reční pri mohyle Milana Rastislava Štefánika.

"Okamih, kedy sa mal po návrate z Talianska dotknúť rodnej hrudy, mal byť jednou z najkrajších chvíľ v jeho živote. Žiaľ, pre celé Slovensko, bola to aj jeho chvíľa posledná."

Poukázal na to, že Štefánikova láska k národu sa skĺbila s rozumom a úctou k faktom.

Vďaka tomu vedel, že na vymanenie sa spod uhorskej nadvlády je potrebná spoločná cesta s českým národom, ako aj to, že Slovensko sa musí usilovať hľadať vo svete silných a demokratických spojencov a spolupracovať s nimi na udržaní mieru a pokojného života.

Pellegrini vyjadril názor, že inšpirácie Štefánikom Slovensko naliehavo potrebuje.

"Nehľadať dokonalosť, ktorá neexistuje, ale hľadať pevnú vôľu a chuť pasovať sa s problémami. Pretože mnohé z nich, ktoré neraz kvôli krátkodobým sporom nevidíme, začínajú byť mimoriadne naliehavé,” zdôraznil predseda vlády, podľa ktorého potrebujeme aj pochopenie pre to, že miesto Slovenska je v Európe a nikde inde.

"Malá, no mimoriadne šikovná krajina sa musí rozvíjať v rámci spoločenstva, s ktorým zdieľa rovnaké hodnoty. Sebavedomo a s rozumom,” uzavrel.

Kiska: Štefánik vedel presviedčať pre svoju pravdu aj tých druhých

Podľa prezdenta Andreja Kisku má Slovenská republika obrovské šťastie, že sa môžeme oprieť o odkaz Milana Rastislava Štefánika.

"Ide o odkaz milovať svoju vlasť, vedieť pre ušľachtilé ciele a prospech svojho národa získať spojencov, ale aj myslieť a konať pre dobro vlasti, ale i pre celé ľudstvo," povedal prezident.

Kiska pripomenul, že Štefánik žil krásny život a prežíval večnosť v sekundách. Poznamenal, že pred 100 rokmi sa generál rozlúčil nielen s rodnými Košariskami, národom, ale aj s československou vlasťou.

"Novou republikou, ktorú len krátko predtým pomohol zakresliť na povojnovú mapu sveta. Tu, na Bradle, ešte väčšmi než kdekoľvek inde, pristupujeme s úctou a pokorou k osobe, ktorá v našich dejinách tak výrazne vyčnieva," poznamenal prezident. 

FOTO TASR: Na snímke druhý zľava prezident SR Andrej Kiska počas kladenia venca pri Mohyle Milana Rastislava Štefánika počas celonárodnej spomienkovej slávnosti.

Štefánik podľa Kisku ostane medzi Slovákmi vždy zapísaný ako oddaný vlastenec. Ako doplnil, svoje vlastenectvo dokázal skĺbiť so službou pre kľúčových spojencov.

Poukázal na to, že sa stretol aj s mnohými významnými politickými osobnosťami. "Mal mimoriadne široký rozhľad. Vynikol ako vedec, astronóm, meteorológ, odborník bezdrôtovej telegrafie či cestovateľ," dodal Kiska. 

Prezident poukázal aj na to, že Štefánik pochádzal z nábožensky založenej rodiny.

"Okrem toho bol aj bojovník, pilot, organizátor, veliteľ légií. Bol síce chorľavý, ale mal v sebe oheň a vášeň. Napriek krehkému zdraviu mal nezlomnú vôľu a nepoznal výraz nedá sa," pripomenul Kiska.

Upriamil pozornosť aj na to, že Štefánik vedel presviedčať pre svoju pravdu aj tých druhých.

Kiska vo svojom prejave zopakoval citát Štefánika, ktorý je podľa neho aktuálny aj v súčasnosti.

"Tí, ktorí si myslia, že slobodu pre nich vybojujú iní, si ju ani nezaslúžia. Ja ho budem parafrázovať a poviem, že všetci tí, ktorí chcú lepšie Slovensko a nechcú pomôcť a priložiť ruku k dielu, si ho možno ani nezaslúžia," uzavrel Kiska.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

FOTO Za život pochodoval 50-tisícový dav, prišli aj politici: Tu sú ich komentáre

19:05 FOTO Za život pochodoval 50-tisícový dav, prišli aj politici: Tu sú ich komentáre

Centrom Bratislavy v nedeľu pochodovalo približne 50.000 ľudí z celého Slovenska s cieľom verejne po…