Európsky parlament chce mierové riešenie krízy vo Venezuele, podporil Guaidóa a nové sankcie

    0
    Juan Guaidó (Autor: TASR)

    Europoslanci v tomto roku schválili už druhé uznesenie o Venezuele a v poradí desiate od začiatku súčasného volebného obdobia (júl 2014). Štvrtkové uznesenie, ktoré podporilo 310 poslancov (120 bolo proti a 152 sa zdržali hlasovania), odsudzuje “divoké represie a násilie” vo Venezuele. Poslanci opätovne zdôraznili svoje hlboké znepokojenie nad bezprecedentnou humanitárnou a politickou krízou v krajine.

    EP upozornil, že Venezuela čelí nedostatku liekov a potravín, hyperinflácii a dochádza tam k rozsiahlemu porušovaniu ľudských práv, politickému útlaku, korupcii a násiliu. Chudoba zasiahla už 87 percent obyvateľstva a milióny Venezuelčanov utiekli z krajiny.

    Poslanci upozornili aj na nedávne plošné výpadky elektrickej energie, ktoré zhoršili už aj tak dramatickú krízu v oblasti zdravotnej starostlivosti.

    Zákonodarný zbor EÚ opätovne potvrdil, že uznáva lídra opozície Juana Guaidóa za legitímneho dočasného prezidenta Venezuely a vyjadruje plnú podporu jeho plánom týkajúcich sa zriadenia prechodnej vlády a vyhlásenia prezidentských volieb. Europoslanci v tejto súvislosti vyzvali členské štáty EÚ, ktoré zatiaľ neuznali Guaidóa ako legitímneho dočasného prezidenta, aby tak urýchlene urobili.

    Parlament vyzval “nelegitímny režim” prezidenta Nicolása Madura, aby zastavil prenasledovanie, zadržiavanie a všetky formy represií voči novinárom, opozičným politickým vodcom a členom tímu Guaidóa.

    Poslanci EP vo svojom uznesení odsúdili, že aj napriek obmedzeným zásobám potravín vo Venezuele, humanitárna pomoc, ktorú ponúkla Kolumbia a Brazília bola odmietnutá a v niektorých prípadoch ju vládny režim zničil.

    Parlament s odkazom na zvýšenú migračnú krízu v celom regióne požiadal Európsku komisiu, aby pokračovala v spolupráci so susednými krajinami Venezuely, ktoré prijímajú utečencov z tejto krajiny, a to nielen poskytovaním humanitárnej pomoci, ale aj poskytovaním ďalších finančných zdrojov.

    Poslanci v závere vyzvali na dodatočné sankcie EÚ zamerané na nelegitímne aktíva venezuelských štátnych orgánov a jednotlivcov v zahraničí, zodpovedných za porušovanie ľudských práv a represie. EP okrem zmrazenia aktív navrhol aj zákaz udeľovania víz EÚ pre “vinných” jednotlivcov a pre ich najbližších príbuzných.

     

    - Reklama -