FOTO Beblavý: Náš cieľ? Poraziť Smer. V eurovoľbách sme to dokázali, tak prečo nie opäť. Predstavíme Bod zlomu

14. 9. 2019 18:33

Strana Spolu - občianska demokracia (OD) založila osobitnú iniciatívu Zelení Spolu. Venovať sa má presadzovaniu ochrany životného prostredia a riešeniu klimatickej krízy. Platforma sa odrazí aj na kandidátke do budúcoročných parlamentných volieb. Informoval o tom v sobotu na tlačovej konferencii počas druhého snemu strany v Púchove jej predseda Miroslav Beblavý.

FOTO Beblavý: Náš cieľ? Poraziť Smer. V eurovoľbách sme to dokázali, tak prečo nie opäť. Predstavíme Bod zlomu
Foto: TASR
Popis: Snem, strana SPOLU
reklama

Slovensko musí nastúpiť na cestu zmeny

"Slovensko čakajú prelomové voľby. Najneskôr o šesť mesiacov budeme rozhodovať o tom, či sa k moci dostane fašisticko-korupčná koalícia, alebo či Slovensko nastúpi na cestu skutočnej zmeny. My v Spolu sme sa špecializovali od začiatku nielen na to, aby sme pomáhali zmenu vykonať, ale aby sme ju boli schopní aj obsahovo zastrešiť," vyhlásil Beblavý.

Pripravovali sme sa programovo aj personálne

Dokazovať to má podľa neho výhra vo voľbách s Progresívnym Slovenskom (PS) do Európskeho parlamentu, výhra ich podporovanej kandidátky na prezidentku. "Čo však chceme spolu dokázať, je, aby voľby priniesli skutočnú zmenu. Preto sme sa rok a trištvrte na ňu pripravili, personálne aj programovo. A to byť najlepšie pripravený, je naším vkladom do slovenskej politiky a veríme, že aj do budúceho parlamentu a vlády," dodal.

Volebný program

Spoločný koaličný volebný program plánuje Spolu s PS predstaviť týždeň po tom, čo ho schváli i PS. "Tento program má viac ako 200 strán a obsahuje podrobné, ale aj zásadné riešenia zmien, ktoré Slovensko potrebuje. Nazývame ho preto Bod zlomu," načrtol predseda Spolu.  

 

 

Platforma Zelení Spolu

Strana zároveň založí osobitnú iniciatívu Zelení Spolu, ktorá sa bude venovať presadzovaniu ochrany životného prostredia a riešeniu klimatickej krízy. "Zelená téma a ochrana životného prostredia bola našou prioritou od samého začiatku, čoho svedectvom je aj zvolenie Erika Baláža za podpredsedu strany," podotkol Beblavý.

Podľa Baláža je možné konštatovať, že sa zelené témy za posledných 30 rokov od Nežnej revolúcie neriešili a spoločnosť dnes čelí globálnej kríze ochrany biologickej rozmanitosti alebo jej zániku, ako i klimatickej kríze a ďalším problémom. "Politici doteraz tieto problémy buď neriešili vôbec, alebo len kozmeticky, my sme sa rozhodli, že sa tomu budeme venovať seriózne," podotkol s tým, že strana postupne buduje tím ľudí, ktorí sa budú venovať rôznej problematike v oblasti ochrany životného prostredia, pričom tím chce predstaviť do konca septembra.

Nové predsedníctvo

Spolu si zvolilo nových členov predsedníctva, a to Juraja Hipša, Pavla Macka a Simonu Petrík. Na sneme zároveň schválili zloženie revíznej a etickej komisie.

Spolupráca

Beblavý zopakoval, že Spolu nevylučuje spoluprácu s nijakou stranou okrem ĽSNS, Smeru-SD a SNS. "Chceme robiť novú politiku a robíme ju takou, ktorá obsahuje spoluprácu, našu spoluprácu nielen s PS, ale aj KDH. My sa nepredháňame v tom, kto vyhrá na úkor toho druhého, my chceme vyhrať spolu. Robíme hodnotovú politiku, jasne zastupujeme európske hodnoty, hodnoty boja s fašizmom a korupciou a nelavírujeme.

Chceme poraziť Smer

Takisto pre nás nová politika znamená akcieschopnosť vyhrávať voľby...Podarilo sa nám ako prvým poraziť Smer v európskych voľbách a chceme to zopakovať aj budúci február," vyhlásil líder Spolu.

Na neverejnej časti snemu vystúpili i predseda PS a líder koalície PS - Spolu Michal Truban a predseda KDH Alojz Hlina.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Raši: Matovičovi stav núdze vyhovuje.  Vyzývam ho, nech ho zruší

16:25 Raši: Matovičovi stav núdze vyhovuje. Vyzývam ho, nech ho zruší

Kĺzavý medián je už niekoľko dní nula, počet nových ochorení je v posledných dňoch väčšinou nula, al…