Európsky parlament ocenil reformy na Ukrajine, odsúdil výstavbu plynovodu

13. 12. 2018 9:00

Európsky parlament v stredajšom uznesení v Štrasburgu ocenil reformné úsilie Ukrajiny, skritizoval stav korupcie, odsúdil ruskú agresiu v Kerčskom prielive a vyzval na zastavenie výstavby plynovodu Severný prúd 2.

Európsky parlament ocenil reformy na Ukrajine, odsúdil výstavbu plynovodu
Foto: TASR
Popis: Petro Poročenko
reklama

Nelegislatívne uznesenie, za ktoré hlasovalo 433 poslancov, 105 bolo proti a 30 sa zdržalo hlasovania, hodnotí uplatňovanie asociačnej dohody EÚ s Ukrajinou vo svetle najnovšieho vývoja v tejto krajine.

Europoslanci privítali reformy v oblastiach energetiky, zdravotníctva, dôchodkov, školstva, verejnej správy, decentralizácie, obrany a bezpečnosti, v bankovom sektore a v oblasti makroekonomickej stabilizácie. Kriticky však vnímajú ich implementáciu, keďže reformy sprevádzalo zvýšenie cien, zníženie sociálnych dávok a zhoršenie prístupu k systémom sociálneho zabezpečenia.

Parlament ocenil dobrú spoluprácu Ukrajiny v energetickom odvetví a pokrok v oblastiach energetickej efektívnosti a využívania obnoviteľných zdrojov energie. Reformy musia podľa poslancov pokračovať, najmä v oblasti trhov s plynom a elektrickou energiou.

V prijatom uznesení sa uvádza, že Ukrajina zohráva kľúčovú úlohu v európskej sieti dodávok energie. Poslanci v tejto súvislosti odsúdili výstavbu plynovodu Severný prúd 2, ktorý má obchádzať Ukrajinu a označili to ako politický projekt ohrozujúci európsku energetickú bezpečnosť. Výstavbu plynovodu podľa EP treba zastaviť.

Kyjev by sa podľa poslancov mal prioritne zamerať na boj proti korupcii, odstránenie oligarchizácie spoločnosti a na decentralizáciu. EP vyzval na komplexnú reformu súdnictva na Ukrajine, ktorá by mala odstrániť neefektívnosť, skorumpovanosť a politickú závislosť justičného systému. Zákonodarcovia v tejto súvislosti zdôraznili potrebu zavedenia transparentného a spoľahlivého spôsobu výberu sudcov a prokurátorov.

Uznesenie EP kriticky vníma narastajúci počet fyzických útokov namierených proti ľudskoprávnym aktivistom a novinárom na Ukrajine, ako aj násilie voči Rómom a príslušníkom komunity LGBTI.

Poslanci EP zároveň dôrazne odsúdili ruskú agresiu proti Ukrajine z 25. novembra v Kerčskom prielive. Vyjadrili vážne znepokojenie nad krokmi Ruska, ktoré podľa nich môžu predstavovať pokus prisvojiť si zvrchované práva Ukrajiny v Azovskom mori. Parlament preto požiadal Moskvu, aby okamžite a bezpodmienečne prepustila zadržiavané ukrajinské plavidlá a námorníkov a aby v súlade s medzinárodným právom zaručila slobodu plavby cez Kerčský prieliv a v Azovskom mori.

Podľa názoru europoslancov by EÚ a jej členské štáty v prípade, ak Moskva ukrajinských námorníkov neprepustí alebo ak dôjde k ďalšej vojenskej eskalácii, mali zaviesť voči Rusku cielené sankcie.

EP zároveň vyzval Rusko na okamžité a bezpodmienečné prepustenie laureáta tohtoročnej Sacharovovej ceny za slobodu myslenia Oleha Sencova a všetkých ostatných nezákonne zadržiavaných ukrajinských občanov.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

23:59 Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

V čase koronakrízy sa významne zvýšil počet prípadov domáceho násilia, ktoré sa oznamovalo na Generá…