Expert na terorizmus varuje: Turecko si tento rok nevydýchne. Je v tiesnivej situácii

2.1.2017 15:17

Server bulvárneho nemeckého denníka Bild priniesol vyjadrenie medzinárodného experta na terorizmus Davisa Lewina. Turci sa podľa jeho názoru musia pripraviť na ďalší krušný rok, po sérii teroristických útokov z roku 2016 odštartoval aj rok 2017 v krajine polmesiaca strašným masakrom. Odborník vysvetľuje, prečo si Turci neoddýchnu ani v najbližších mesiacoch.

Expert na terorizmus varuje: Turecko si tento rok nevydýchne. Je v tiesnivej situácii
Foto: TASR
Popis: Recep Tayyip Erdogan

Istanbul zažil krvavú silvestrovskú noc. Do nočného klubu Reina vtrhol útočník, ktorý postrieľal 39 ľudí. Ako uvádza nemecký denník Bild, podľa vykonania útoku je možné, že za ním môže stáť nejaký člen alebo sympatizant teroristickej organizácie Islamský štát. Agresor totiž vtrhol do živého nočného klubu, kde sa stretávajú muži a ženy a venujú sa zábave. To je niečo, čo členovia zločineckej teroristickej organizácie odsudzujú, lebo nenávidia predstavu, že by sa muži a ženy mohli spoločne baviť a voľne si užívať život, pripomína Bild.

Nemožno síce vylúčiť, že za útokom stáli radikálni stúpenci Strany kurdských pracujúcich (PKK), ale tí sa skôr zameriavajú na turecké vládne inštitúcie.

Medzinárodný expert na terorizmus Davis Lewin varuje, že silvestrovským potokom krvi bohužiaľ nič nekončí. Krajina polmesiaca si vraj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch nevydýchne.

„Turecko sa ocitlo v tiesnivej situácii. Musí bojovať s teroristami na dvoch frontoch. Na jednej strane PKK a na druhej ISIS. Situácia sa zhoršila, pretože turecký prezident Recep Erdogan zmenil svoju politiku. Predtým islamistov vo svojej krajine dlhé roky toleroval. A stál proti režimu Bašára Asada v Sýrii a proti Rusku. Teraz s nimi vedie rozhovory a dokonca s nimi uzavrel prímerie. Tým sa stal terčom Islamského štátu. Jeho postupom v Sýrii eskalovalo úsilie PKK v Turecku. Prezident síce povedal, že bojuje proti teroristom v Sýrii, ale v skutočnosti sa snaží zabrániť Kurdom, aby sa stali silnejšími. V oboch prípadoch to vedie k nárastu vražedných útokov v jeho vlastnej krajine,“ opísal Lewin Erdoganovu súčasnú neradostnú situáciu.

V uplynulých 12 mesiacoch došlo v Istanbule už k trom útokom. Podľa Lewina ide o symbolické útoky na ekonomické a kultúrne centrum krajiny, ktorých cieľom je v maximálnej možnej miere poškodiť práve Erdogana.

Celý článok si môžete v nemčine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp

Ďalšie články z rubriky

Upokojí Saková ako ministerka vnútra situáciu v spoločnosti? Sólymos si nie je istý. Ona vie, čo má robiť, dopĺňa Žiga

16:15 Upokojí Saková ako ministerka vnútra situáciu v spoločnosti? Sólymos si nie je istý. Ona vie, čo má robiť, dopĺňa Žiga

Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) si nie je istý, či nominácia štátnej tajomní…