FOTO Čaputová v Maďarsku: Orbánovi vyslala takýto signál

11. 7. 2019 12:25

Maďarský prezident János Áder privítal vo štvrtok v Budapešti slovenskú prezidentku Zuzanu Čaputovú, ktorá pricestovala na jeho pozvanie na jednodňovú nástupnú návštevu.

FOTO Čaputová v Maďarsku: Orbánovi vyslala takýto signál
Foto: TASR
Popis: Na snímke zľava prezidentka SR Zuzana Čaputová a maďarský prezident János Áder počas uvítacieho ceremoniálu v rámci návštevy slovenskej hlavy štátu v Budapešti vo štvrtok 11. júla 2019.

Najvyššiu predstaviteľku Slovenskej republiky privítali s vojenskými poctami pred budínskym Sándorovým palácom, sídlom maďarského prezidenta. Po pracovnom rokovaní s Áderom bude bol v pláne slávnostný obed a spoločná tlačová konferencia oboch prezidentov.

Na snímke TA SR vľavo v popredí prezidentka SR Zuzana Čaputová a napravo maďarský prezident János Áder počas uvítacieho ceremoniálu v rámci návštevy slovenskej hlavy štátu v Budapešti vo štvrtok 11. júla 2019. 

"Rád by som si s Vami vymenil názory na otázky udržateľnosti a ochrany životného prostredia, ktoré sú pre nás oboch také dôležité, ako aj na budúcnosť tohto regiónu a Európy," napísal 2. apríla v blahoprajnom liste maďarský prezident po víťazstve Čaputovej v prezidentských voľbách.

Áder vtedy ocenil otvorenosť, ktorú novozvolená prezidentka prejavuje voči otázkam dôležitým pre národnostné menšiny, a dodal, že cieľom jej budapeštianskej návštevy by mala byť diskusia o situácii maďarsko-slovenských vzťahov a o perspektíve vzájomnej spolupráce.

Prezidentka Zuzana Čaputová s maďarským kolegom Jánosom Áderom v Budapešti. (zdroj: TA SR) 

Čaputová sa popoludní stretne aj s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Počas svojej návštevy položí prezidentka SR veniec na Námestí hrdinov a uctí si pamiatku bývalého prezidenta Maďarska Árpáda Göncza položením kytice na jeho hrob.

Návštevu maďarského hlavného mesta zakončí Čaputová stretnutím so slovenskými krajanmi žijúcimi v Maďarsku.

Návšteve našich južných susedov Čaputová venovala aj status na sociálnej sieti, v ktorom poukázala na pozitíva liberálnej demokracie, ktorá však nie je práve blízka súčasnému maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi.

Napokon, vládne médiá o slovenskej prezidentke nepíšu inak, ako o agentke miliardára Georga Sorosa. Prezidentka toto tvrdenie odmietla.

Podľa jej slov ide o klamstvo, s ktorým sa stretávala už aj počas predvolebnej prezidentskej kampane. Médiá vyzvala, aby sa vyhýbali konšpiračnej propagande.

"Aj v kampani, aj teraz ako prezidentka SR, hovorím, že chcem byť prezidentkou všetkých ľudí, ktorí na Slovensku žijú. Aj preto som dnes v Maďarsku vyslala jasný signál, že práve liberálna demokracia, ktorá garantuje práva všetkým ľuďom rovnako, je najlepším spôsobom ochrany aj všetkých menšín, ktoré v našej krajine žijú," napísala na sociálnej sieti. 

Podľa slov prezidentky je prirodzené, že sa vieme zhodnúť, ale aj to, že sú oblasti, kde sú naše názory odlišné.

"Jeden z najväčších rozdielov vnímam v našom pohľade na budúcnosť Európskej únie. Z našej skúsenosti vieme, že najväčšie výhody majú naši občania vďaka integrácii, nie vďaka prenosu právomocí späť na jednotlivé štáty. Občanov oboch našich štátov spája vysoká podpora nášho členstva v EÚ," spresnila Čaputová.

Áder po prvej schôdzke s Čaputovou, zdôraznil, že obaja zastávajú názor, že "ľudstvo je v oblasti ochrany klímy v poslednej hodine".

Podľa jeho slov sa so slovenskou prezidentkou zhodli aj v tom, že z hľadiska plnenia cieľov ochrany klímy je atómová energia nutná.

Obaja politici v otázke migrácie zdôraznili ochranu vonkajších hraníc a potrebu preventívne pomáhať tam, kde môžu vznikať krízy a dôvody pre migráciu.

Podľa maďarského prezidenta je možné, že v nadchádzajúcich rokoch budú medzi ním a Čaputovou názorové nezhody. Vyjadril však súčasne presvedčenie, že to neznemožní bilaterálnu spoluprácu ani kooperáciu v rámci krajín V4.     

Autor: TASR/Redakcia

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Desiatky miliónov pre mimovládky. Finančná správa už teraz hovorí o rekordných sumách

13:02 Desiatky miliónov pre mimovládky. Finančná správa už teraz hovorí o rekordných sumách

Finančná správa zaslala na účty neziskových organizácií, občianskych združení a nadácií k začiatku n…