Európsky parlament žiada zrušenie ruského zákona o tzv. zahraničných agentoch

19. 12. 2019 15:01

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vyzvali vo štvrtok Rusko na zrušenie zákona o tzv. zahraničných agentoch a zastavenie útokov na občiansku spoločnosť. Zároveň vyjadrili podporu ľudskoprávnym aktivistom v tejto krajine.

Európsky parlament žiada zrušenie ruského zákona o tzv. zahraničných agentoch
Foto: TASR
Popis: Ilustračná snímka
reklama

Poslanci v nelegislatívnom uznesení vyzvali ruské orgány, aby zrušili zákon o tzv. zahraničných agentoch a zosúladili existujúce právne predpisy s ústavou Ruska a jeho záväzkami vyplývajúcimi z medzinárodného práva.

Zákon z júla 2012 vyžaduje od ruských mimovládnych organizácií, ktoré prijímajú finančné prostriedky zo zahraničia a zapájajú sa do aktivít nejasne opísaných ako politické činnosti, aby sa zaregistrovali na ministerstve spravodlivosti ako "organizácie vykonávajúce funkcie zahraničných agentov".

Parlament odsúdil aj nedávnu novelizáciu zákona o zahraničných agentoch, ktorá značne rozširuje jeho rozsah pôsobnosti a umožňuje stigmatizovať aj fyzické osoby ako zahraničných agentov.

Podľa europoslancov bude možné uplatniť tento zákon nielen proti organizáciám, ale selektívne aj proti jednotlivcom z radov občianskej spoločnosti, aktivistom politickej opozície či nezávislým novinárom.

EP vníma kriticky aj novelizovanú právnu normu, ktorá stanovuje osobitné požiadavky na registráciu, účtovníctvo a označovanie publikácií.

Porušenie týchto požiadaviek sa považuje za trestný čin sankcionovaný vysokými administratívnymi pokutami alebo odňatím slobody až na dva roky.

Text schválený poslancami zdôrazňuje, že legitímny cieľ zabezpečiť transparentnosť mimovládnych organizácií prijímajúcich finančné prostriedky zo zahraničia nemôže byť dôvodom na opatrenia, ktoré obmedzujú činnosť organizácií pôsobiacich v oblasti demokracie, ľudských práv a právneho štátu.

Poslanci preto vyzvali zodpovedné ruské orgány, aby prestali s praktikami obťažovania, zastrašovania a útokov zameraných na občiansku spoločnosť. Vyjadrili podporu všetkým jednotlivcom a organizáciám v Rusku, ktoré aj napriek tomu, že sú terčom represívnych opatrení, stále vykonávajú svoju legitímnu a pokojnú činnosť v oblasti ľudských práv.

 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…