FOTO Bosovia s Ruskom opäť pred súdom, Černák a Kaštan priznali vinu. Hanbím sa za svoje činy, odkazuje Černák

23.5.2019 10:25

AKTUALIZUJEME Odsúdený banskobystrický bos Mikuláš Černák vo štvrtok pred senátom Okresného súdu Bratislava II v kauze prípravy vraždy Silvie Volzovej priznal vinu a urobil tým vyhlásenie o vine.

FOTO Bosovia s Ruskom opäť pred súdom, Černák a Kaštan priznali vinu. Hanbím sa za svoje činy, odkazuje Černák
Foto: TASR
Popis: Na kombosnímke zľava Róbert Lališ, Miloš Kaštan, Mikuláš Černák a Pavol Rusko

Dokazovanie v jeho prípade na rozdiel od zatiaľ troch spoluobžalovaných - exministra hospodárstva SR a exriaditeľa televízie Markíza Pavla Ruska, komplica Miloša Kaštana a bosa skupiny sýkorovcov Róberta Lališa - sa vykonávať nebude.

Senát však jeho vyhlásenie po krátkej porade neprijal. "Som vinný," povedal Mikuláš Černák, ktorý si v súčasnosti odpykáva doživotný trest za iné vraždy. Súd nariadil riadne dokazovanie jeho výsluchom.

Na snímke Mikuláš Černák počas pojednávania v Bratislave.

Mikuláš Černák vypovedal, že o požiadavke bývalého riaditeľa TV Markíza Pavla Ruska na spoločné stretnutie sa dozvedel od svojho komplica Miloša Kaštana niekedy v roku 1997.

Tvrdí, že na ich stretnutí po prvý raz počul meno Volzovej, s ktorou mal podľa jeho výpovede Pavol Rusko "nejaké problémy a chcel, aby ich černákovci vyriešili svojím spôsobom".

Dodal, že požiadavkou bolo, aby jeho vtedajšia spoločníčka "bez stopy zmizla", vzhľadom na výšku odmeny súhlasili.

Pavol Rusko počas súdneho procesu.

Následne sa mal dohodnúť s Róbertom Lališom na detailoch, pretože jeho skupina mala mať na starosti sledovanie a napokon aj likvidáciu Volzovej, ktorá pôsobila v ich regióne, teda v hlavnom meste.

Černák uviedol, že sa hanbí za svoje činy z minulosti

Na otázky, prečo nevypovedal skôr, odpovedal, že "nechcel ísť do politických vecí". V lete 2017 za ním mal prísť do väzenia vyšetrovací tím Gorila.

Podľa jeho slov chcel vedieť, ako fungovali prepojenia organizovaného zločinu a politiky v 90. rokoch. Vtedy sa mal o kauze zmieniť, no nechcel vypovedať.

Po zvážení všetkých okolností sa napokon rozhodol inak, proti Pavlovi Ruskovi podľa svojich slov nič nemá.  Dodal, že sa hanbí za svoje činy z minulosti.

Zástupca Krajskej prokuratúry (KP) Bratislava v podanej obžalobe argumentuje tým, že obžalovaní sa mali aktívne podieľať na príprave vraždy.

Keďže samotný skutok nestihli vykonať, pretože Mikuláša Černáka zadržali, skonštatoval, že ide o trestný čin vraždy v štádiu prípravy.

Právny zástupca poškodenej Roman Kvasnica navrhoval náhradu škody poškodenej vo výške 6500 eur, z toho bola morálna škoda vo výške 5000 eur a 1500 náhrada trov konania.

Súd prijal len morálnu škodu a odkázal právneho zástupcu na civilné konanie. Obhajcovia obžalovaných navrhli poučiť znalkyňu, s ktorou Róbert Lališa absolvoval detektor lži.

Proces sprevádzajú prísne bezpečnostné opatrenia

Za prísnych bezpečnostných opatrení sa začal vo štvrtok v bratislavskej väznici proces s bývalým riaditeľom TV Markíza Pavlom Ruskom., ktorý je obžalovaný v prípade prípravy vraždy svojej spoločníčky Silvie Volzovej. Spoluobžalovanými sú v kauze aj bos sýkorovcov Róbert Lališ alias Kýbel, banskobystrický bos Mikuláš Černák a jeho bývalý komplic Miloš Kaštan.

Posledných troch obžalovaných Mikuláša Černáka, Róberta Lališa a Miloša Kaštana na proces eskortovali kukláči.

Na úvod pojednávania ako prokurátor Krajskej prokuratúry (KP) Bratislava, tak aj všetci štyri obžalovaní odmietli uzavrieť dohodu o vine a treste.

"Nemôžem uzatvoriť dohodu kvôli niečomu, čo sa nikdy nestalo," vyhlásil Róbert Lališ, ktorý si v súčasnosti odpykáva za viacero mafiánskych vrážd doživotný trest odňatia slobody. Takmer zhodne zareagoval aj exminister Pavol Rusko.

Róbert Lališ

Proces sa koná v bratislavskej väznici - Ústave na výkon väzby (ÚVV) a Ústave na výkon trestu odňatia slobody (ÚVTOS).

