Európsky parlament by sa podľa Slovákov mal zamerať na nezamestnanosť

9. 12. 2019 21:31

Prioritou Európskeho parlamentu (EP) by podľa Slovákov mala byť nezamestnanosť. Hodnota, ktorú by mal EP podľa občanov SR obhajovať a ktorej by sa mal zastávať, je zase ochrana ľudských práv. Vyplýva to z výsledkov najnovšieho Eurobarometra, o ktorých diskutovali europoslanci v pondelok v Európskom informačnom centre v Bratislave.

Európsky parlament by sa podľa Slovákov mal zamerať na nezamestnanosť
Foto: TASR
Popis: Na snímke rokovacia sála počas plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu. Štrasburg - Francúzsko, 17. apríla 2019

Ďalšími prioritami by mali byť podľa Slovákov práva spotrebiteľov a kvalita zdravotníckych služieb či bezpečnosť potravín a životná úroveň farmárov a hodnoty, ktoré nasledujú po ochrane ľudských práv, sú sloboda prejavu či rodová rovnosť.

Počas diskusie europoslanci spomenuli aj otázky, ktoré podľa nich voliči očakávajú, že budú počas svojho pôsobenia riešiť. "Predovšetkým je to otázka klimatickej zmeny a boja s klimatickou krízou. Sú to otázky bezpečnosti, hraníc, obranyschopnosti Európy ako celku do budúcna a je to, samozrejme, aj otázka príchodu digitalizácie a schopnosti Európskej únie (EÚ) vysporiadať sa s tými dramatickými zmenami, ktoré nás čakajú,“ povedal Michal Šimečka (PS-Spolu).

Boj s klimatickými zmenami či ochrana životného prostredia sú podľa Roberta Hajšela (Smer-SD) niečím, čo od europoslancov očakávajú hlavne mladí ľudia. Spomenul aj to, že jeho voliči sa pýtajú predovšetkým na to, ako EÚ prispieva k tomu, aby sa odstraňovali sociálne rozdiely.

Eugen Jurzyca (SaS) si myslí, že diskusia v najbližších týždňoch a mesiacoch bude o tom, aby sa krajiny nezadlžovali. „Menej sa teraz hovorí o potrebe starať sa o hospodársky rast, ale ja to cítim tak, že tento cieľ ešte nie celkom zomrel a hospodársky rast je dôležitý stále.“

„Z môjho pohľadu je kľúčové, aby sme takisto podporovali rast pracovných miest, čiže tá ekonomická téma bude tiež dôležitá,“ skonštatoval Ivan Štefanec (KDH).

Doplnil, že téma klimatickej krízy zarezonovala veľmi silno a je presvedčený, že sa dá skĺbiť ochrana životného prostredia aj ochrana pracovných miest, prípadne podpora nových pracovných miest.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Vysvetľujte a ospravedlňte sa, vyzval premiér Sólymosa

10:14 Vysvetľujte a ospravedlňte sa, vyzval premiér Sólymosa

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) je znepokojený nočným incidentom ministra životného prostredia Lá…