Exminister za Smer Tomáš Drucker sa chce vrátiť do politiky s vlastnou stranou

13.12.2018 9:50

Na politickej scéne môže pribudnúť ďalšia nová strana. Viesť by ju mohol exminister Tomáš Drucker, ktorý pripustil, že založenie nového subjektu momentálne zvažuje. Akcent chce klásť na "normálnosť" a pomenúvanie vecí pravým menom.

Exminister za Smer Tomáš Drucker sa chce vrátiť do politiky s vlastnou stranou
Foto: TASR
Popis: Tomáš Drucker

Bývalý minister zdravotníctva za Smer Tomáš Drucker naznačil svoj možný návrat na politickú scénu už dávnejšie v rozhovore pre portál HNonline.sk, o konkrétnostiach však vtedy ešte nehovoril. Teraz pre portál aktuality.sk pripustil, že zvažuje založenie novej politickej strany.

Drucker pôsobil počas tretej Ficovej vlády na čele rezortu zdravotníctva a neskôr, po jarných protestoch Za slušné Slovensko nahradil v pozícii ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Z pozície šéfa silového rezortu odstúpil potom, ako sa mu nepodarilo odvolať z postu vtedajšieho policajného prezidenta Tibora Gašpara. Následne vyhlásil, že s politikou nechce mať už nič spoločné.

Kameňom úrazu sa pre Druckera stal policajný prezident Tibor Gašpar. Zdroj: TASR

Skúsení spolupracovníci

Dnes však už hovorí niečo celkom iné a otvorene pripúšťa založenie nového politického subjektu. „Nevylúčil som túto možnosť. Ak sa ukáže, že založenie politickej strany je to najlepšie a najefektívnejšie riešenie, tak áno,“ odpovedal Drucker na otázku portálu aktuality.sk.

Kto spolu s ním má byť súčasťou nového projektu, zatiaľ minister tají. „Debatoval som a debatujem s mnohými ľuďmi, ktorí takéto ambície majú, či sa vieme hodnotovo zblížiť a predstaviť niečo, na čom sa vieme zhodovať,“ hovorí Drucker.

Ľudia, s ktorými vedie diskusie, majú podľa jeho vyjadrení pochádzať z oblasti školstva či regionálnej politiky, zdravotníctva, ale aj z podnikateľskej sféry. Podľa jeho slov má ísť o ľudí, ktorí už niečo dosiahli. 

Založenie novej strany teraz pripustil aj v rozhovore pre Denník N. „Či sa to stane, závisí od toho, aký bude časový priestor, ale aj od toho, akí ľudia by do toho šli. Je ich dosť, ale dnes nechcem ešte hovoriť o konkrétnych menách," spresnil exminister. Drucker zároveň konštatoval, že je pripravený novozaložený subjekt aj osobne viesť. 

Tomáš Drucker nahradil po jarných protestoch vo funkcii šéfa rezortu vnútra Roberta Kaliňáka. Podľa vlastných slov však o túto pozíciu nikdy nestál. Zdroj: TASR

Normálnosť a hľadanie riešení

Bývalý minister tiež uviedol, že jeho cieľom je klásť dôraz na „normálnosť“. „Chcem, aby sme začali pomenúvať veci, ktoré sú normálne a ktoré normálne nie sú. A podľa toho k nim pristupujme. Nemali by sme rezignovať na svoj názor, na schopnosť povedať nahlas, že sa mi niečo nepáči, ale zároveň by sme aj mali hľadať riešenia,“ myslí si. 

Financovanie nového subjektu by podľa Druckerových slov stálo z najväčšej časti na vlastných prostriedkoch a pôžičkách. „Čiže ľudia, ktorí by do toho išli, by na štart strany vložili alebo požičali svoje peniaze,“ doplnil. 

Kedy by nová strana reálne mohla vzniknúť, zatiaľ bývalý minister neupresnil. Podľa neho dnes množstvo pozornosti pútajú najmä prezidentské voľby, v ktorých budú kandidáti prinášať ľuďom rôzne posolstvá a sľuby a budú znižovať pozornosť pre nejakú novú ponuku. „To je dôležité zvážiť. Ak by nový projekt bol životaschopný, rozmyslíme si, či s ním prísť pred, alebo až po prezidentských voľbách,“ priblížil Drucker.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Dominik Földes
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Člen Súdnej rady: Fico je pre náš štát nebezpečenstvo

12:00 Člen Súdnej rady: Fico je pre náš štát nebezpečenstvo

Vypočúvanie Roberta Fica ústavnoprávnym výborom bolo ostro sledované zo všetkých strán. Fica kritizo…