Exprimátora Győru zrejme vydieral bývalý futbalista

20. 11. 2019 11:38

Maďarská polícia zadržala bývalého reprezentačného futbalistu J. P., ktorý mohol kompromitujúcim videom so sexuálnym obsahom v predvolebnej kampani vydierať bývalého primátora Győru Zsolta Borkaiho. Informoval o tom v stredu denník Magyar Nemzet.

Exprimátora Győru zrejme vydieral bývalý futbalista
Foto: TASR
Popis: Zsolt Borkai nesie olympijský oheň Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF) na letisku Pér pri Gy˜öri, 124 km západne od Budapešti 24. mája 2017.

Borkaiho v komunálnych voľbách 13. októbra znovuzvolili do funkcie. Počas predvolebnej kampane preniklo na verejnosť video primátora s prostitútkami na jachte v Chorvátsku.

Znovuzvolený primátor sa pod tlakom verejnej mienky i vládnej strany Fidesz, ktorá ho nominovala, napokon 7. novembra vzdal funkcie.

Obhajca bývalého futbalistu potvrdil zadržanie svojho klienta, ako aj informácie športového denníka Nemzeti Sport, že J. P. mesiace pred voľbami vydieral Borkaiho kompromitujúcim videozáznamom, avšak neuspel.

Advokát sa však bližšie k prípadu nevyjadril. Magyar Nemzet pripomenul, že generálny prokurátor Péter Polt v parlamente potvrdil, že v tejto kauze prebieha vyšetrovanie na viacerých linkách.

Polícia v pondelok pre podozrenie z vydierania a ďalších trestných činov zadržala tri osoby - okrem J. P. aj dve budapeštianske prostitútky.

Celoštátne veliteľstvo polície (ORFK) uviedlo iba toľko, že vyšetrovanie vedie Národný úrad vyšetrovania (NNI) a že v tejto kauze je viacero podozrivých.

ORFK nekomentovalo ani tie informácie denníka Magyar Nemzet, že zadržali ženy, ktoré boli spolu s Borkaim a s jedným győrskym advokátom na chorvátskej jachte.

Denník pripomína, že v súvislosti s kauzou bolo podaných niekoľko trestných oznámení, pričom opozičná strana Jobbik zažalovala Borkaiho v Chorvátsku pre podozrenie zo sexuálneho nátlaku, zneužitia právomoci verejného činiteľa či prechovávania drog.

Strana Dialóg (Párbeszéd) sa obrátila na maďarské i chorvátske orgány pre podozrenie z nezákonných finančných transakcií vykonaných ľuďmi z okolia primátora Borkaiho.

Úlohu dvoch maďarských a troch chorvátskych žien, ako aj úlohu prevádzkovateľa chorvátskej luxusnej jachty vyšetrujú podľa informácií Magyar Nemzetu aj chorvátske orgány, pretože tam je prostitúcia nezákonná.

Borkai krátko po komunálnych voľbách 15. októbra vyhlásil, že vystupuje z vládnej strany Fidesz a že v nadchádzajúcom päťročnom volebnom období chce viesť mesto ako nezávislý. Napokon však z funkcie odstúpil.

Bývalý gymnasta Borkai, ktorý získal zlato v cvičení na koni na OH 1988 v Soule a v rokoch 2010-17 bol predsedom Maďarského olympijského výboru, sa za "intímne videá" ešte pred voľbami verejne ospravedlnil.

Poznamenal však, že záznamy sú čiastočne zmanipulované. Avizoval, že podá žalobu a že sa kandidatúry nevzdá.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Brutálna smrť mladíka v centre Bratislavy. Polícia už obvinila dvoch Srbov zo zabitia

15:53 Brutálna smrť mladíka v centre Bratislavy. Polícia už obvinila dvoch Srbov zo zabitia

Dvaja muži, ktorí mali v nedeľu (8. 12.) nadránom v bratislavskom Starom Meste napadnúť a usmrtiť 22…