Predsedom senátu Okresného súdu (OS) Bratislava II je sudca Pavol Juhás, vec dozoruje prokurátor KP Bratislava Michal Šúrek.

Róbert Lališ a Pavol Rusko naďalej trvajú na svojej nevine. Ich obhajca Marek Para tvrdí, že nie oni majú dokazovať svoju nevinu, ale prokurátor má bez akýchkoľvek pochybností preukázať ich vinu.

Na snímke vpravo Pavol Rusko a uprostred advokát Marek Para počas pojednávania v Bratislave. 

Podľa medializovaných informácií začala polícia prípad riešiť na základe výpovede na doživotie odsúdeného Mikuláša Černáka.

Práve on mal vypovedať, že si Pavol Rusko v slovenskom podsvetí na jeseň roku 1997 objednal vraždu Volzovej, a to za odmenu 20 až 40 miliónov korún slovenských. Verziu potvrdil aj jeho bývalý komplic Miloš Kaštan.

Miloš Kaštan, bývalý komplic na doživotie odsúdeného banskobystrického bosa Mikuláša Černáka, na štvrtkovom pojednávaní Okresného súdu (OS) Bratislava II v kauze prípravy vraždy Silvie Volzovej priznal svoju vinu a urobil vyhlásenie o vine.

Podobne ako v prípade Mikuláša Černáka trojčlenný senát OS Bratislava II jeho priznanie o vine neprijal, a tak bol tento obžalovaný, ktorý si aktuálne odpykáva trest odňatia slobody vo výške 14,5 roka, vypočutý ako svedok.

Dozorový prokurátor Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave Michal Šurek rovnako ako v prípade bosa Mikuláša Černáka vyhlásenie Miloša Kaštana navrhol prijať.

"V rokoch 1994 - 1997 sme boli s Mikulášom Černákom spoločníci vo viacerých firmách. Obžalovaného Róberta Lališa poznám ako bosa skupiny sýkorovcov.

Čo sa týka Pavla Ruska, toho som prvý raz videl na stretnutí v roku 1997, ako sa uvádza v uznesení, odvtedy som ho nevidel. Mal som sprostredkovať stretnutie exriaditeľa TV Markíza Pavla Ruska s Mikulášom Černákom," vypovedal okrem iného tento obžalovaný.

Stretnutie sa napokon uskutočnilo v sídle spoločnosti Security 3 v Banskej Bystrici, kde bol Pavol Rusko s jedným z ochrankárov.

Pavol Rusko údajne povedal, že má problémy so svojou spoločníčkou a "najradšej by ju zabil". "Bol som v šoku," vypovedal vo štvrtok Miloš Kaštan Pavol Rusko podľa jeho výpovedi chcel, aby Volzová zmizla. Na stretnutí bolo viacero ľudí. Mikuláš Černák vtedy povedal, že musí kontaktovať skupinu v Bratislave, keďže Volzová sa pohybovala v hlavnom meste.

Ďalšie stretnutie sa uskutočnilo v bratislavskom hoteli Holiday Inn, kde bol účastný bos skupiny sýkorovcov Róbert Lališ, neskôr zavraždený bos sýkorovcov Peter Čongrády a aj neskôr zavraždený kontroverzný podnikateľ Peter Steinhübel, alias Žaluď.

Steinhübel mal záujem byť aktívny v televízii Markíza a na prípravu vraždy, sledovanie Volzovej žiadal zálohu vo výške pol milióna slovenských korún.

"S Mikulášom Černákom mám veľmi zlý vzťah. To od roku 1997, kedy som bol na úteku a Mikuláš Černák ma chcel zlikvidovať," povedal na záver bývalý komplic banskobystrického bosa.

Miloš Kaštan.

Kýbel, ktorý je rovnako odsúdený na doživotie, ich tvrdenia v minulosti poprel. Pavol Rusko výpoveď označil za výmysel.

Ešte pred prevalením kauzy tvrdil, že s černákovcami sa kontaktoval preto, aby si u nich overil, či si práve Volzová neobjednala jeho likvidáciu.

Pavol Rusko je v tejto kauze stíhaný na slobode. Nedávno o tom rozhodol Krajský súd (KS) v Bratislave. Šúrek podal obžalobu koncom minulého roka. Dva razy sa neúspešne pokúšal, aby bol Pavol Rusko vo veci stíhaný väzobne.

Mikuláš Černák.

Ide o prvý prípad v histórii Slovenska, keď pred súdom stojí bývalý člen vlády obžalovaný z pokusu o vraždu. V minulosti slovenské súdy pojednávali a aj pojednávajú v kauzách viacerých exministrov, no nie v takej závažnej trestnej veci.

Pavol Rusko zároveň spolu s podnikateľom Marianom Kočnerom, obvineným z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, čelí obvineniu v kauze televíznych zmeniek.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Fico: Prvý veľký stret s Čaputovou. Buď ich vymenuje, alebo nebudeme voliť

16:30 Fico: Prvý veľký stret s Čaputovou. Buď ich vymenuje, alebo nebudeme voliť

Prezidentka Zuzana Čaputová by mala vymenovať z doteraz zvolených kandidátov na sudcov Ústavného súd…