Exriaditeľ kontrarozviedky SIS: Udalosti z Nice a im podobné nahrávajú euroskeptikom

15.7.2016 16:08

Udalosti vo francúzskom Nice potvrdzujú, že Islamský štát, al-Káida alebo iné radikálne skupiny nie sú schopné na území západnej Európy zorganizovať a uskutočniť vysoko sofistikovaný teroristický útok so stovkami či tisíckami obetí. Domnieva sa exriaditeľ kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS), exnovinár a publicista Peter Tóth.

Exriaditeľ kontrarozviedky SIS: Udalosti z Nice a im podobné nahrávajú euroskeptikom
Foto: PRESSTV
Popis: Situácia v Nice po útoku

"Aj vďaka sprísneným bezpečnostným opatreniam po útokoch v Londýne či Madride nie sú islamisti schopní ohroziť kľúčovú infraštruktúru alebo atakovať takzvané tvrdé ciele. Namiesto toho sa spoliehajú na terorizovanie verejnosti angažovaním osamelých vlkov alebo malých buniek radikálov, ako sme toho boli svedkami v Paríži a v Bruseli, so zameraním na takzvané mäkké ciele - kaviarne, reštaurácie, zhromaždenia občanov a podobne," povedal ďalej Tóth.

Podľa jeho názoru táto nová situácia vyvoláva v ľuďoch strach a paniku a napomáha posilňovaniu radikálnych strán, ktoré sú odporcami európskej integrácie. "Udalosti z Nice a im podobné nahrávajú euroskeptikom napríklad v Nemecku a Francúzsku, kde budú v roku 2017 parlamentné, respektíve prezidentské voľby. Alternatíva pre Nemecko alebo Národný front budú z útokov ťažiť a pokúsia sa eliminovať vplyv strán podporujúcich európsky integračný projekt," uviedol Tóth.

"Udalosti z Nice sú výzvou aj pre slovenské predsedníctvo EÚ. Počas nadchádzajúceho polroka sa na Slovensku vystrieda mnoho európskych špičiek, proti ktorým sa môžu pokúsiť protestovať niektoré skupiny obyvateľstva. A práve takéto demonštrácie sú pre osamelých vlkov vhodným mäkkým cieľom, na ktorý je možné zaútočiť strelnou zbraňou, nákladným autom alebo výbušninou umiestnenou na tele samovražedného atentátnika. Obávam sa, že boj proti takzvaným osamelým vlkom je takmer nemožný. Otázka preto stojí tak, či dokážeme s islamistami vyhrať boj o mysle a srdcia moslimov žijúcich v Európe," dodal.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR

Ďalšie články z rubriky

STOP ´bruselským byrokratom´, financiám pre Sorosa, podpore migrácie. Orbánovu výzvu podporilo už vyše milióna Maďarov

18:40 STOP ´bruselským byrokratom´, financiám pre Sorosa, podpore migrácie. Orbánovu výzvu podporilo už vyše milióna Maďarov

Sedembodovú výzvu, ktorú maďarský premiér Viktor Orbán prezentoval 5. apríla v Budapešti v rámci vol…